Biliyormuydunuz?

Erkeklerin düğmeleri neden sağdadır?

Erkeklerin düğmeleri neden sağdadır?

 

Erkeklerin düğmeleri neden sağdadır, Hiç düşündünüz mü?  Erkeklerin giysilerinde düğmeler sağda, ilikler solda  kadın giysilerinde  ise bu tam tersidir?
İnsanların sağ ellerini daha fazla kullanmalarından dolayı ortaya çıkmış bir alışkanlık daha. Sağ elini kullanan bir kişi için, sağ taraftaki düğmeyi, soldaki bir iliğe geçirmek daha kolaydır. Bundan dolayıdır ki, erkeklerin düğmeleri hep sağ taraftadır. Bunu anladık o zaman kadınların düğmeleri niçin solda? Kadınların büyük bir çoğunluğu da sağ ellerini kullanmıyorlar mı ?

Erkeklerin düğmeleri neden sağdadır

Bunun da açıklaması şu şekilde verilmiş; Çok eski yıllarda giysilerde düğmeler kullanıldığı zamanlarda, düğmeler çok kırılgan ve pahalıydı. Düğme alabilen zengin kadınlar elbiselerini hizmetçiler yardımı ile giyebildikleri için, hizmetçiler hanımlarının karşılarında düğmelerini sağ elleri ile rahatça ve hızlı bir şekilde ilikliyorlardı. Bunlardan dolayı, terziler düğmeleri hep hizmetçinin sağına, hanımının ise soluna gelecek şekilde dikmişlerdir. 

 

Günümüzde moda gelişip farklı akımlar yarattığı için geçerliliğini devam ettirememiş, farklı konsept ve şekillerde kumaş üzerine uygulanmaktadır.

Benzer yazılar için tıklayın.

İlginizi Çekebilir >>> Ekspertizde En Çok Karşılaşılan Hileler Neler?

İlginizi Çekebilir >>> Hibrit Araçlar Nedir ?

İlginizi Çekebilir >>> Dünyanın En Başarılı Korsanı Kimdi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler