İnternet

E-Ticaret Sitelerinde A/B Testinin Önemi

E-Ticaret Sitelerinde A/B Testinin Önemi

 

E-Ticaret Sitelerinde A/B Testinin Önemi, E ticaret platformlarında A/B testi sayesinde firmalar satış rakamlarını hedefledikleri seviyelere başarılı bir şekilde çıkarabilmektedir. SEO araçları kullanımı, sosyal medya entegrasyon ve paylaşımları, içerik pazarlama uygulamaları ya da internet reklamları verme gibi e-ticaret hacmini artıracak en çok bilinen işlemlerin yanı sıra e-ticaret sitelerinde A/B testi de firmalar arasında rekabette avantaj sağlandığı için büyük önem taşımaktadır.


A/B Testi Nedir?


E-Ticaret Sitelerinde A/B Testinin Önemi, E-ticarette A/B testi, firmaların sektörel bazlı rekabette ellerini güçlendiren en büyük kozlardan biri olarak lanse edilmektedir. Sanal mağazalar üzerinde A/B testi yapan firmalarda sitenin içerikleri üzerinde yer alan herhangi bir değişiklik yapılmasının ardından müşterilerin söz konusu değişikliğe olumlu ya da olumsuz etkisi kolaylıkla görülebilmektedir. Bu uygulama sayesinde sanal mağaza üzerine bazı üyeler sitenin sistemini değişiklik öncesi haliyle görüntülerken, bazıları da yeni haliyle görüntüler. Bu sayede yapılan değişikliğin ziyaretçiler üzerinde satın alma davranışlarına ne tür bir etki oluşturulduğu bu test sayesinde analiz edilip sonuçlara göre yol haritası çıkarılabilmektedir.


A/B Testi İle Yapılabilecek Değişiklikler


E-ticaret sitelerinde A/B testi ile yapılabilecek değişiklikler sayesinde, sanal mağazayı kullanan müşteri ya da üyelerde fark edilebilecek satın alma davranışları şu şekilde gözlemlenebilmektedir:
• Değişiklik sonrası kullanıcıların tıklama sayıları
• Site üzerinde geçirilen vakit ile kullanıcı deneyiminin artırılması
• Ziyaretçilerin haber bültenine kayıt olup olmadıkları
• Belirli bir ürünü satın alıp almadıkları
• Değişikliğin genel olarak satışları artırıp artırmadığı

E-Ticaret Sitelerinde A/B Testinin Önemi
E-Ticaret Sitelerinde A/B Testinin Önemi


A/B Testinin E-ticarette Önemi

 


A/B testi e-ticaret sitelerinde önemli bir silah olarak kullanılmaktadır. Çünkü bu test sayesinde küçük etkiler bile tüketici deneyimi ve satın alma kararı konusunda önemli etkiler sonucu doğurabilmektedir. A/B testinin kulanım alanları, PPC reklamları, e-posta ve mail kampanyaları, her çeşit dijital pazarlama faaliyetleri olarak çokça farklı kategoriye sahiptir. Ancak A/B testi uygulamasına geçmeden önce işletmeniz ile aynı sektörde faaliyetlerini sürdüren diğer rakip sitelerdeki örneklerin de dikkate alınması gerekmektedir. E-ticaret sitelerinde A/B testi uygulamasından önce hangi değişikliklerin iş yapıp yapmadığını ve hangi sonuçlara ulaşıldığının iyi şekilde planlanması önemlidir.

Benzer yazılar için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler