Biliyormuydunuz?

Hibrit Araçlar Nedir ?

Artıları ve Eksileri

Hibrit Araçlar Nedir ?

Hibrit Araçlar Nedir, Yapımcıları dinlerseniz, hibrit arabalar dilimlenmiş ekmekten bu yana en iyi icattır. ABD’li sahipler için yeni bir vergi teşviki de dahil olmak üzere hibrit bir araba satın almak için birçok neden olsa da, nasıl çalıştıklarını iyi anlamamız gerekiyor. Bu yazımızda, bu araçlardan birine sahip olmanın avantajlarını ve dezavantajlarını anlatmaya çalışacağız.


İlk olarak: Hibrit araba nedir?

 

Temel olarak, iki motora sahip normal, yakıt açısından verimli bir arabadır – bir elektrik motoru ve bir benzinli motor. Ayrıca, yerleşik bir aküde depolamak üzere frenleme enerjisini yakalamak için özel bir sisteme sahiptir.
Neden bir hibrit? Neden düz bir gaz veya elektrikle çalışan araba değil? Sonuçta, bilimin temel kurallarından biri sistem ne kadar karmaşıksa – bir motor yerine iki motor – o kadar sık ​​bozulacaktır. Bu, birçok tekne sahibinin, bariz güvenlik avantajlarına rağmen, ikisinin “çifte sorunu” yerine tek motoru tercih etmesinin ana nedenidir. Bu zor bir sorudur ve bazı uzmanların zihninde tam olarak yanıtlanmamıştır.


İki motorun nedeni, her iki türün güçlü ve zayıf yönlerindedir. Spesifik olarak, elektrik motorları boşta iken enerji kullanmazlar – kapanırlar – ve düşük hızlarda gaz motorlarından daha az kullanırlar. Gaz motorları yüksek hızlarda daha iyi performans gösterir ve belirli bir motor ağırlığı için daha fazla güç sağlayabilir. Bu, yoğun saatlerde dur-kalk sürüşü sırasında elektrik motorunun harika çalıştığı ve ek bir fayda olarak herhangi bir egzoz üretmediği ve dolayısıyla duman seviyelerini azalttığı anlamına gelir. Daha yüksek hızlarda – saatte 40 mil üzerinde – gaz motoru devreye girer ve otoyolda sürerken birçok araç sahibinin aradığı şevkli hissi verir.


Gaz motoruna sahip olmanın bir başka yararı da, pilleri çalışırken şarj etmesidir. Birçok elektrikli otomobil sahibi, bir prizin uzatma kablosunun menzilinin hemen dışında mahsur kaldı. Hibrit sahipleri bu rahatsızlığı unutabilir; Akü azaldığında gaz motorları otomatik olarak başlar ve aküyü şarj etmeye devam eder – bir hibridin hiçbir zaman prize takılması gerekmez. Tabii depoyu doldurmayı unutmazsanız 🙂 Yine de, düz bir elektrikli arabada bir çekici kamyona ihtiyaç duyulurken, bir benzin bidonunu yarım mil taşıyabilirsiniz.

Hibrit Araçlar Nedir
Hibrit Araçlar Nedir


Tüm bu yeni teknolojinin bir bedeli vardır: Hibrit bir otomobil karmaşık ve pahalıdır. İki motora ve bunları yönetmek için tüm yardımcı sistemlere ek olarak ağır bir bataryaya ve kırılma sırasında elektrik üretmek için kullanılan bir rejenerasyon sistemine sahiptir.
Tüm bu sistemler birlikte çalışmalı ve karmaşıklık katmalıdır. Arabalar ve en önemlisi, onları kontrol eden bilgisayarlar daha güvenilir hale gelirken, yine de arızalardan muzdariptirler. Böylelikle melez ürün sahipleri mağazada daha fazla zaman ve daha büyük onarım faturaları bekleyebilir.

Hibritler, tüm arabaların en verimli benzinli aracıdır – genellikle 48 ila 60 mpg (mil per gallon) alırlar (iddia edilen). Fena değil, ancak yakıt açısından verimli benzinle çalışan bir araçtan yalnızca % 20 ila% 35 daha iyi – örneğin Honda Civic gibi 36 mpg alır. Ancak fiyatları karşılaştırırken – hibritlerin maliyeti 19.000 ila 25.000 ABD Doları arasında ve gaz tasarruflu arabaların maliyeti 14.000 ila 17.000 ABD Dolardır.

Nitekim, ortalama yıllık yakıt faturalarındaki fark – bir Honda Insight için 405 dolar ve bir Honda Civic için 635 dolar – bir hibridin ek başlangıç ​​maliyetini asla telafi edemeyeceğiniz anlamına gelir. On yıldan fazla bir süre boyunca bir hibrit araç sahibi olmak size yalnızca 2.300 $ tasarruf sağlayacaktır – bu, benzer şekilde donatılmış arabaların maliyet farkından daha azdır.
Yakıt verimliliğinin çoğu, aero dinamiklerdeki iyileştirmelerden, ağırlık azaltımından ve en büyük değişiklikten gelir: daha küçük, daha az güçlü bir gaz motoru. Aslında, herhangi bir araba sadece motor boyutunu küçülterek önemli ölçüde daha iyi kilometre performansı elde edecektir. Bunun yapılmamasının ana nedeni, müşteri talebini karşılamaktır – ekstra güç ve hızlılık istiyorlar.

Hibrit otomobiller mükemmel yakıt ekonomisinden daha fazlasını sunar, aynı zamanda birçok çevreci avantaj da sunar. Yakıt ekonomisindeki küçük bir artış bile, aracın ömrü boyunca emisyonlarda büyük bir fark yaratır. Ayrıca, büyük şehirlerde kirlilik en kötü seviyedeyken, düşük hızlı şehir sürüşü sırasında çok az emisyon ürettikleri ve kaçınılmaz trafik sıkışıklıkları nedeniyle daha da büyük bir fark yaratırlar.

ABD hibrit üretmeye yeni başlarken, Japonlar tanınmış liderlerdir. Honda ve Toyota, Insight ve Prius ile en büyük iki üreticidir. ABD otomobil üreticileri geride kaldı. Aslında, GM tarafından yeni bir hibrit olan Mercury Mariner’ın yakın zamanda piyasaya sürülmesi sırasında, Japonlardan 20’den fazla ayrı teknolojiyi lisanslamak zorunda olduklarını itiraf ettiler. ABD otomobil üreticileri hala SUV ve kamyonlarda uzmanlaşıyor – Ford, popüler Escape SUV’sinin hibrit bir versiyonunu bile tanıttı.

Sektör analistleri, ABD hibritlerinin sadece token modelleri olduğunu söylüyor – pazara girmek için ciddi bir girişim değil. Hibrit tanıtımının nedeni Kurumsal Ortalama Yakıt Ekonomisi (CAFE) düzenlemeleri ile ilgilidir. Mevcut standartlar, bir otomobil üreticisi tarafından satılan araç filosunun ortalama kilometresinin 27,5 mpg olması gerektiğini zorunlu kılıyor. Bu demektir ki, bir otomobil üreticisi 60 mpg alan bir hibrid otomobil satarsa, o zaman sadece 20 mpg alan dört daha az verimli otomobil – SUV’lar ve kamyonlar gibi – satabilir.
Benzinde sadece marjinal bir tasarruf ve çok daha yüksek bir başlangıç ​​maliyetiyle, hibrit geliştiriciler satmak için iki ana faktöre güveniyor: “yeşil” imaj ve “yeni” teknoloji. Herhangi bir pazarlamacı size “yeni” ve “yeşil” in her satış için iyi olduğunu söyleyecektir.

Algılanan güvenilirlik sorunlarını gidermek için üreticiler güçlü garantiler sunuyor: Honda Insight, piller dahil olmak üzere güç aktarma sisteminin çoğunda sekiz yıllık / 80.000 mil garantiye ve geri kalanında üç yıllık / 36.000 mil garantiye sahiptir. Toyota Prius, batarya ve hibrit sistemlerde sekiz yıllık / 100.000 mil garantiye ve diğer her şey için üç yıllık / 36.000 mil garantisine sahiptir.

Bu arabalardaki motorlar ve aküler, aracın ömrü boyunca bakım gerektirmez. Motor, diğer arabalardan daha fazla bakıma ihtiyaç duymaz. Hibritlerde rejeneratif frenleme olduğundan, fren balataları normal arabalardakilerden daha uzun süre dayanabilir.Peki akıllı bir araba alıcısı ne yapmalı?

 

Gazdaki tasarruf, ekstra baş ağrısına ve daha yüksek maliyete değer mi? Belki, nasıl sürdüğüne bağlıdır. Çoğunlukla şehirde araba kullanıyorsanız, ekstra maliyeti garanti edecek kadar tasarruf edebilirsiniz. Elektrik motorunu her zaman kullanırsanız pilleri şarj etmek için gaz motorunun açıldığını ve bu da avantajın bir kısmını telafi ettiğini unutmayın. 

Sonra, her zaman bir çevre vardır – her zaman düşünmeye değer. Bir hibrit, yakıt açısından en verimli gazla çalışan modellere göre emisyonları% 25 ila% 35 oranında azaltır.

Örneğin Amerika da vergi teşviki başka bir güçlü neden – aracın maliyetine bağlı olarak maliyetinizi 3.400 dolara kadar düşürebilir. Ancak, istediğiniz modeli elde etmek için hızlı hareket etseniz iyi olur: Vergi indirimi yalnızca her üretici tarafından yıllık olarak üretilen ilk 60.000 araç için geçerlidir. Örneğin Toyota’nın Prius’u yıl sonundan önce bu satış sayısına hızla ulaşacak.

Uzmanlar sonunda hibritlerin muhtemelen bir geçiş teknolojisi olduğunu düşünüyor. Hidrojen veya metan yakıt hücresiyle çalışan arabalar muhtemelen geleceğin otomobilleridir. Çevreye gelince, emisyonları azaltmanın pek çok yolu vardır – toplu taşıma kullanmak, arabaları toplamak, bisiklete binmek ve hatta yürümek. Daha küçük, yakıt tasarruflu bir araba satın almak bile büyük bir fark yaratır. Öyleyse, bir hibrit satın almadan önce gerçekten neyi başarmaya çalıştığınızı düşünün – zor kazandığınız parayı kendi iyiliği için yeni teknolojiye harcamayın çünkü modaya uygun “yeşil” tecih nedeniniz olabilir.

Benzer yazılarımız için tıklayın

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler