GenelGünlük Yaşam

Boks ringlerinin hikayesi

    ‘ Ring ‘ kelimesi, İngilizce bir kelime olup, yaygın olarak kullanımı daire, yüzük,halka’dır. Parmağımıza taktığımız yüzük bile şeklinden dolayı ‘ring’ olarak bilinir. Çok çok eski yıllarda boksörler, çeşitli gruplar kurarak, şehirden şehire dolaşıp, o bölgenin boksörleriyle maç yaparlarmış.

Müsabakaların yapılacağı alana gelen seyirciler daire şeklinde sıraya girer, önde oturan seyircilere ise ip tutturularak, müsabakanın gerçekleştiği alana seyircinin girmesi engellenir, ringte ki boksör ile boks yapmak isteyen ona meydan okuyan biri ipi sallayarak dövüşmek istediğini belirtirdi. 

 

 

Zaman ilerledikçe, boks popülerleşip seyirci sayısı da artınca bu usulü devam ettirmek zor hale geldi, daha sonraları yerlere çakılan kazıklara ip bağlanarak müsabaka alanı belirlenmeye başlandı. Bu süreçte en uygun şeklin kare olduğu ortaya çıkmıştır. Dünyanın her yanında kare şekli benimsenerek kabul görmüş ve günümüze kadar uzanmıştır. Herhalde hiçbir sporda ring denilip, kare bir alanda müsabaka yapılmıyordur. Boks ringlerinin hikayesi budur işte..

Diğer yazılarımız için tıklayın

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler