Pazarlama

Amazon Türkiye

Amazon Türkiye’ye 1.2 Milyon TL Ceza Uygulaması Gündemde

Amazon Türkiye, İşten çıkarma problemleri ile gündeme gelen firma, gündem maddelerinde kendisine kesilen KVK cezası ile yer alıyor. Büyük bir ceza ile karşı karşıya olan Türkiye Amazon firması, KVKK’nın Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na uymama gerekçisine bağlı olarak, ceza kesimi ile gündeme gelirken, cezanın 1.2 milyon TL olacağı bilgisi sunuldu.

Bu ceza, şirketin web adresi üzerinde kullanıcılarının kişisel verilerini yeterli güvenlik adımları ile koruyamaması ve verileri işlemesi başlıkları altında değerlendirildi. Farklı araçlar üzerinden kişisel verilerin kaydı yapılırken, online olarak onay sayfasının sunulmaması, kişisel verilerin güvenlik ihlalini doğurduğundan cezai işlemlerin uygulanması için karar alındığı açıklandı.

Amazon Türkiye
Amazon Türkiye

KVKK’ya Uygunsuzluğu Hakkında BBC Açıklaması

 

BBC’nin konu hakkında paylaştığı bildiri kapsamında, Kişisel Verileri Koruma Kanunun 12’inci maddesinin, 1 numaralı fıkrasında yer alan yükümlülüklerin yerine getirilmemesine bağlı Amazon Türkiye’ye 1.100.000 TL idari para cezası uygulaması yapılacağına ilişkin açıklama yapıldı.

BBC kaynaklı Amazon Türkiye şirketine yönelik bildiride, Kanunun 10. Maddesinde düzenlenmiş olan Aydınlatma Yükümlülüğü kapsamındaki 18.maddenin, 1 numaralı fıkrasının (a) bendine bağlı olarak ise 100.000 TL idari para cezası kesileceğine karar verildiği yer aldı. Bu kapsamda veri işlem adımının kullanıcılara açıkça söylenmediği ve bilgisinin verilmediği öne sürüldü. Öne sürülen bu bilgi ise onay alarak, para cezasını doğurdu. Kullanıcılara eksik bilgi aktarımı sebepli 100.000 TL cezai işlem yansıtıldı.

Amazon Türkiye’ye İdari Ceza Neden Kesiliyor?

Amazon Türkiye şirketinin Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yer alan 12. Maddeye uymadığı ve aykırılık taşıdığı düşünülüyor. Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini engellemek için her hangi bir çalışma yapılmadığı öne sürülerek, idari para cezası uygulanacağı belirtiliyor.

Şirketin işlemleri kapsamında her hangi bir güvenlik tedbiri almadığı, site girişinde kişisel verilerin farklı araçlarla işlendiğine dair bilginin açıkça sunulmadığı öne sürülürken, Şirket web adresi üzerinden farklı araçlar ile kişisel bilgileri işlerken her hangi bir onay adımı sunmuyor.

10. ve 18. Maddeleri ihlal ettiği anlaşılan şirketin toplamda 1 milyon 200 bin TL ceza ödemesi yapmasına karar verilmiştir.

Benzer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler