Sağlık

Diz Ağrısı

Diz Ağrısı

Diz ağrısı, dinlenme sırasında, otururken, kalkarken, yürürken, eğilirken, merdivenden çıkarken sızlaması veya takılma hissi vermesidir. Diz ağrısının nasıl bir acı vermesine ve nerede olmasına karşılık çeşitlilik göstermektedir. Diz ekleminde oluşan ağrılar, sızlamalar tedavi edilmediği sürece daha derin hasarlara yok açabilmektedir. Bu sebeple eğer dizlerinizdeki ağrı çok şiddetli veya uzun zamandır devam ediyor ise doktorunuza gözükmeniz gereklidir.

Diz neden ağrır?

 

Dizde meydana gelen yaralanmalar, darbeler ve zorlanmalar ile oluşan ağrılar şiddetli olmadığında kendiliğinden tedavi olmadan geçer ve iyileşebilir. Bunun dışındaki rahatsızlıklar çoğunlukla tedavi olması gerekir.

En sık görülen diz ağrısı osteoartrit halk adıyla kireçlenmedir. Dizdeki eklem bölgesindeki yozlaşma ile meydana gelen iltihaplanma sonucu ağrı ortaya çıkar. Çoğunlukla ileri yaştaki bireylerde görülmektedir.

Tendinit diz bölgesinin ön kısmında hissedilen yokuş, merdiven çıkarken veya tırmanma gibi durumlarda hissedilen ağrı çeşididir. Tendonun iltihaplanması sonucu ortaya çıkar ve ağrıya neden olur.

Dizimizde bulunan kıkırdak kemiğe kıyasla daha yumuşak ve daha hassas bir yapıdadır. Bu sebeple kıkırdağa doğru çok sert darbe alınması veya çeşitli nedenler ile meydana gelen kıkırdaktaki bozukluklar ağrıya sebep olur.

Dizdeki yırtılma sonucu da dizde ağrıya neden olur. Eklemin zorlaması durumunda dizdeki herhangi 4 bağdan birinin yırtılması sonucunda meydana gelir. Dizdeki en sık görünen yırtık ön çapraz bağdaki yırtıktır.

Fazla kilo bireyde diz ağrısına neden olabilir. İdeal kilonuzun üstüne aldığın her bir kilo dizlerde giderek daha fazla baskı uygular. Dolayısıyla ağrılarda kaçınılmaz olur.

Eklemlerinin hareket kabiliyetini sağlayan ve yağlı kalmasını sağlayan sinovyal sıvı dizin arkasında birikmesiyle beraberinde ağrılar meydana getirecektir. Buna verilen isimde Baker (Fırıncı) kistleridir.

Diz Ağrısı
Diz Ağrısı

Diz ağrısı nasıl geçer?

 

Diz ağrısının tedavisi için 3 farklı yöntem bulunur. Bunlar fizik tedavisi, ilaç tedavisi ve cerrahi operasyonlarıdır.

Diz ağrısını geçiren ilk yöntem fizik tedavisidir. Doktorunuzun size ve diz ağrısana göre önereceği fizik tedavi basamaklarını uygulayarak kaslar güçlenir ve daha dayanaklı hale gelir. Böylece zaman ile diz ağrınız azalmaya ve geçmeye başlar.

Çok acı veren diz ağrılarında veya ilerlemiş diz ağrılarında reçeteli ilaç tedavisi uygulanabilir. İlaç tedavisi ağız yoluyla veya direk olarak ekleme enjekte edilmesi sonucu ağrıyı ortadan kaldıracaktır.

Son olarak ise cerrahi operasyon ile diz ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Son zamanlarda kullanılmaya başlayan, oldukça başarılı ameliyatların geçmesini sağlayan kök hücre tedavisi uygun profildeki hastalara uygulanmaktadır. Bir diğer cerrahi operasyon türü de diz protezleridir.  Cerrahi operasyonlar ile kısmı veya tam olarak protez yerleştirilerek dizin iyileşmesi sağlanır.

Benzer yazılar için tıklayın.

İlginizi Çekebilir >>> Diş Ağrısı

İlginizi Çekebilir >>> Koronavirüs nasıl bulaşır?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler