Sosyal Medya

Facebook Video Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Sayfa İçerik Tablosu

Facebook Video Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Facebook Video Reklamları Nasıl Oluşturulur, Video reklamlarınızı daha fazla kişinin izlemesini mi istiyorsunuz? Yerel, organik içeriğe benzeyen video reklamları nasıl oluşturacağınızı merak mı ediyorsunuz?

Bu makalede, organik haber akışı gönderileri gibi hissettiren Facebook video reklamlarının nasıl oluşturulacağını öğreneceksiniz.

Neden Platforma Daha Özgün Olan Facebook Video Reklamları Tasarlamalısınız?

Gerçek şu ki, ürünlerinizi satın almak isteyenler reklamlardan nefret ediyor ve onları Facebook akışlarında görmek istemiyorlar.

Bu nedenle, Facebook video reklamları aracılığıyla hedef kitlenizle bağlantı kurmak istiyorsanız, platforma daha doğal görünmeleri ve reklamlara daha az benzemeleri gerekir. İnsanlar özet akışını kaydırırken, reklamlarınız açıkça reklam olarak görünmek yerine normalde gördükleri içeriğe benzemelidir. İşte Facebook video reklamlarınızın platforma daha özgü görünmesini sağlamanın iki yolu, böylece hedef kitlenizin dikkatini çekebilir ve onları alıcı olma yolculuğuna çıkarabilirsiniz.

Facebook Video Reklamları Nasıl Oluşturulur
Facebook Video

Röportaj Tarzı Bir Facebook Video Reklamı Oluşturun

İnsanların Facebook video reklamlarınızı izlemesini sağlamak için bu ilk yaklaşım, bir röportaj unsuru eklemektir. Ancak bu, konunun konuşurken doğrudan kameraya baktığı geleneksel bir röportaj videosu değil. Bunun yerine, konuşan kişinin sanki ekran dışındaki biri, kendisiyle röportaj yapıyormuş gibi kameradan uzağa bakmasını sağlayın.

Bu röportaj formatı, anlatımlarının daha az prova edilmiş veya taklit edilmiş hissetmesini sağlayabilir, bu da bir şirket yöneticisi tarafından bir referans veya bir görünüm için mükemmeldir. Videoyu tasarım gereği daha otoriter yapar ve bu da insanlar videoyu Facebook akışlarında gördüklerinde daha organik içerik gibi hissettiren bir içerikle sonuçlanır.

Bir Ekrandaki Metin Facebook Reklam Videosu Oluşturun

Facebook’ta, hikayenin öncelikle video klipler ve metinle kaplanmış fotoğraflar aracılığıyla anlatıldığı şüphesiz çok sayıda ekran üstü video görmüşsünüzdür.

Bu videoların bu kadar doğal hissettirmesinin nedeni, Facebook’taki insanların büyük bir kısmının videoları sesli olarak izlememesidir. Feed’de gezinirken video doğal olarak otomatik olarak oynatılır. Dolayısıyla, güçlü bir başlık ile dikkatlerini çekebilirseniz, insanların içeriğe tıklamalarını sağlayabilir ve onları müşteri olma yolculuğuna çıkarabilirsiniz.

Bu içeriği nasıl yerli hissettirdiğiniz, zihniyetinizle ilgili her şeye sahiptir. İçeriğinizi potansiyel bir müşterinin bakış açısından tasarlayın, böylece ne kadar harika olduğunuzu söyleyen siz değil, başkası olur. Barda bir arkadaşınızla sohbet ediyorsanız, onlara ürününüz veya hizmetiniz hakkında ne söyleyeceğinizi düşünün. Beslemedeki insanlara yerli hissettiren budur.

Tüm bunları yapmanın anahtarı senaryodur, çünkü insanlar bu videoları, kullandığınız B rulosunu izlemek yerine öncelikle metni okuyarak deneyimler. Ekrandaki bir video için mükemmel bir senaryo yazmada dört adımlı bir yaklaşım ise aşağıdakileri içerir.

Dikkat Çeken Bir Başlık Yazın

Bir senaryo yazarken, belirli, empati oluşturan, duygu uyandıran ve tatmin eden bir başlıkla başlayın.

En önemli unsur özgüllüktür. “Tıklama beklentisi” dediğimiz şey ise budur. İnsanlar başlığınızı gördüklerinde, onlara tıklamalarının diğer tarafında elde edecekleri değer hakkında net bir fikir vermelidir. Bu değer belli değilse veya oyunu başlıkta verirseniz, tıklamaları için hiçbir neden yoktur.

Başlığınızın bir merak boşluğu yaratması gerekiyor. İnsanlar alacakları değeri görmek istiyorlarsa, onu tıklamaları gerekir. Bunu iki yapboz parçası gibi düşünün. Yarım daire için boşluk bırakılmış bir yapboz parçanız varsa, o alana uyan yarım daire parçasını arayacaksınız. Ne arayacağınıza dair çok özel bir beklentiniz var. Başlığınızın yapmasını istediğiniz şey bu. Örneğin, başlığınız “Bu sabun duş almayla ilgili en kötü şeyi düzeltir” olabilir. O zaman izleyicileriniz, tıklamalarının diğer tarafında ne elde edeceklerine dair çok spesifik bir beklentiye sahip olacaklar, bu sabunla ilgili farklı nelerin hayatlarını değiştirebileceğini öğrenecekler.

İşte empati burada devreye giriyor. Duygusal bir özdeşleşme hissediyorlar: “Vay canına, duşumdaki sabunla ilgili kötü bir şey var.” Bu da günlük yaşamlarında bir sorunu çözeceğini hissettirir.

Son parça olarak, başlığınızın verdiği sözü yerine getirmesi gerekir.

En Paylaşılan Bilgi Parçalarınızı Ekleyin

Başlıktan sonra, senaryonuzun bir sonraki bölümü en paylaşılabilir bilgi parçanızı içermelidir. Görüntüleyenler sonuna kadar izlemeyecekleri için videonuzun ilk 15 saniyesine ürününüz veya hizmetinizle ilgili pazarı tanımlayan tüm ayrıntıları eklemeniz önemlidir.

Bunu, daha paylaşılabilir ikinci bilgi ile takip edin. Bu, ürün veya hizmetinizin özüne girdiğiniz yerdir. Nasıl çalıştığını, neden pazarı belirlediğini vb. açıklayın. Bunların sadece 1 dakikalık videolar olduğunu unutmayın, bu yüzden sıkı tutun. Metin slaytı başına yalnızca üç satır ve satır başına dört veya beş kelime kullanın.

Net bir Harekete Geçirici Mesaj Ekleyin

Komut dosyası oluşturmadaki son adım, “bunu burada yapın” veya “buradan satın alın” gibi net bir harekete geçirici mesajdır. Ek olarak, bu teknik sonsuz hikaye fikirleri üretmek için kullanılabilir.

Benzer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler