Edebiyat

Gimli kimdir?

Gimli kimdir

Gimli kimdir, Yüzüklerin efendisi üçlemesi ne zaman aklıma gelse hangi karakteri çok sevdiğimi hep düşünürdüm sonra esprileriyle ve Legolas ile olan tatlı sert atışmalarıyla hep aklıma Gimli, gelirdi peki kim bu Gimli ?

Yüzüklerin Efendisi Gimli 3. Çağ Ered Luin’de 2876’da doğmuştur, Babası Gloin annesinin adı ise bilinmemektedir. Gimli “Ateş” demektir. Elfçe nar Ateş demektir.2941 yıllarına Thorin Erebor’u ele geçirmek için üst üste seferler düzenler bu seferlerin birinde Gimli’nin babası Gloin ve amcası Oin ile birlikte 11 cüce daha yanlarına katılır. Gimlide bu seferleri katılmak istese de yaşından dolayı babası onun çok genç olduğunu öne sürerek bunu reddeder ki o dönemlerde Gimli 65 yaş civarındadır.(Bir cüce için çok genç) Erebor Smaug Ejderha tarafından alındıktan sonra Gimli’de Erebora gitmiştir.

Gimli kimdir? 2
Gimli kimdir

 

Yüzük Savaşlarına Başlamasına Az Kalmıştır

 

3018 yıllarında Gimli ile babası Gloin Noldor Elflerinin lideri olan Elrond’un ormanlar içindeki mekanı Ayrık vadiye giderler. Elrond, Sauron’un tek yüzükten aldığı büyük güçün önüne geçmek ve ona karşı savaş açmak için diğer diyar efendilerini de toplayarak büyük bir toplantı düzenlemiştir. Daha sonra o toplantıda güç yüzüğünün karanlık diyar olan mordora götürülerek Hüküm Dağına atılarak ortadan kaldırılması kararı alınmıştır. Filmden de hatırlayacağınız gibi bu zor görevi kabul eden 9 kişi vardı ve Gimli de bu dokuz kişinin arasındaydı. Yüzük Kardeşliği adı verilen bu grup önemli maceralar yaşayıp zorlukları başaracaklardı. Bu macerada Gimli’nin en büyük hayal kırıklığı kuzeni Balin’in öldüğünü anladığı andı.

Daha sonraları yüzük ortadan kaldırıldıktan sonra, Miğfer Dibinin bulunduğu dağlarda Durinin soyundan gelen cücler ile birlikte bir koloni kurmuş ve Kral Thorin Taşmiğferin emrine girmiştir. Denilen o ki Orta Dünyadan Ölümsüz Topraklar denilen dünyaya geçişteki son gemide Legolas ile birlikte Gimlide varmış, derlerki hayatının geri kalanını orada huzurlu bir şekilde geçirmiştir.

 

Benzer yazılarımız için tıklayınız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler