Güvenlik

HTTP ve HTTPS Web Siteniz İçin Ne Olmalı ?

Http ve Https Arasındaki Farklar Nelerdir ?

HTTP ve HTTPS Web Siteniz İçin ne olmalı ?

 

HTTP ve HTTPS Web Siteniz İçin ne olmalı
HTTP ve HTTPS

HTTP ve HTTPS Web Siteniz İçin ne olmalı, HTTP ve HTTPS, Arama ve SEO söz konusu olduğunda her zaman avantajı yakalamak için fark arıyoruz. Google, açıklamalarını takip ediyorsanız  2016’da HTTP protokolünden HTTPS’ye geçiş yapan web sitelerinin sıralamalarında bir artış olacağını resmen açıklamıştı. Google‘ın odağı yerel aramaya doğru kaydığı için, bu küçük harf  “S”, işletmeniz veya rakipleriniz arasında birincil arama anahtar kelimesi konumu kazanma konusunda fark yaratabilir.

 

HTTPS’deki “S” ne anlama geliyor ve neden Google ile fark yaratıyor? 


HTTP ve HTTPS Web Siteniz İçin ne olmalı, Yıllarca, farklı sistemler arasında iletişime izin vermek için kullanılan web standardı köprü metni HTTP idi. En yaygın olarak, HTTP, sayfaları görüntülemek için bir web sitesinden veya sunucudan bir web tarayıcısına veri iletmek için kullanılan protokoldür. HTTP ile ilgili sorun, veri aktarılırken şifrelenmemesi ve üçüncü bir tarafın iki sistem arasında geçerken verileri yakalaması için açık bırakmasıdır. HTTPS, sürece bir güvenlik katmanı ekler. HTTP ve HTTPS protokolleri arasındaki farklara ve web siteniz için en iyi seçeneği seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine hadi gelin bakalım.

HTTP (HyperText Transfer Protocol ) ‘yi Anlamak 

 

via GIPHY

HTTP ve HTTPS Web Siteniz İçin ne olmalı, HTTP, İnternetin üzerine kurulduğu sistemdir. Temel olarak bilginin İnternet üzerinden nasıl iletildiği ve alındığıdır. HTTP, uygulama katmanı protokolüdür, yani verinin A noktasından B noktasına nasıl iletildiğine dikkat etmeden odağın nihai sonuçta olduğu veya bilginin kullanıcıya nasıl sunulduğu anlamına gelir. HTTP “durum bilgisi olmayan bir protokoldür”, yani temelde önceki web oturumu hakkında herhangi bir bilgi hatırlamıyor veya saklamıyor. HTTP bazı avantajlar sunar. Genellikle html sayfalarına erişmek için kullanılır ve diğer kaynaklar HTTP erişimi aracılığıyla kullanılabilir. Gizli bilgi içermeyen çoğu web sitesi HTTP protokolü kullanır ve işlevsel ve etkilidir.

HTTPS: “S” Güvenli anlamına gelir

 

HTTP’ye “S” ekleyin ve artık HTTP’nin “güvenli” bir sürümüne sahipsiniz. HTTPS, SSL sertifikası adı verilen başka bir protokol kullanır. SSL, güvenli yuva katmanı anlamına gelir ve sunucu ile tarayıcı arasında güvenli bir şekilde şifrelenmiş bir bağlantı oluşturur, bu da A ve B noktaları arasında aktarılırken verileri korur. HTTPS geleneksel olarak e-ticaret siteleri veya kredi kartı bilgileri, sosyal güvenlik numaraları veya kullanıcıların kişisel bilgileri girmesini gerektiren giriş sayfaları gibi bağlantıdan hassas verilerin aktarıldığı herhangi bir site tarafından kullanılmaktadır.

Burada SSL protokolü tarafından güvenli bir katman oluşturulur, Google’da bu güvenlik ölçüsünden dolayı sitenizi http sitelerine göre aramada bir tık daha fazla avantaj sağlar. Sonuç olarak, hem HTTP hem de HTTPS, verilerin hedefe nasıl ulaştığını umursamıyorlar. Anahtar, HTTP’nin verilerin neye benzediğini umursamamasıdır. HTTPS kullanıcılara her iki protokolün de en iyisi arasında bir denge sunar. HTTPS, HTTP gibi, kullanıcının bir web sayfası yüklediğinde gördüklerini önemser, ancak bunu SSL protokolü tarafından sağlanan ekstra bir güvenlik katmanı ile yapar.

HTTPS’ye Geçmenin Üç Sebebi

 

HTTP’den HTTPS protokolüne geçiş işlemi zor değildir, ancak zaman alıcı olabilir. Hosting firmanızdan bir SSL sertifikası ve özel bir IP adresi satın alınmasını gerektirir. Sertifika yüklenir ve yapılandırılır, ardından bazı ayarlamalar yapmak gerekir (harici bağlantıları HTTPS’ye yeniden yönlendirmek ve örneğin 301 yönlendirmeleri uygulamak). 

 

HTTPS’ye dönüştürmek biraz iş olsa da, size üç temel fayda sağlar;

1.HTTPS SEO’nuza Yardımcı Olur

Bu makalenin başında belirttiğim gibi, HTTPS size aynı anahtar kelime için yarışan sitenizle aynı olabilecek başka bir site üzerinde bir avantaj sağlar. HTTPS ilavesi size daha yüksek bir sıralama vermek için yeterli olabilir. Google’ın algoritması, sıralamayı belirlerken kullanıcı deneyimini arar ve güvenli olmayan bir kullanıcı deneyimine göre güvenli bir deneyim tercih edilir. Sonuç olarak: güvenli bir siteye sahip olmak Google’da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir ve bu da daha fazla trafik anlamına gelir.

2.HTTPS Web Sitenizi Güvenli Tutar

Herhangi bir hassas veriyi işlerseniz, bu özellikle önemlidir. Ancak gerçek, korumasanız bile, korumasız bir HTTP isteği, kullanıcılarınızın davranışları ve kimlikleri hakkındaki bilgileri potansiyel olarak ortaya çıkarabilir. SSL protokolü, davetsiz misafirlerin siteniz ve ziyaretçileriniz arasındaki iletişimi (örneğin, kötü amaçlı yazılım enjekte etme) kurcalamasını ve gizliliği koruyarak sitenizin bütünlüğünü korur.

3.AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) HTTPS Gerektirir

Mobil yanıt hızı, sayfa yükleme hızları ve kullanıcı deneyimi çok önemlidir. Google, mobil içeriğin daha hızlı yüklenmesini sağlamak için AMP geliştirdi. AMP içeriği arama sonuçlarında belirgin bir şekilde gösterilir ve mobil kullanıcıların mükemmel bir deneyim yaşamaları için tasarlanmıştır. AMP, mobil cihazlar için optimizasyonda önemli bir rol oynar ve çalışması için HTTPS gerektirir. Web’de geleceğiniz konusunda ciddi iseniz, HTTPS’ye geçmeyi hemen düşünün bence. SSL sertifikası almanın bir maliyeti olsa da, avantajlara kıyasla fiyat küçüktür. İnternet gelişmeye devam ettikçe HTTPS daha da önem kazanıyor. Google bu protokolde hak talebinde bulundu, mobil buna güvenecek ve güvenlik her geçen gün daha önemli hale geldikçe HTTPS büyümeye devam edecek. Geçişi henüz yapmadıysanız, geleceği düşünmenin zamanı geldi!

Benzer Yazılar için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler