Biliyormuydunuz?

Gazete kağıdı neden enine hiç yırtılmaz

Gazete kağıdı neden enine hiç yırtılmaz hiç düşündün mü;

 

Gazete kağıdı neden enine hiç yırtılmaz , hepimiz evlerimizde ufak ufak çeşitli deneyler yaparız, gazete deneyini de kesin yapmışsınızdır. Gazeteyi yukarıdan aşağıya yırttığımızda hiç zorlanmadan düzgün biçimde yırtıldığını görmüşsünüzdür. Peki enine yırtmayı denediniz mi? Kesin denemişsinizdir bir fark gördünüz mü ? yukarıdan- aşağıya gazeteyi yırtmak ile enine yırtmak arasında bir fark var mı? Sizi duyar gibiyim evet varrrr…

Yukarıdan aşağıya gazeteyi yırttığımızda düzgün biçimde yırtılıyorken, enine yırttığımızda düzgün yırtamadığınızı fark edeceksiniz, peki neden bu oluyor hiç düşündünüz mü? Aslında bunun çok basit bir nedeni var kağıdın hammaddesi olan ağaç liflerden oluşmakta ve bu liflerde yukarından aşağıya doğru ilerlemektedir.

Gazete kağıdı neden enine hiç yırtılmaz
Lif

Yukarıda ki görselde de gördüğünüz gibi, düşey olarak yırttığımızda yırtılmış liflerin yolunu takip ettiği için düzgün bir şekilde yırtabilirken, yatayda her life denk gelindiğinde yırtılma zikzak çizmektedir. Buraya kadar tamam, neden bu lifler peki düşey ? işte burada da cevap kağıdın üretiminden geçiyor. Liflerin çok çok az su içermesinden dolayı üretim esnasında, bant hareketi hangi tarafa ise o tarafa yayılıyor. Su kuruyor fakat lifler düşey pozisyonda kalıyor.

 

Benzer yazılar için tıklayın

İlginizi Çekebilir >>> Yazın Niçin Açık Renk Giysiler Giyiyoruz?

                          >>> En Yaşanabilir Ülkeler

                          >>> Ekspertizde En Çok Karşılaşılan Hileler Neler?

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler