Pazarlama

Dijital Reklamların Dönüşüm Takibi ve Analizi

Dijital Reklamların Dönüşüm Takibi ve Analizi

 

Dijital Reklamların Dönüşüm Takibi ve Analizi, Dijital reklamların etkilerinin ölçülmesi ve raporlanması, analiz araçları üzerinden yapılmaktadır. Dönüşüm ve analiz takipleri sayesinde, hedef kitle ile dijital platform üzerinden buluşturulan reklamların tüketiciler tarafından ne oranda izlendiği, reklamların görüntülenme sayısı ve başarıları ile kullanıcılarda yaptıkları olumlu etkileri gibi unsurlar hakkında bilimsel veriler elde edilebilmesi mümkün olmaktadır.

Bu yüzden e-ticaret başta olmak üzere hedef kitlesine en uygun maliyetler ile etkili reklam mesajları göndermek isteyen işletmelerin dijital reklamların dönüşüm takibi ve analizi konusunda alanında uzman ekiplerden profesyonel destek alması tavsiye edilmektedir. Dijital reklam dönüşüm takibi ve analizi araçları, bu alanda küçük ya da büyük çaplı işletmelere satış hedeflerinin tutturulması ve bu hedeflere yönelik yeni strateji ile planlamaların belirlenmesi konusunda önemli faydalar sağlamaktadır. Dijital reklam dönüşüm takibi ve analizi araçları olarak günümüzde profesyoneller tarafından kullanılan elemanlar Google Analytics ile UTM kodları için kullanılan araçlardır.

Dijital Reklamların Dönüşümü İçin Google Analytics


Dijital reklam kampanyalarında Google Analytics kullanımı, özellikle bu alanda işletmelere profesyonel kalitede hizmet sunan dijital pazarlama uzmanlarının tercih ettiği yöntemlerin başında gelmektedir. Uygulamanın kullanımında şu unsurlara dikkat edilmelidir:
• Google Analytics, Google Ads hesabına bağlanılarak başlatılır.
• Kurumsal internet adresine giriş yapıldıktan sonra yönetici panelinden “Google Ads” başlığı seçilir.
• Açılan ekranda analiz işlemleri için sunulan bir tablo yer alır.
• Tabloda kampanya şartları takip edilecek olan reklamın Google Ads üzerinde görüntülenen ismi seçilir.
• Bu seçim ekranında reklamla ilgili olarak geri dönüşüm değerleri, sayfa sayısı, maliyet hesaplaması, tıklama sayısı ve oturum sayısı gibi tüm detayların analiz edilmesi mümkündür.

Dijital Reklamların Dönüşüm Takibi ve Analizi
Dijital Reklamların Dönüşüm Takibi ve Analizi


Dijital Reklamların Dönüşümü İçin UTM Kodu


Dijital reklam kampanyalarında UTM kodu kullanımı da en yaygın yöntemler ve uygulamalar arasında yer almaktadır. Başarılı bir dijital reklam stratejisi uygulamak isteyen işletmeler için bu yöntemde dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:
• https://da-dev-tools.asppspot.com adresine giriş yapılır.
• Açılan sayfadaki analiz takibi tablosunun ilk başlığına reklamın URL bağlantısı yapıştırılır.
• Diğer boşluklara ise reklam hakkında talep edilen bilgiler yazılır.
Bu uygulama ve teknikler sayesinde dijital reklamların dönüşüm takibi ve analizi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Diğer yazılarım için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler