Sağlık

Böbrek Taşı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Sayfa İçerik Tablosu

Böbrek Taşı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek Taşı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir, Böbreğin temel amaçlarından biri günlük aldığımız besinlerinden dolayı oluşan üre ve kreatin gibi zararlı maddeleri vücudumuzdan idrar yoluyla atmasıdır. Bu işlemi ideal çözünürlükte yapılması gereklidir ancak böbrek çeşitli sebeplerden dolayı bu çözünürlük böbrekte bulunan odacıklarda azalır ve katılaşarak kristalleşir. Bu kristalleşme ile böbreğimizde bulunan maddelere böbrek taşı denir.

Böbrek taşlarının da çeşitleri vardır.  Bu çeşitlerden en çok görünen kalsiyum oksalat taşlardır. Yaklaşık olarak böbrek taşlarının yüzde 80’ni oluşturur. Enfeksiyondan dolayı oluşan taşlar, ürk asit taşları, sistin taşları ve kalsiyum fosfat taşları da buna ektir.

Böbrek taşı neden oluşur?

Böbrekteki maddelerin taşlarının katılaşarak kristalleşmesinde birden çok nedeni vardır.

Böbrek taşının oluşumundaki en sık görülen neden beslenme bozukluğudur. Vücuda gereğinden fazla alınan etlerden olabilir. Çünkü etler yüksek protein içermesini nedeni ile böbreği yorar. Bunun dışında yüksek sodyum tüketimi, çikolatalar, kahveler ve şekerler böbrek taşının oluşmasına neden olabilmektedir

İdrar yolunda oluşan enfeksiyonlar böbrek taşı oluşumuna neden olabilir. Çünkü idrar yolunda oluşan enfeksiyon böbreğin atık atmasını zorlaştıracağı için böbrekte çözünürlükfarkı oluşacaktır. Buda böbrek taşı oluşumuna neden olacaktır.

Bazı ilaçlar böbreğimizi diğer ilaçlara göre daha fazla yormakta ve zorlamaktadır. Buda böbrek taşı oluşumuna neden olabilir.

Böbrek taşının oluşmasında genetik faktörde çok etkilidir. Eğer ailedeki bireylerde böbrek taşı oluşumu var ise sizde de oluşması genetik yatkınlığı olmayan bireylere nazaran daha çoktur.

Böbrek Taşı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir
Böbrek Taşı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir

Böbrek taşının belirtileri nelerdir?

Böbrek taşının belirtileri diğer rahatsızlık gibi birden fazla sebebi olabilir.

Günlük idrara çıkma değeriniz normalden fazla ise, idrar yaparken ağrı veya sızı oluyor ise, idrarınızda kan var ise, böbrek tarafında ağrı var ise ve idrar yaparken zorlanıyor iseniz böbrek taşınınız olabilir. Ancak bunların dışında hiç ağrı sızı olmadan böbrek taşı olan bireylerde vardır.

Böbrek taşı nasıl tedavi edilir?

Böbrek taşı eğer küçük ise kendiliğinden düşebiliyor. Ancak böbrek taşının boyutu büyüdükçe düşme olasılığı da o oranda azalıyor.

Eğer böbrek taşı kandaki magnezyum, fosfor, ürik asit, D vitamini ve kalsiyum ile alakalı ise doktorlar takviye gıdalar verilebiliyor. Bu takviye gıdalar sayesinde kandaki değerler ideal duruma geliyor ve böbrek taşının oluşmasını engelliyor.

Böbrek taşını kırmak için kullanılan bir diğer yöntem ise ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi genellikle küçük boyutta olan böbrek taşlarına uygulanmaktadır. İlacın yanı sıra da bol su tüketimi böbrek taşının idrar yoluyla atılmasını sağlayabilir.

Eğer böbrek taşları çok fazla ağrıya neden oluyor ve yukarıdaki tedaviler ile iyileşmiyor ise cerrahi operasyon ile taş yerinden alınıyor ya da günümüzde daha az ağrı ile yapılan şok dalgaları ile taş parçalanıyor.

Diğer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler