Biliyormuydunuz?

En Az Yaşanabilir Ülkeler

BM İnsani Gelişme Endeksine (İGE) göre 

En Az Yaşanabilir Ülkeler

 

En Az Yaşanabilir Ülkeler, BM tarafından yayınlanan İnsani Gelişme Endeksi (İGE), ulusları bir ülkenin geleneksel ekonomik rakamlarına göre değil, vatandaşlarının yaşam kalitelerine göre sıralamaktadır. İkinci bir rapor, Eşitsizliğe Uyarlanmış İnsani Gelişme Endeksi (EUİGE), bir ülkenin İGE’sini genel bir ortalamaya karşı “ortalama kişinin” deneyimine göre ayarlıyor. Varsayımsal olarak, tamamen eşit bir ülke aynı İGE ve EUİGE’ye sahip olacaktır, ancak uygulamada tüm ülkeler puanlarda en azından küçük bir düşüş yaşamaktadır.

Sıralamaları hesaplama kriterleri, yaşam beklentisi, eğitimsel kazanım ve düzeltilmiş gerçek geliri içerir. Araştırmacılar, bu veri noktalarını, her ülke için etkili bir şekilde 0 ile 1 arasında değişen bir nihai toplam puan veren bir denklem aracılığıyla çalıştırırlar. Sıralaması ve puana göre en az yaşanabilir 10 ülkenin yanı sıra listedeki ülkelerdeki profillerimize bakın. Ayrıca en yaşanabilir ülkeler listemize de göz atmayı unutmayın. Tüm veriler, en güncel kayıtlara sahip olan 2019 İnsani Gelişme Raporundan alınmıştır.

 

En Az Yaşanabilir Ülkeler
En Az Yaşanabilir Ülkeler

Zaman içinde oldukça istikrarlı kalma eğiliminde olan en yüksek dereceli ülkelerin aksine, listedeki en düşük sıralar dalgalanma eğilimindedir. Silahlı çatışmalar, hastalık salgınları veya kıtlıklar bu ülkelerin İGE puanlarını düşürmede büyük rol oynamaktadır; bu olaylar hızla ortaya çıkabilir ve uzun vadeli tahminleri zorlaştırır. Nijer, kaynaklar üzerindeki bölgesel şiddet ve ideolojik farklılıklar ve Nijer’in zaten sınırlı olan kaynaklarını zorlayan komşu ülkelerden gelen büyük mülteci akını nedeniyle sürekli olarak listenin en altında kaldı. Neyse ki, İnsani Gelişme için en son on ülke içinde yer alan çoğu ülke puanlarının arttığını gördü. Geçen yıldan bu yana sadece Çad düştü.


Kaynak: Human Development Report, 2019, United Nations. Web: hdr.undp.org

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler