Sağlık

Camın arkasında güneşte bronzlaşabilir miyiz?

Camın arkasında güneşte bronzlaşabilir miyiz?

 

Camın arkasında güneşte bronzlaşabilir miyiz, Hayır. Güneşte cildimizin renginin değişmesini gerçekleştiren güneş ışığının içindeki ultraviyole (UV) ışınlarıdır ki şunlar camdan geçemez. UV ışınları görünmeyen, yüksek enerjili, kısa dalga endamlı ve görebildiğimiz renk dağılımında mor rengin ötesinde bulunan ışınlardır. Bunun için çok güneşli bir havada, güneş tam karşıdan gelirken otomobil kullandığımızda yüzümüz değil de açılmış olan pencereye yaslı kolumuz kızarır.

Bizim bronzlaşma ve çok sıhhatli görünüyoruz diyerek beğendiğimiz, derimizin güneş altında rengini değiştirmesi vakası gerçekte ‘derma’ diyerek bilindik cildimizin ikinci tabakasındaki pigment hücrelerinin bir reaksiyonudur. Bu hücreler UV ışınlarına maruz kaldıklarında ‘melanin‘ denilen daha koyu pigmentlerin miktarını artırırlar. Bu koyu pigmentler derimizin üst tabakalarına gelirler ve böylece derimizin rengi koyulaşır.

Melanin, UV ışınlarını emer, yani bedenin melanin üretimini artırması, vücudumuzu UV ışınlarının tehlikeli etkilerinden güvenliğini sağlamak içindir. Ama bir noktadan sonra bu dahi geçerli değildir. Güneşin altında ne kadar yanık olursak olalım, derimizin rengi ne kadar koyulaşırsa koyulaşsın, gene de güneş ışığındaki zararlı  UV ışınlarının bir kısmını derimiz içine almaya devam edebilir.

Camın arkasında güneşte bronzlaşabilir miyiz
Camın arkasında güneşte bronzlaşabilir miyiz

Aşırı UV ışınlarına etkisinde kalmak nihayetinde deri kanserine dahi yapabilir. Her yıl yarım milyon insanda bu hastalık görülmektedir. Özellikle gençler arasında giderek artmaktadır. Gerçi bu tarz, çoğunlukla başarı ile tedavi edilmektedir fakat ciğere yahut beyine yayılabilecek çok daha kötü çeşitleri de vardır.
Açık havalarda güneşin tepede olduğu zamanlarda UV ışınlarından azami olarak korunmalı bunun için, şapka ve gözlük gibi aksesuarlar takmalıyız. UV ışınları gözlerimize de çok zararlıdır. Unutmayalım ki, vücudumuzdaki en ince deri göz kapaklarımızdadır. Güneşe çıkmak zorunda kalmayacaksa koruma etkeni yüksek krem ve yağlar kullanılmalıdır. UV ışınları cisimlerden de yansır. Bu sebeple gölgede kalmak dahi bazen ışınlara maruz kalmamızı engellemez.

İnsan gölgede de yanabilir. Güneş enerjisi ön görü edilenden çok daha güçlüdür. Yeryüzünde 3 kilometrekarelik bir tarlanın bir gün süresince güneşten aldığı enerji, Hiroşima üzerinde patlatılan atom bombasının salıverdiği enerjiye eşittir. Bombadan enerji çabucak boşaltıldığından, şok dalgaları oluşmuş ve ölümcül olmuştur.

 

Diğer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler