Sağlık

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

 

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir, İnsan vücudundaki bağışıklık sistemi hastalanmaya karşı dayanıklılık göstermesi nedeniyle oldukça önemlidir. Vücudumuzdaki bağışıklık sistemini oluşturan organlar karaciğer, lenf düğümleri, dalak, kemik iliği, bademcikler vetimüstür. Bağışıklık sistemini oluşturan organlar dışında hücreler, dokular ve proteinlerde bağışıklık sistemine katkı sağlar.

Bağışıklık sistemi neden zayıflar?

 

Bağışıklık sisteminin zayıflamasında önde gelen faktör dengesiz beslenmedir.Çünkü aldığımız bazı besinler ve besin grupları bakteriyolojik açıdan bağışıklık sistemimizin zayıflamasına neden olabiliyor.

Dengesiz beslenmenin yanında fazla kiloya sahip olmakta bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir.

Bağışıklık sistemini zayıflatan, önde gelen bir diğer neden ise sigara ve alkol kullanımıdır. Sigara içmek son derece ciddi bir bağışıklık bozukluğa neden olmaktadır. 

Vücudumuz için sağlıklı bir uyku her şeyin başında gelmektedir. Zira sağlıklı bir uykumuz olmaz ise bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur.

Güneş ışının gereğinden az alınması sonucu D vitamini eksikliği meydana gelir. D vitaminin vücudumuza az alınması nedeniyle bağışıklık sisteminde zayıflıklar görülebilir.

Eğer bağışıklık sistemi zayıf olursa hastalıklara son derece hassas bir yapı meydana gelir, kilo kaybına neden olur, enfeksiyonlar ve halsizlik görülür.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir
Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

 

Bağışıklık sistemini bozan ilk faktör dengesiz beslenme olduğu gibi bağışıklık sistemini güçlendiren ilk faktörde sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenmek için kırımızı et, beyaz et meyve, sebze, süt ve süt ürünlerini düzenli olarak tüketmek ve günlük su ihtiyacımızı karşılamak gereklidir. Bu besinleri düzenli olarak tükettiğimizde bağışıklık sistemi güçlenecektir.

Sigaradan kesinlikle uzak durulmalı, alkol ise olabildiğince az kullanılmalıdır.

Aşılanma bağışıklık sistemini güçlendiren bir diğer çözümdür. Bağışıklık sisteminiz bozulması durumunda veya seyahat etmeden önce doktorunuzun verebileceği aşı bağışlılığınızı korumanızda yardımcı olabilir.

Araştırmalar sonucu stres seviyesinin yüksek olması bağışıklığın zayıflamasına neden olabileceğini gösteriyor. Çünkü stres altındaki birey enfeksiyona karşı daha dirençsiz daha yatkın oluyor. Bu nedenle stres ile başa çıkmayı öğrenmek bağışıklık sisteminize katkıda bulunacaktır.

Egzersiz yapmak kalp rahatsızlıklarının, kemik erimesinin önüne geçerken bağışıklık sistemine de yarar sağlayacaktır. Düzenli olarak egzersiz yapmak vücutta bulunan ve bağışıklık sistemimize katkı sağlayan hücrelerin daha çabuk hareket etmesine sağlayarak bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde katkı sağlayacağı savunuluyor.

Sağlık beslenmede bazı noktaları kaçırmamız sonucunda vitamin ve mineral eksiliği de görülebiliyor. Bunlara örnek olarak demir, bakır, çinko, A vitamini, B vitamini, E vitamini, selenyumdur. Bunları sağlıklı beslenme sonucunda yine de alamazsak doktorumuzun tavsiyesi ile takviye kullanabilir.

Diğer yazılarımız için tıklayın.

İlginizi Çekebilir >>> Diş Ağrısı

İlginizi Çekebilir >>> Diz Ağrısı

İlginizi Çekebilir >>> Koronavirüs nasıl bulaşır?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler