Sağlık

CoronaVac aşı ile ilgili neleri biliyoruz?

CoronaVac aşı ile ilgili neleri biliyoruz ?

CoronaVac aşı ile ilgili neleri biliyoruz , CoronaVac aşısı, Çin Cumhuriyeti Pekin şehirinde kurulan Sinovac ilaç şirketi tarafından imal edilen CoronaVac eski bir aşı üretim tekniği olan inaktif virus tekniği ile üretildi. Eski bir usul olan inaktif virüs tekniğinde, enfekte etme özelliğini kaybetmiş virüsün enjekte edilmesi suretiyle, bedenin hastalığa bağışıklık kazanması hedefleniyor. Bu teknik şimdilik dünyada sık sık sarfedilen su çiçeği gibi pekçok aşının üretiminde kullanılıyor.

Öne çıkan başka koronavirüs aşıları Moderna ve BioNTech eğer yeni bir usul olan mRNA tekniğiyle üretildi. Bu aşılar koronavirüsün laboratuvarda imal edilen kalıtsal kodunun kısmen bedene enjekte edilmesi aracılığı ile bağışıklık yaratılıyor. Bu aşılar kolayca yüksek sayılarda üretilebilirken, eski teknoloji sarfedilen CoronaVac’ın üretimi için tavuk yumurtası kullanılması gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü kovide karşı üretilecek aşılara onay vermek için etkililik oranlarının asgari yüzde 50 olması gerektiğine karar vermişti.

CoronaVac bu oranın oldukça az üstüne çıkarak onayı aldı. Fakat aşının Türkiye ve Endonezya’daki deneylerinde neticeler daha değişik çıktı. Türkiye’de Aralık ayında uygulanan denemelerin geçici ilk neticelerinde aşının yüzde 91.25 tesirli olduğu duyuruldu. Türkiye’de Aralık ayında uygulanan denemelerin geçici ilk neticelerinde aşının yüzde 91.25 tesirli olduğu duyuruldu. Bu hafta Endonezya’da uygulanan denemelerde etkililik oranının yüzde 65,3 çıktığı duyuruldu.

CoronaVac aşı ile ilgili neleri biliyoruz
CoronaVac aşı ile ilgili neleri biliyoruz

Üçüncü aşama denemelerden sonra Pfizer BioNTech aşısı için bu oranın yüzde 95, Moderna için yüzde 94, Sputnik için yüzde 90, Oxford AstraZeneca için eğer yüzde 62.9 olduğu açıklanmıştı. Aşının büyük avantajı rakiplerine göre normal bir buzdolabı sıcaklığında yani 2 ila 8 santigrad derece arasındaki bir ısıda koruma edilebilmesi. Buna karşılık aşıyı sentetik olarak yapan aşılar daha düşük ısıda koruma edilebiliyor. Moderna için bu -20, Pfizer eğer -70 santigrad derece, Dolayısıyla Sinovac ve AstraZeneca aşıları, depolama ve nakil kolaylığı sağladığı için gelişmekte olan ülkeler tarafından daha avantajlı görünüyor.

Brezilyalı aşı otoriteleri, coronavac’ın araştırmacılar,  ağır olmayan Covid vakalarını önleme oranının yüzde 78,  ağır vakalarda %100 önleme sağladığı hakkında iddalılar. Ayrıca CoronaVac ile ilgili onayı verilmeden detaylı incelemelerde bulunuyolar. Aşının acele durum kapsamında kullanılmaya başlandığı ülkelere Endonezya’dan sonra Türkiye de katıldı. Çin’de eğer 2020 Temmuz’undan bu yana yüksek risk gruplarının aşılanmasında kullanılıyor.

Ukrayna CoronaVac’ın etkililik oranı gerçekte yüzde 70’in altında eğer ısmarladığı 1,9 milyon dozun parasının iade edilmesini isteyeceğini bildirdi. Tayland CoronaVac kullanım planlarında bir değişiklik olmadığını ama Sinovac’tan biraz daha bilgi istediklerini bildirdi. Tayland hükümeti 2 milyon doz CoronaVac ve 61 milyon doz AstraZeneca aşısı ısmarlamış bulunmaktadır. Tayland hükümeti 2 milyon doz CoronaVac ve 61 milyon doz AstraZeneca aşısı ısmarlamış bulunmaktadır. Singapur eğer üç aşı kullanmayı planlıyor: Moderna, CoronaVac ve Pfizer BioNTech. Fakat şu ana kadar sadece Pfizer BioNTech onaylandı.

Diğer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler