Biliyormuydunuz?

Ekspertizde En Çok Karşılaşılan Hileler Neler?

Ekspertizde En Çok Karşılaşılan Hileler Neler?

Ekspertizde En Çok Karşılaşılan Hileler Neler, İkinci el araç alacak kişiler, araçları almadan önce mutlaka ekspertiz kontrollerine götürmek isterler. Ama burada araç alacak kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar da mevcuttur. Bazı ekspertizler ne yazık ki hileye başvurabilmekte, aracın satışını verecek kişinin tanıdığı olabilmekte ve gerçek testleri prosedürüne uygun yapmamaktadırlar. Dolayısı ile ekspertizlerde en çok karşılaşılan hileler nelerdir? Sorusunun yanıtını yazımızda birlikte arayalım.

Kilometre Düşürme Hilesi

Bazı ekspertizlerde en sık yapılan hilelerden biri kesinlikle kilometre düşürmedir. Bilindiği üzere ikinci el araç satın alacak kişilerin, araçlarda ilk baktığı özellik kilometreleridir. Düşük kilometreye sahip olan araçlara biçilen değer, daha fazladır. Ancak bazı ekspertizlerde araç kilometresi ile oynama yapılır. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak adına, aracı ekspertize götürmeden aracın kilometresini bilmektir.

Plaka Değiştirme Hilesi

Oto ekspertizlere götüreceğiniz araçlar üzerinde yapılan hilelerden bir diğeri aracın plakasını değiştirmektir. Burada yapılan hile, aracın mevcut plakasını çıkarıp, yerine farklı plaka takmalarıdır. Yapılan bu hile en çok aracın ekspertiz temizliği sırasında yaşanır. Bu nedenle oto ekspertiz temizlinde dikkatli davranmanız gerekmektedir. Oto ekspertizlerde yapılan plaka değiştirme hilesinin amacı ise hasarlı olan arabaları hasarsız gibi göstermektir. Ayrıca araçta boya varsa plaka değiştirme hilesi ile aracın sonradan boya gördüğü gizlenmektedir.

Araç Arıza Tespit Cihazı Hilesi

İkinci el araç satın alacak kişiler aracın motorunun ne kadar sağlam olduğu ile ilgilenir. Burada aracın motorunun sağlam olup olamadığı ise araç arıza tespit cihazı ile ortaya çıkar. Ama bazı ekspertizler bu gibi motor arızalarını saklamak amacı ile araç arıza tespit cihazlarında oynama yapar. Yani arızalı bir araçta cihaz ışıkları ikaz verirken, hileli tespit cihazında cihaz ikaz vermez. Yani ikinci el araç satın alacak kimseler, aracın arızalı olup, olmadığını anlayamaz. Bu nedenle araç satın alacağınızda mutlaka kendi tanıdığınız ekspertiz firmaları ile çalışmanız önerilir.

Gösterge Değiştirme Hileleri

Araç satın alırken, aracın sadece göstergelerine bakarak karar vermemeniz gerekir. Çünkü araçlardaki göstergeler de kolaylıkla değiştirilebilir. Artık günümüzde araç göstergeleri hiçbir anlama gelmiyor. Yani sadece göstergelere bakarak, ikinci el araç satın almak hiç mantıklı olmayacaktır.

Ekspertizde En Çok Karşılaşılan Hileler Neler
Ekspertizde En Çok Karşılaşılan Hileler Neler

Alt Motor Kontrol Hilesi

Oto ekspertizlerde yapılan hilelerden biri de alt motor kontrolleri sırasında yaşanmaktadır. İkinci el araç alırken ekspertiz, aracı lift üzerine kaldırıp, kontrol etmiyorsa bu durum araçta sorun olduğu anlamına gelebilir. Eğer böyle bir durum ile karşılaşacak olursanız, aracı almaktan vazgeçmeniz tavsiye edilir. Çünkü aracın alt kısımlarında yer alan bölümlerde karşılaşılan arızalar, kazalara neden olabilir. Hayati öneme sahip olan alt motor kontrollerinde rot başı, motor kontrolleri, egzoz gibi araç parçalarına bakılması gerekir. Aksi takdirde araçta direksiyon bozuklukları, tekerlerin yola tutunma kabiliyetinde bozulmalar ve teker aşınması gibi çeşitli ve hayati önem taşıyan sorunlar yaşanabilir.

Fren Testi Hilesi

İkinci el araç alırken mutlaka fren testlerinin yapılaması gerekiyor. Çünkü araçta yaşanacak en ufak fren bozuklukları, yolda kaza yapmanıza neden olabilir. İkinci el araçlarınızı ekspertize götürdüğünüzde aracın fren testlerinin yapılması gerekir. Ama hileli araç testi sırasında bazı ekspertizler, firen testine gerek olmadığını söyleyebilir. Ama bu durumda kesinlikle ısrarla frenlerin test edilmesini söylemeniz gerekmektedir. Çünkü fren testi yapılmayan, araçlarda kaza riski daha fazladır.

Mekanik Kontrol Hilesi

Mekanik motor kontrolleri aracın tüm iç motor kontrolleri demektir. Yani motor sıvıları, kayış sağlamlığı, subap ayarları ve daha pek çok detaya buradan bakılır. Bu nedenle eğer oto ekspertiz bu gibi detaylara bakmıyorsa veya yüzeysel olarak bakıyorsa, bu aracın hileli bir şekilde size satılmak istendiğine işaret eder.

Sonuç olarak ekspertiz seçerken iyi araştırma yapmak, farklı kişilere danışmak şehir dışı alımlarda o şehirde yaşayan bir tanıdık vasıtasıyla güvenilir bir eksper bulmak ve önceden yapılmış eksper raporlarına güvenmeyerek tamamen kendi güvendiğiniz ekspere gitmek en güveniliri olacaktır.

Diğer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler