Biliyormuydunuz?

En Yaşanabilir Ülkeler

BM İnsani Gelişme Endeksine göre

En Yaşanabilir Ülkeler

En Yaşanabilir Ülkeler, BM tarafından yayınlanan İnsani Gelişme Endeksi (İGE), ulusları bir ülkenin geleneksel ekonomik rakamlarına göre değil, vatandaşlarının yaşam kalitelerine göre sıralamaktadır. İkinci bir rapor, Eşitsizliğe Uyarlanmış İnsani Gelişme Endeksi (EUİGE), bir ülkenin İGE’sini genel bir ortalamaya karşı “ortalama kişinin” deneyimine göre ayarlıyor. Varsayımsal olarak, tamamen eşit bir ülke aynı İGE ve EUİGE’ye sahip olacaktır, ancak uygulamada tüm ülkeler puanlarda en azından küçük bir düşüş yaşamaktadır.

Sıralamaları hesaplama kriterleri, yaşam beklentisi, eğitimsel kazanım ve düzeltilmiş gerçek geliri içerir. Araştırmacılar, bu veri noktalarını, her ülke için etkili bir şekilde 0 ile 1 arasında değişen bir nihai toplam puan veren bir denklem aracılığıyla çalıştırır. Sıralamaya ve puana göre en yaşanabilir 10 ülkenin yanı sıra listeyi oluşturan ülkelerle ilgili profillerimize bakın. . En az yaşanabilir ülkeler listemize de göz atmayı unutmayın. Tüm veriler, en güncel kayıtlara sahip olan 2019 İnsani Gelişme Raporundan alınmıştır.

En Yaşanabilir Ülkeler
En Yaşanabilir Ülkeler

Norveç, 2000 yılından bu yana neredeyse her yıl sürekli olarak sıralamada üst sıralarda yer aldı. Avustralya ve İsviçre de düzenli olarak en iyi yarışmacılar, ancak Avustralya geçen yıldan bu yana düşmüş durumda. En üst sıralarda yer alan ülkeler, genç yaştan itibaren zorunlu eğitim, okul öncesi / anaokuluna düzenli erişim ve sağlık sigortasına yaygın erişim gibi birkaç ortak faktörü sürekli olarak paylaşmaktadır. Singapur, 1960’lardan bu yana ülkenin muazzam ekonomik büyümesi ve gelişimi sayesinde, Asya’nın sürekli olarak en üst sıradaki ülkesiydi. Hong Kong, iyileştirilmiş sağlık hizmetleri ve ekonomik fırsatlar nedeniyle son zamanlarda sıralamada yükseldi.

Source: Human Development Report, 2019, United Nations. Web: hdr.undp.org

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler