Sosyal Medya

Fotoğraf Çekme Teknikleri

Instagram için

Sayfa İçerik Tablosu

Fotoğraf Çekme TeknikleriFotoğraf Çekme Teknikleri, Instagram’da fotoğraf çekme teknikleri pek çok sosyal medya kullanan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Instagram, tamamiyle fotoğraf üzerine kurulu bir sosyal medya platformudur. Kullanıcılar düzgün açılar ve kaliteli pozlar ile hoş bir görsel elde edilebilmektedir. Kimileri bu görseller için telefonlarına yeni fotoğraf uygulaması indirirken kimileri ise yeni telefonlar almaktadır.

Günümüz içerisinde bütün telefonlarda hemen hemen çok güzel kalitelerde fotoğraf çekilebilmektedir. Bunun için önemli olan şey kameraya yakalanan açı ve verilen pozdur. Ortama göre uygun açı ve doğru poz verilirse ortaya güzel bir görsel çıkabilir.

Güzel bir görsel çekebilmenin birden farklı tekniği bulunmaktadır. Günümüz içerisinde bile akademik şekilde fotoğrafçılık dersleri vardır. Bu fotoğraflar için konu üzerinde oldukça ustalaşmanız gerekmektedir. Fakat Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformları için ekstradan çok usta bir fotoğrafçı olmanıza gerek yoktur.

Fotoğraf Çekme Teknikleri


İlk olarak dünya üzerindeki pek çok telefonda kamera özellikleri bulunmaktadır. Dolayısı ile birden farklı çekim metodu vardır. Son 10 yılda alınan bütün orta ve yüksek kaliteli cihazlarda bu tekniklere kullanarak güzel fotoğraflara çekebilmek mümkündür.

Instagram için fotoğraf çekme metotları aşağıdaki şekildeki gibi belirtilmiştir;
Ters Çekim
Panorama
Altın Oran ve Geniş Açı

Fotoğraf Çekme Teknikleri
Fotoğraf Çekme Teknikleri

Ters Çekim


Ters çekim tekniği, binalar arasında yapılan oldukça verimli olan bir tekniktir. Fakat ters çekim tekniği tabi ki farklı ortamlar içerisinde de kullanılabilir. Kendi kişisel zevkinize göre bulunulan ortama uyduğunu düşündüğünüz bütün her yerde bu tekniği deneyebilirsiniz. Tekniğin ana ve en önemli amacı lens odağını ön kısımlara kaydırarak fotoğrafın alan derinliğini saklamak ve fotoğrafı uzatmaktır.

Ters çekim fotoğraf aslında pek çok insanın bilmediği bir konudur. Ancak Instagram fenomenlerinin hemen hemen hepsi bu tekniği kullanmaktadır. Normal olarak çekilen düz fotoğrafların yerine telefonu baş aşağı olacak şekilde 30 -60 derece yatırmalısınız. Böylece oldukça artistik ve göze hoş görseller elde edeceksiniz. Nesnelerin çok yoğun bulunduğu fotoğraflarda ters çekim tekniği sık bir şekilde kullanılmaktadır.

Panorama


Panorama tekniği, pek çok kişinin atladığı ancak en sevilen fotoğraf çekme tekniklerinden biridir. Fotoğraf çekmek için bir araya gelen insanlar genel olarak kameralarının normal modlarını açarak çekim yapmaktadırlar. Oysa ki pek çok cihazda panorama tekniğini de kullanarak harika fotoğraflar elde edilebilir.


Altın Oran ve Geniş Açı


Fotoğraf çekme tekniklerinin bir diğeri de altın oran ve geniş açı tekniğidir. Genellikle pek çok kişi orana göre fotoğraf çekimi yapmamaktır. Bununla birlikte geniş açı modunu da çok sık bir şekilde kullanmadıkları görülmektedir. Anca bu iki teknik sayesinden kaliteli ve son derece güzel görseller elde edilebilir. Telefonların kamerasında kesinlikle bir altın oran seçeneği bulunur. Bu seçenek ayarlar kısmından aktif hale getirilebilir.

Diğer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
1

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler