İnternetOyun

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Sayfa İçerik Tablosu

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?


Ekran kartı alırken nelere dikkat etmeliyiz , Bilgisayarların en önemli parçalarından biri olan ekran kartı seçerken bazı durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Ekran kartı alırken sadece ürünün fiyatına değil, kendi bilgisayarınız ile uyumlu olup olmadığına da bakmanız gerekir. Çünkü ekran kartı topladığınız bilgisayara uyum göstermez ise bunu ne kadar maliyetle aldığınız önemli olmaz. Yani, akran kartları kesinlikle, bilgisayarınızı desteklemelidir. Eğer bilgisayarınıza uyum sağlamayan, ekran kartı seçeceğinizde bilgisayarınızın özelliklerini bilmez iseniz, hiç istemeyeceğiniz performansa sebebiyet verebilirsiniz. Eğer ekran kartı seçecekseniz, ekran kartı seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

 

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli, Ekran kartı seçerken, mutlaka hangi amaçla kullanacağınız önemlidir. Eğer normal bir düzeyde bilgisayar kullanıcısı iseniz, burada giriş seviyesindeki ekran kartları sizin için yeterli olacaktır. Bunun dışında, grafik tasarlamak gibi yüksek performans arayışı içindeyseniz, sizler için daha yüksek düzeyde ekran kartı seçmeniz gerekmektedir. Mesela render için ekran kartı ;

Öneri;

RTX 3090 (10496 CUDA Cores, 24GB VRAM)

RTX 3060 Ti (4864 CUDA Cores, 8GB VRAM)

RTX 3070 (5888 CUDA Cores, 8GB VRAM)

RTX 3080 (8704 CUDA Cores, 10GB VRAM)


Dünyada en çok bilinen nvidia ve amd markalarıdır. Bu markalardan her ikisi de her düzeyden kullanıcıların beklentilerini karşılayacaktır. Bu ekran kartları ile normal düzeydeki oyunlarınızı ve diğer işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ancak, bu modellerden 3 d performansları beklemek doğru olmayacaktır. Eğer bilgisayarınızda sürekli olarak oyun oynuyorsanız, burada kullanmakta olduğunuz monitör full hd ise orta veya üst segment ekran kartları almanız gerekir. Ayrıca oyunlardaki grafik detayları artacak olursa, burada alacağınız ekran kartının performansı oyunlardaki kaliteyi etkilemektedir. Eğer 3d tasarım işleri ile uğraşıyorsanız ve video çekimleri gibi işlemler yapacaksanız, o halde yukarıda verdiğimiz her iki ekran kartının daha yüksek serilerini tercih etmeniz gerekmektedir. Yani profesyonel işleriniz için profesyonel ekran kartlarını tercih etmelisiniz.

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz


Hangi Ekran Kartı Seçilmeli?


Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz, Piyasada bulunan ve her bütçeye uyum sağlayan nvidia ve amd markaları arasında seçim yapmak isterseniz, dilediğiniz markayı tercih edebilirsiniz. Bu her iki markanın ürünlerini seçebilirsiniz. Her iki markanın ürünleri arasında çok büyük fark yoktur. Ama her iki markanın birbirinden farklı özellikleri de vardır. Dolayısı ile ekran kartı ihtiyaçlarınıza göre tercihlerinizi yapabilirsiniz. Mesela ucuz ekran kartları ;

Öneri;

Asus Phoenix Radeon RX550 2G EVO 2GB 128Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0 Ekran Kartı PH-RX550-2G-EVO

Asus AMD Radeon RX550 2GB 64Bit GDDR5 PCI-Express 3.0 Ekran Kartı (PH-550-2G)

Asus GT710-SL-2GD5-BRK Ekran Kartı

Ekran Kartının Bellek Hızı Ne Kadar Olmalı?


Ekran kartı için belli bir hız vermek doğru olmayacaktır. Çünkü ekran kartı üreten markalar, bellek hızlarını en yüksek seviyede modeller kullanmaktadır. Bu da daha keyifli ve daha hızlı oyun deneyimi sağlamaktadır. Ekran kartı satın alırken, beklentilerinizi karşılayıp, karşılamayacağı noktasına değinmeniz yeterli olacaktır. Özellikle oyun oynayan kişiler için ve 3d işlemler, grafik işleri ile uğraşan kişiler için markaların çıkardığı ekran kartlarının özeliklerini araştırmanız yeterli olur.


Ekran Kartında GB Önemi


Ekran kartı seçerken dikkat etmeniz gereken özelliklerden biri de kaç gb olduğudur. Çünkü yüksek çözünürlük gerektiren ve yeni nesil oyunlar için gereken detaylar bazı ekran kartlarında yer almaz. Dolayısı ile oyunlardaki en ufak detayları bile kaçırmak istemiyorsanız ekran kartının gb dikkat etmeniz gerekir. Son çıkan yeni nesil oyunları en yüksek kalitede oynamak istiyorsanız, o halde ekran kartında en az 2 gb özelliklere yönelmeniz gerekir. Çünkü oynamış olduğunuz oyunlardaki en ufak detayları bile yüksek çözünürlük özelliği ile görüntülemektedir.

Dolayısı ile oyundan verim alabilmek adına en az 2 gb bellek özellikli ekran kartlarını tercih etmeniz doğru olacaktır. Ama amacınız daha yüksek kalitede bir oyun ise o halde 8 gb bellekli ekran kartları satın almanız gerekiyor. 8 gb bellekli ekran kartları oyunlardaki gölgelere kadar en ufak detayları bile en iyi şekilde göstermektedir. Ayrıca yeni nesil oyunları 5k yüksek çözünürlüğüne kadar sağlamaktadır.

Diğer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler