Seo

DA ve PA Değeri Nedir?

DA ve PA Değeri Nedir?

 

DA ve PA Değeri Nedir, SEO ile uğraşan herkesin bildiği gibi, Google, Bing ve diğer arama motorlarının arama sonuçları sayfalarında kelime listelerini sıralamak için kullandıkları algoritmalar yakından korunan sırlardır. Elbette, tüm arama motoru şirketleri site sıralamanızı en üst düzeye çıkarmak için genel yönergeler sağlar, ancak dikkate alınan belirli faktörler, bu faktörlere ilişkin verilerin nereden geldiği ve faktörlerin birbirine karşı nasıl ağırlıklandırıldığı, ticari sırlardır.

Elbette tüm bu gizliliğin nedeni, web sitesi sahiplerinin sitelerini yukarılara çıkarmak için farklı yollara başvurmasına ve bir sayfanın veya sitenin belirli bir arama terimi veya cümle ile gerçek alaka düzeyini yansıtmayan şişirilmiş arama sonucu sıralaması elde etmesini önlemektir. Ancak, web sitesi sahiplerinin ve SEO uzmanlarının, SEO parasının karşılığını en iyi şekilde almak için kıt kaynakların hangi alanlara odaklanacağı konusunda makul miktarda tahmin yürütmesini sağlar. Bu yeterli olmaz, çünkü arama motorları zaman zaman algoritmalarını değiştirir, bu nedenle dost canlısı yerel SEO uzmanınız :)) her şeyi anladığında işler değişir ve döngü baştan başlar. Amaç, bir sayfanın veya web sitesinin sahibini bağımsız ve objektif olarak ölçmektir.SEO Ölçümü: PA ve DA

 


DA ve PA Değeri Nedir, Aslında, belirli bir sayfanın veya sitenin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) ne kadar iyi sıralanacağını tahmin edebileceğini iddia eden bir dizi hizmet vardır. En iyi bilinenler arasında Moz’daki SEO uzmanları tarafından geliştirilen bir çift ölçüm vardır: Page Authority (PA) ve Domain Authority (DA). PA ve DA, sırasıyla sayfa veya site için güçlü bir arama motoru sıralaması olasılığını ölçen, 1’den 100’e kadar bir ölçekte puan olmaları bakımından benzerdir.

Moz, PA ve DA puanlarını belirlemek için özel algoritmalar kullanır. Puanlar mutlak ölçüler değildir. 100 puan, belirli bir sayfanın herhangi bir arama terimi için SERP’nin en üstünde görüneceğini garanti etmez ve her durumda, Walmart, Amazon ve eBay gibi yalnızca “mega marka” sitelerin yüksek başarı elde edeceğini garanti etmez. Puanlar hesaplanırken, bir sayfa veya siteyi doğrudan rakibinki ile karşılaştırırken, özellikle farklı zamanlarda ölçüm yapar.

DA ve PA Değeri Nedir
DA ve PA Değeri Nedir?PA ve DA hakkında bilinmesi gereken bazı önemli noktalar:

 

 

  • PA ve DA algoritmaları 40’tan fazla faktörü dikkate alır. En önemlilerinden biri, özellikle yüksek puanlarına sahip diğer sitelerden gelen yüksek kaliteli gelen (backlink) bağlantılardır. Moz, arama motorlarının siteleri ve sayfaları dizine eklemek için kullandıkları web tarayıcılarına benzer şekilde, bu bağlantıları dizine eklemek için bir web tarayıcısı kullanır.

 

  • PA ve DA algoritmaları makine öğrenimini kullanır, bu nedenle algoritmalar tanım gereği puanların doğruluğunu artırmak için zamanla gelişir.1’den 100’e ölçek, doğrusal değil logaritmiktir; 20’den 30’a ulaşmak, 70’ten 80’e ulaşmaktan daha kolaydır.

 

  • Algoritmalar, Google’ın veya Bing’in arama algoritmalarını taklit etmeye çalışmaz. (Muhtemelen) benzerler ve aynı faktörlerin çoğunu göz önünde bulunduruyorlar, ancak arama motorlarının algoritmalarını yeniden oluşturma girişiminde bulunulmamıştır.

 

DA ve PA Nasıl Kullanılır?

 

Moz, sitenizin PA ve DA puanlarını hesaplayan araçlar (bazıları ücretsiz ve bazıları ücretli) sağlar. Ayrıca, puanları nasıl yorumlayacağınız ve bunları genel SEO’nuzu geliştirmek için nasıl kullanacağınız konusunda rehberlik ederler. İpuçları arasında:

  • Mutlak puana odaklanmayın; Bunun yerine, alanınızdaki rakip sitelere kıyasla sitenizin puan aldığı noktaya ve bu farkın zaman içinde nasıl değiştiğine odaklanın.

 

  • Puanlar, kontrolünüz dışındaki faktörlere göre değişebilir. Puanınız bir aydan diğerine düşerse, bu ille de yanlış bir şeyler yaptığınız anlamına gelmez. Yine, hepsi görecelidir; Rakiplerinizin puanları yükselirken puanınız düşerse, bu endişelenmeye başlamanız anlamını taşır.

 

  • DA ve PA’yı iyileştirmenin anahtarı, bu bağlantıların (backlink) bulunduğu sitelerin otorite puanlarıyla ölçülen kaliteli gelen bağlantılardır. Kaliteli bağlantılar toplamanın anahtarı, web sitenizin ziyaretçilerinde yankı uyandıran ilgi çekici içeriğe sahip olmaktır.

 

  • Diğer bir önemli faktör, bu gelen bağlantıların sitenizde gerçek ve alakalı içeriğe yönlendirmesini sağlamaktır. Bu bağlantılardan birini takip ederken ortaya çıkan bir 404 hatası ölüm öpücüğüdür.

Unutmayın, DA bir web sitesi için yüksek bir sıralama olasılığını ölçer, oysa PA belirli bir web sayfası için. Web sitenizin DA puanını yükseltmek, bir sayfanın PA puanını yükseltmekten daha fazla çaba gerektirir, ancak daha uzun vadeli faydaları vardır. Bir PA puanını yükseltmek için zaman ve çaba harcamak, kısa vadeli bir taktik olarak daha yararlıdır ve tek pazarlama odağınız olmamalıdır.


Ne Kadar İyiler?


PA ve DA’nın göreceli SERP sıralamasının belirleyicileri olarak ne kadar doğru olduğunu hepimiz merak ediyoruz. Moz, SEO araçları satma işinde olduğundan, doğal olarak, onların PA ve DA algoritmalarının sadece mükemmel öngörücüler olduğuna değil, aynı zamanda her zaman geliştiğine inanmanızı sağlayacaktır. Konuyla ilgili bağımsız, kontrollü araştırmalar esasen mevcut değildir ve çok fazla değişken olduğu için yine de bu bağlamda fikir yürütmek oldukça zor olacaktır.

Google ve Bing arama motoru algoritmaları her zaman değişiyor, PA ve DA’nın göz önünde bulundurduğu faktörlerin çoğu da sürekli değişiyor ve PA – DA algoritmalarının kendisi zamanla gelişiyor, bu nedenle tahmin doğruluğunun gerçek bir elmadan elmaya değerlendirmesi neredeyse imkansız. Bununla birlikte, PA ve DA’nın son derece yanlış olduğunu veya onları iyileştirmeye çalışmanın gereksiz bir uğraş olduğunu iddia eden bir toplulukta görünmüyor. PA ve DA’nın ,bunları içeren Moz ürünlerinin kullandığınız SEO araç ekipmanları içerisinde potansiyel olarak yararlı olduğunu söylemek doğru olacaktır. 

Diğer yazılarımız için tıklayın

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler