Biliyormuydunuz?

Büyükelçilik ile Konsolosluk arasındaki farklar nelerdir ?

Sayfa İçerik Tablosu

Büyükelçilik ile Konsolosluk arasındaki farklar nelerdir?

Büyükelçilik ile Konsolosluk arasındaki farklar nelerdir , Şu günler’de ne zaman televizyonu açsam karşıma malum olay üzerine haberler çıkmakta, konsoloslukta mı öldürüldü, kaçırıldı mı ne oldu.. işin ben bu boyutlarına girmeden, ben bu haberi dinlerken aklıma takılan merak ettiğim sizin de eminim merak ettiğiniz, Büyükelçilik ve konsolosluk nedir? Büyükelçilik ile konsolosluk arasındaki farklar nelerdir onlardan bahsedeceğim. 

Bu bloğu kurmamda ki amaç bildiklerimi aktarmak, bilmediğim merak ettiğim konularda ise araştırma yapmak, öğrenmek ve size aktarmaktır. 

Yurt dışına çıkmayı düşünen yada yurtdışında ki insanların sıklıkla karşılaştığı, kafalarında sorun teşkil eden bir konudur Büyükelçilikler ve Konsolosluklar farkı, bu iki kurumun görevlerini farklılıklarını özetlemeye çalışacağım. Baştan söylemek isterim yurt dışı bir görev yada bir ülkenin resmi bir personeli değilseniz (diplomat) emin olun büyükelçilikte işiniz yok, Vize, pasaport  gibi yurtdışı işlemleriniz var ise konsoloslukları rehberden aramaya başlayın derim.

Büyükelçilik ile Konsolosluk arasındaki farklar nelerdir
Konsolosluk vs Büyükelçilik

 

Büyükelçilik nedir ? Büyükelçi kimdir?

  • Büyükelçilik bir ülkeyi, başka bir ülkede temsil eden en büyük misyondur. Büyükelçi ise bu misyonun başındaki kişidir.
  • Büyükelçilikler devletlerin başkentlerinde bulunurlar. Büyükelçi temsil ettiği ülkenin başkanının o ülkede ki temsilcisidir.
  • Görevleri, bulunduğu ülke ile kendi misyonu arasında ekonomik, askeri ve siyasi ilişkileri geliştirmektir.

Konsolosluk nedir ? Konsolos kimdir?

  • Pasaport ve diğer resmi evrakların tespiti ve yenilenmesi, doğum, ölüm, evlilik vb. ülke vatandaşlarının işlerinin yapılması için kullanılan birimlerdir. Diplomatik olmayan görevler yürütülür.
  • Genellikle, ülkelerin büyük şehirlerinde (vatandaşlarının çoğunlukta olduğu şehirlerde bulunur.)
  • Bulunduğu ülkenin hükümetinin izin verdiği kadar sayıda açılabilmektedir. Konsoloslukların başında Başkonsolos vardır.

” Konsolosluk görevlilerinin, elçilik görevlileri kadar imtiyazları olmasa da adli soruşturma düzeyinde ülke vatandaşlarına göre ayrıcalıkları bulunmaktadır.”  

 

Diğer yazılarımız için tıklayın.

İlginizi çekebilir   >>> En Az Yaşanabilir Ülkeler

                            >>> En Yaşanabilir Ülkeler

                            >>> Ekspertizde En Çok Karşılaşılan Hileler Neler?

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler