Sağlık

Diş Ağrısı

Diş Ağrısı

Diş Ağrısı, Dişin içinde sinirler, dokular, kan damarları ve pulpa ile dolu olduğu için diş son derece hassastır. Bu hassaslık dişlerde kolayca keskin bir ağrıya, zonklamaya neden olur. Diş ağrısı iki farklı şekilde hissedilebilir. Bunların ilki dişin içindeki ağrı ikincisi ise diş çevresindeki yani diş etinin tahrişi sonucu oluşan ağrıdır.

Diş ağrısının neden olur?

Ağrının başlıca ilk sebebi dişteki çürüktür. Diş çürüğünün ana sebebi plaklardır. Yiyip içtiğimiz gıdalarda şeker, nişasta var ise ve yedikten sonra dişlerimi temizlemez isek plaklarda bakteriler meydana gelir. Bu bakteriler plakta bulunan artıkları tüketerek üremeye başlarlar. Üremeleri sonucu dişteki bakteriler nedeniyle dişte tartarlar oluşur. Tartarlar plaklarda tabaka oluşturur ve kalkan görevi görür. Bu sebeple düş çürümesi meydana gelir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer ağrı tipi ise diş apsesidir. Diş apsesi çürük dişin uzun süreler boyunca önlem alınmayıp tedavi edilmemesi sonucu ya da dişteki çatlama veya kırılma sonucu oluşur.

Dişinizde dolgu var ise ve bu dolguya fark etmeden hasar vermişseniz diş ağrısıyla karşılaşabilirsiniz. Eğer ağrı dolgu olan dişte ise dikkatli olmalısınız.

Diş etindeki yıpranma sonucu da dişleriniz ağrıyabilir. Diş etindeki yıpranma, dişleri çok fazla sıkma, sakız çiğneme, dişleri birbirine sürtme gibi olaylardan kaynaklanmalıdır.

Diş Ağrısı
Diş Ağrısı

Diş ağrısı nasıl geçer, ne iyi gelir?

 

Diş etinde ağrı veya şişkinlik durumunda ılık bir bardak suya yaklaşık olarak birkaç çay kaşığı tuz ekleyin. Ağrıyan veya şişen yere karışımı ağzınızda gezdirin ve tükürün. Ağrının hafiflediğini ve şişkinliğin indiğini hissedeceksiniz. Çünkü tuzlu su karşımı ağrıyı dindirir ve içindeki tuz sayesinde şişkinliği indirir. Ancak bu geçici çözümdür ağrıyı tamamen geçirmez yatıştırır.

Ağrıya ve diş şişkinliğinde yanağınızın dış tarafına buzu bezle sarıp ağrı olan yere soğuk kompres yapabilirsiniz. Soğuğun dişinizi uyuşturduğunu ve sonrasında rahatlama sağladığını hissedeceksiniz.

Karanfil yağının ağrı kesici özelliği olduğu için dişinize uygulayabilirsiniz. Bir parça pamuğa karanfil yağını damlatın ve pamuğu dişinize sürtün ağrının hafiflediğini hissedeceksiniz.

Ağrıyı geçirmenin en son yöntemi ise ilaçlardır. Reçetesiz satılan ilaçları alarak talimatına uygun olarak kullanabilirsiniz.

Bu yöntemler ağrıyı hafifletmek ve doktora gidene kadar ir süreliğine geçirmek içindir. Ağrı durumunda bir an önce doktorunuza görünmelisiniz. Aksi taktirde dişinizde daha fazla rahatsızlık ve ilerleme olabilir.

Diğer yazılarımız için tıklayın.

İlginizi Çekebilir >>> Diz Ağrısı

İlginizi Çekebilir >>> Koronavirüs nasıl bulaşır?

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler