Sosyal Medya

Facebook AR ve VR Yatırımları Nelerdir

Facebook AR ve VR Yatırımları Nelerdir

 

Facebook AR ve VR Yatırımları Nelerdir, Facebook’un Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik yatırımları, son dönemde teknoloji tutkunlarının da en çok merak ettiği konular arasında yer aldı. Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Facebook AR ve VR yatırımları ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Daha önce haber kaynağında paylaşılabilecek 3D içeriklerin lansmanını yapan Facebook, bu içeriklerle birlikte sanal gerçeklik ortamında oynamanızı ve içerikleri artırılmış gerçeklik dünyasına aktarabilmenizi sağlıyor. Artık Facebook 3D içerikleri endüstri standardı olan glTF2.0 dosya formatını da destekliyor. Bu sayede Facebook içeriklerinde doku kaplama, ışıklandırma gibi seçeneklerle çok daha gerçekçi bir şekilde render alınması mümkün olabiliyor. Dolayısıyla da mat ve parlak objeler yaratmak da mümkün oluyor.

Facebook AR ve VR Yatırımları Nelerdir
Facebook AR ve VR Yatırımları Nelerdir


Facebook Graph API 3D Modelleme Uygulamaları


Facebook AR ve VR Yatırımları Nelerdir, Facebook’un 3 boyutlu modeller araçları ile entegre çalışan yazılımlara büyük yatırımlar yaptığı biliniyor ve uzun bir süredir takip ediliyordu. Son olarak Facebook’un yeni Graph API ile yazılım geliştiriciler 3D modelleme uygulamalarının ve hatta 3D kameraların doğrudan haber kaynağında paylaşım yapmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra web sitelerinin 3D gönderiler olarak boy göstermesini sağlamak da Facebook sayesinde yazılımcılara tanınan avantajlar arasında gösteriliyor. Üstelik Facebook kullanıcıları bu yeni gelişme ve yatırımlar ile birlikte 3D gönderileri Facebook Spaces’e yani VR sohbet odalarına da taşıyabilecek.


Dolayısıyla Facebook kullanıcıları bugünden itibaren 3D modelleme uygulamaları kullanarak gerçekleştirdikleri tasarımları, herhangi bir entegrasyon olmadan doğrudan Facebook Haber Kaynağı üzerinde sosyal medya takipçileri ile paylaşabilme imkanına sahip oluyor. Bu tasarımın ardından Facebook Spaces’e kolaylıkla da erişim gerçekleştirmek mümkün oluyor. Şimdiye kadar pek çok köklü markanın 3D gönderileri deneyen markalar olarak Facebook ile birlikte iş birliği yaptığı biliniyor.


Facebook’un AR ve VR Uyumlu 3D İçerik Modeli


Facebook’un AR ve VR Yatırımları Nelerdir, Facebook’un AR ve VR 3D içerik modeli sayesinde, haber kaynağına yeni bir soluk getirecek olan 3D içerikler, aynı zamanda Snapchat’in 3D Bitmojilerine de rakip olabilir. Şu ana kadar şimdiye kadar gençlerin ilgisini çekebilmek adına 360 fotoğraflardan, canlı videolara ve hatta GIFlere kadar bir çok içerik formatını destekleyen Facebook AR ve VR yatırımları ile de adından sık sık söz ettirecek gibi görünüyor.

Benzer yazılar için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler