Pazarlama

Influencer Marketing nedir ?

Influencer Marketing nedir ? 

 

Influencer Marketing nedir , Influencer nedir ; kelime anlamıyla, etkileyen, sahip olduğu sosyal medya kanalı aracılığıyla bir ürün yada ya da hizmet hakkındaki deneyimlerini, düşüncelerini takipçilerine paylaşarak o ürünün tanıtımını yapan kişiye denir. Influencer Marketing  (Pazarlama) ise ünlülerin markanızı tanıtma stratejisidir. Influencer Marketing , geleneksel pazarlamada uzun zamandır kullanılmaktadır. Bu strateji sadece tüketiciler arasında güçlü olmakla kalmaz, aynı zamanda tanıttıkları markanın görünürlüğünü anında artmaktadır. Bu pazarlamanın ortaya çıkmasıyla birlikte, firmalar yüksek cirolarda milyonlar ödemek yerine nüfuz sahibi olurlar. Tanıtımlarını yaparlar.

Influencer Marketing Nedir ve Neden Etkilidir?

     Influencer marketing, liderleri veya geniş bir kitleyi hedeflemek yerine önemli ölçüde popülerlik kazanan kişiler aracılığıyla bir ürün veya hizmeti tanıtmayı içerir. Bu belirli bir alandaki veya uzmanlıktaki (örneğin bloglardaki güzellik üzerine yazan bloggerlar) Facebook veya Instagram gibi sosyal medyada çok sayıda takipçiye sahip olan anahtar figürler olabilir. Influencer marketing, Firmaların bireysel potansiyel müşterilere veya müşterilere pazarlama için çok fazla kaynak harcamadan tüketicilerle veya hedef kitleleriyle etkileşim kurmasının etkili bir yoludur.

Influencer Marketing nedir ?
Influencer Marketing nedir ?

Firmalar neden influencer marketing kullanmayı tercih ederler? Sebepleri şunlardır:

Sosyal Medya ve Bloglardaki, Milyonlarca Potansiyel Müşteri ve Tüketici 

Sosyal medya, müşteri portföyünüzü büyütmek için büyük bir potansiyeli temsil eder ve Influencer marketing genel pazarlama stratejinizde önemli bir rol oynayabilir. Facebook, twitter, Instagram gibi milyarlarca insanın zamanını geçirdiği sosyal alanlarda göz önüne alındığında Dünya’da 3 milyar 480 milyona yakın insan sosyal medyayı kullanmaktadır. Bu rakamlarla, Sosyal Medya’da bu stratejinin genellikle marka tanıtımcıları olması pek şaşırtıcı değildir.

Markanız İçin Hızla Takipçi Kazanın

   Çoğu ünlü Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Pinterest, Linkedin gibi sitelerde milyonlarca takipçiye sahip. Firmaların çeşitli sosyal ağ kanallarında ürünlerini pazarlamaları daha çok insana ulaşmaları ve takipçi sayılarını artırmaları çok uzun zaman alacağı için; Ünlülerin sahip olduğu kitleye firmaların ürünlerini tanıtması, firmanın milyonlarca kişiye ulaşmasını hızlı bir şekilde sağlamakta ve kendi takipçi sayılarını hızlı bir şekilde artırmaktadır.

Ünlüler ve Takipçileri Arasında Güven 

Ünlüler, takipçileriyle etkileşim kurmak için uzun bir süre boyunca zaman harcarlar. Halihazırda yerleşik olan bu güvenilirlik ile markalar, pazarlama mesajlarını tüketiciler üzerinde zorlanmadan, ürünlerinin tanıtımını kolay biçimde yapabilir.

Anında Marka Görünürlüğü

    Şirketler doğru anahtar kelimeleri seçse bile, hedef kitleleri  tarafından farklarına varılmakta sorun yaşayabilirler. Firmanın web sitesinin kısa zaman içerisinde arama motorları tarafından üst sıralara, ilk sayfaya çıkabileceği kesin olmayacağından, Sosyal medyanın popülaritesi ile bir ünlünün tek bir tıklamasıyla markanız binlerce veya milyonlarca kişi tarafından görülecektir. 

Ürünü Tanıtacak Kişiyi Nasıl Belirlemeliyiz ?

Markanızın Mesajının Tanıtacak Kişi ile Uyumlu Olmasını Sağlayın

Tanıtımı yapacak kişi ile firmanın ürünleri, hizmetleri, misyonu veya mesajları uyuşmuyorsa, Influencer marketing genellikle çalışmaz. Hedeflerinize uyan kişilerle çalışmayı seçin. Örneğin, organik ürünler veya egzersiz ekipmanı satan markalar, mallarını tanıtmak için bir sağlık ve fitness uzmanıyla iletişim kurmaları uygun olur.

Hangi Sosyal Medya Sitesinde Pazarlama yapmalıyız?

Amerika’da hazırlanan başka bir Pazarlama Raporuna göre, bu tür pazarlama için en popüler sosyal medya siteleri Facebook ve Instagram olduğu ortaya çıkmıştır. Şirketler aynı zamanda hangi ağların potansiyel müşterileri tarafından görülme şansını artırmak için potansiyel müşterileri veya mevcut müşterileri ziyaret ettiklerini araştırmalıdır.

Influencer ile İletişim Kurun ve Promosyon Şartlarını Açıklayın

İşletmeler kendi sosyal medya hesaplarını kullanarak aynı platformlardaki influencer ile kolayca mesajlaştırabilirler. Genellikle e-posta adreslerini listeler, sosyal medya kanallarındaki iletişim kutusu veya diğer iletişim biçimleri. Etkileyen kişilerle bağlantı kurarken, şirketler bir inceleme yazma veya kaydetme veya seçilen anahtar kelimelerle fotoğraf gönderme gibi ürünlerini nasıl tanıtacaklarını belirtmelidir.

Markalar için bir araç olarak, influencer pazarlama hızlı ve kolay bir şekilde geniş bir kitleye ulaşarak onları pazar liderlerine dönüştürür.

Diğer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler