İnternet

Dünyadaki Çip Kıtlığı Artıyor

Sayfa İçerik Tablosu

Dünyadaki Çip Kıtlığı Artıyor

Hisse Senetleri için Dünyadaki Çip Kıtlığı Artarken En Çok Risk Altında Olan Şirketler ve Stokları

Dünyadaki Çip Kıtlığı Artıyor, Küresel bir yarı iletken kıtlığı, akıllı telefonlardan oyun konsollarına ve teknolojiye bağlı arabalara kadar günlük cihazların arzını artırdı. Şirketler, sorunun ikinci yarıya kadar devam edebileceği konusunda uyarıda bulunurken, serpinti, önümüzdeki aylar için hisse fiyatlarında ağırlık oluşturma tehdidinde bulunuyor.

Kasım ayında Apple Inc.’in en son iPhone‘u için yonga sıkıntısı yaşadığına dair haberler çıktığından beri, etkiyle ilgili uyarılar yoğun ve hızlı bir şekilde geliyor. Kamyon üreticisi Volvo Group ve elektrikli araç şirketi NioInc. geçen hafta, montaj hatlarını boşta tutan uzun bir otomobil üreticileri listesine katıldı.

Çip eksikliği, büyük ölçüde salgın nedeniyle teknoloji ekipmanlarına olan talebin artmasından kaynaklanıyor ve Teksas’taki kış havası ve Japonya’daki bir yangın soruna ekliyor. Yarı iletken üreticilerinin çıktıyı artırmak için ihtiyaç duyduğu ekipmanı üreten Applied Materials Inc. ve Lam Research Corp. gibi şirketler için bir nimet oldu.

İşte, küresel çip kıtlığı artarken en çok risk altında olan şirketlere ve stoklarının nasıl etkilendiğine bir göz atın.

Otomobil Üreticileri

Otomobil hisse senetleri, salgın düşük seviyelerinden kükreyerek geri geldi. Şimdi hem çip kıtlığı hem de koronavirüs salgınının yeniden canlanmasına ilişkin endişeler, küresel üreticilerin Bloomberg endeksini 25 Ocak rekorunun en yüksek seviyesinden%14 düşürdü.

Volvo Group, yarı iletken eksikliği nedeniyle üretimi askıya alması gerekeceğini söyleyerek %7 düşüş yaşarken, Çinli Nio, Anhui eyaletindeki bir fabrikada üretimi durduracağını açıkladığında ise %4.8 düştü.

En büyük otomotiv yongası üreticilerinden Renesas Electronics Corp. tarafından işletilen bir Japon fabrikasında 19 Mart’ta çıkan yangın, sektöre büyük darbe vurdu. General Motors Corp. Hisselerinde%6.7’lik bir düşüşe neden oldu. Japonya’da, 18 Mart’ta altı yılın en yüksek seviyesine ulaşan Toyota Motor Corp.’un hisseleri, sonraki dört seansta%6,1 düştü.

Eden Tree Investment Management Ltd.’de fon yöneticisi olan Thomas Fitzgerald, orijinal ekipman üreticilerine atıfta bulunarak, “Otomotiv sektörü tartışmasız en yüksek düzeyde kesinti yaşadı, giderek daha fazla OEM’in üretimi yavaşlatması veya üretim tesislerini geçici olarak kapatması” dedi.

Çinli Geely Automobile Holdings Ltd., hayal kırıklığı yaratan kazançlar açıkladıktan sonra geçen hafta üç gün içinde%19 değer kaybetti. Daiwa Securities, bu yıl ve önümüzdeki yıl için stokları düşürmek ve tahminleri düşürmek için talaş sıkıntısını gösterdi. Çin, kendi başına alakasız yonga tedariki sorunlarıyla uğraşıyor.

Akıllı Telefonlar, Tüketici Elektroniği

Otomobil endüstrisinin ötesinde, yarı iletkenlere bağımlı olan şirketler üzerindeki borsa etkisini anlamak daha zordur. Örneğin Apple hisseleri, Kasım ayında kıtlığın etkisine tepki göstermedi ve o zamandan beri%5’ten fazla arttı. Akıllı telefon üreticisi Xiaomi Corp., parça sıkıntısının önümüzdeki birkaç çeyrekte büyümesini yavaşlatabileceği uyarısının ardından perşembe günü%4,4 oranında değer kaybetti.

Mirabaud Securities analisti Neil Campling, çip kıtlığının olumlu bir yönü: Tüketici elektroniğine olan talebin olduğu kadar güçlü olması, şirketlere fiyatları artırma ve daha yüksek maliyetlere geçme gücü verdiğini söyledi. “Hisse fiyatları haberlere özellikle olumsuz tepki vermedi ve bence önemli olan kısmı bu mallara olan talepte bir geri tepme görmenizdir” dedi.

Lenovo Group Ltd., Ağustos ayında yaptığı açıklamada, kar marjlarının çip kıtlığından etkilendiğini ve Kasım ayında bileşen eksikliği nedeniyle tüm müşteri siparişlerini karşılayamadığını söyledi. Yine de evde çalışan kişilerin satın almaları nedeniyle şirketin dizüstü bilgisayarlarına olan talep artıyor ve stoklar Ağustos’tan bu yana ikiye katlandı.

Sony Corp., geçtiğimiz ay 2021’de yeni oyun konsolu talebini üretim darboğazları nedeniyle tam olarak karşılayamayabileceğini söyledi. Hisse, Şubat ayında 21 yılın en yüksek seviyesine ulaştı, ancak o zamandan beri% 8,2 düştü.

Samsung Electronics Co.’nun diğer şirketler için yonga üreten dökümhane işi, elverişli arz-talep denkleminden yararlanırken, Güney Koreli firmanın da zarar gören kendi tüketici ürünleri hattı var. Samsung bu ay, en çok satan akıllı telefon modellerinden biri olan yeni Galaxy Note’un lansmanının olası iptali de dahil olmak üzere sorunlar konusunda uyardı.

Ağ ekipmanı üreticileri de sıkıntıyı hissediyorlar. Oddo BHF’deki analistler, bir Digi Times raporunda, ağ çiplerinin teslim sürelerinin 50 haftaya kadar uzadığını ve çip eksikliğinin ağ segmentine de ulaştığını ve muhtemelen önümüzdeki yılın başlarında süreceğini öne sürdüğünü bildirdi.

Dünyadaki Çip Kıtlığı Artıyor
Dünyadaki Çip Kıtlığı Artıyor

Yonga Üreticileri

Otomobil üreticileri mücadele ederken, yarı iletken kıtlığının diğer tarafı, bu çipleri tedarik eden şirketlerin işlerinde bir artış görebilmeleridir. Liberum CapitalLtd.’de bir analist olan Janardan Menon, çoğu yarı iletken şirketin ilk çeyrek için güçlü sonuçlar bildirmesi ve ikincisi için iyi bir rehber olması gerektiğini söyledi.

Liberum’dan Menon telefonla şunları söyledi: “Yarı iletken satıcısı için bunların hepsi harika bir haber.” Bu tür bir sıkılık – kapasite kullanımı, yükselen fiyatlar, çok, çok güçlü talep – her zaman sonuçlarının çok, çok güçlü olduğu anlamına geliyor. “

Ancak Menon, piyasanın yarı iletken döngüsünün zirvesinin yaklaşmakta olduğundan endişe duyması nedeniyle hisse fiyatlarının gelmeyebileceği konusunda uyardı.

Avrupalı ​​otomatik çip tedarikçisi Infineon Technologies AG, yıl içinde%12 artarken, ST Micro electronics NV sadece%5,6 kazandı. ABD’de Texas Instruments Inc.%15 artarken, NXP Semiconductors NV ve ON Semiconductor Corp. PhiladelphiaSemiconductorIndex’in%11 artışına kıyasla sırasıyla%25 ve%24 artışla daha iyi performans gösterdi.

Ayrıca, talepteki artışa ayak uydurmak için tam kapasiteye yakın çalışan lider TaiwanSemiconductorManufacturingCo. gibi çip dökümhaneleri ile yarı iletken endüstrisindeki kıtlıklardan daha geniş kazananlar da var. TSMC hisseleri 21 Ocak rekor seviyesinden%12 düştü, ancak yine de yıllık%11 arttı.

Yarı iletken-Ekipman Üreticileri

Yarı iletken üretmek için kullanılan ekipman üreticileri, yonga üreticileri fabrikalarına kapasite eklemek için acele ederken ve ulusal güvenlik risklerinden endişe duyan hükümetler yerel üretimi teşvik edecek tedbirler ararken arz sıkıntısından yararlanıyor. Bu kombinasyon, bazı analistlerin sektöre yıllarca fayda sağlayacağını söylediği bir harcama ortamı yarattı.

En büyük ekipman üreticisi olan Applied Materials, son altı ayda hisselerini ikiye katlarken, Lam Research aynı dönemde Philadelphia yarı iletken endeksinin neredeyse iki katı getiri ile%77 kazandı. ASML Holding NV%74 arttı.

TSMC, 2021’de bir önceki yıl 17 milyar dolardan 28 milyar dolara varan sermaye harcaması taahhüdünde bulunurken, Intel Corp. üretim tesislerine milyarlarca dolar akıtmak için bir plan açıkladı.

Diğer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler