Biliyormuydunuz?

İnsanı elektrik nasıl çarpar?

İnsanı elektrik nasıl çarpar, İnsan vücudunun elektriğe kapılıp çarpılması, vücudun iletken olmasından kaynaklanmaktadır. Sıvıların iyi bir iletken olduğunu, elektriği iyi ilettiğini biliyoruz. 

İnsan vücudunu ağzına kadar sıvı ile dolu bir bardak olarak hayal edin, vücudumuzu koruyabilecek tek mekanizmanın derimiz olduğunu anlayacaksınız. Ancak bedenin her tarafının aynı kalınlık ve boyutta olmadığı aşikar, bununla beraber bedenin ıslanması hatta üzerinde oluşan bir yaranında etkisi ile bütün mekanizmanın direnci tamamen yok olmakta…  

İnsanı elektrik nasıl çarpar, Yaşadığımız alanlarda yani evlerimizde elektrik daima hazır şekilde akım olarak vardır. Standart olarak bu 220 volt ve 50 Herz ‘ dir. Ne gariptir ki, elektrik akımının insana en tehlikeli frekans aralığı’da 50 Herz’ den başlamaktadır. Elektriğin oluşumu iki şekilde düşünebiliriz ilki statik elektrik ikincisi ise akan elektriktir. 

Statik Elektrik; Nesnelerden sürtünme veya ısıtılarak (ısıtma yolu) ile ortaya çıkan elektrik çeşididir. Örnek vermek gerekirse iki farklı nesneyi birbirleriyle temas ettirerek, en küçük zerre parçacıkları yani atomlardaki elektronları yerlerinin değişmesi ile nesnelerden birinde ortaya çıkan elektron yoğunluğu, diğeri ise iletken bir cisim üzerinden bu akışı (elektron) sağlamaktır. Ana amaç nesne yada cismin bir bölgesindeki elektron yoğunluğunu artırırken diğer tarafta azaltmamız gerekir. Bunun sonucunda yoğun olan taraftan daha az olan tarafa itme kuvveti ile elektrik akımı sağlamış oluruz.

İnsanın elektriğe çarpılmasındaki süre çok önemlidir. Süre eğer uzarsa vücutta yaralar oluşmakta ve oluşan bu yaralardan elektrik daha çok çabuk geçmektedir. Derimizden geçen bu elektrik akımı sinir sistemimizi etkileyip, beynimizdeki merkezleri felç eder ilk olarak, nefes alma merkezi zarar görür bunu kalbin ritminin bozulması hatta kardiyak arrest (kalp durmasına) neden olabilir. Elektrik çarpmalarında en çok görülen durum kalp durması olduğu için ilk yardım da, kalp masajı şeklinde yapılmalıdır. Çarpılmanın nereden olduğu da bu süreçte önemlidir. Elden ele yada elden ayak tarafına geçmesi arada kalan organlara zarar verebilir işleyişi bozabilir.

 

İnsanı elektrik nasıl çarpar
İnsanı elektrik nasıl çarpar

İnsanı elektrik nasıl çarpar, Elektrik çarpmalarında şoka girilmesinin nedeni ise insan vücudunda bulunan elektriktir. İnsan vücudunun sinir sisteminde üretilen elektrik, dışardan vücudumuza giren elektrik ile temas ettiğinde bedenimizde kasılmalar, titremeler ortaya çıkarmaktadır. Diğer taraftan elektrik çarpmalarda voltajın değil, şiddetin ki bu da amper oluyor önemli olduğu bazı bilim insanları tarafından ileriye sürülmektedir. Diğer bilim insaları ise bu görüşün tam zıttını savunmakta ve bu yüzden görüş ayrılıkları ortaya çıkamaktadır. Bakıldığında elektriğin tanımı konusunda da tam bir uzlaşıda sağlanmış değildir. Öldürücü gücün akım miktarı olduğunu savunan kesime göre bu akım direk kalbi etkilemekte, 1 ile 5 mA akımın vücutta hissedilme seviyesi iken; 10 mA acının başlaması; 100 mA sinirler tepki vermeye başlıyor daha sonra 100 mA ve Sonrası için şok oluşuyor.

Son olarak elektrik çarpılmasına maruz kalan insanlar ölmezlerse, hayatlarının sonraki evrelerinde vücutlarında çarpılma izi kalmadan,  problem yaşamadan devam edebilmektedirler. Şoka girenler için ise tekrardan kalp ritmini düzenlemek için ” Elektro Şok ” uygulaması yapılmaktadır.

 

Benzer yazıları için tıklayın

İlginizi Çekebilir >>> Ekspertizde En Çok Karşılaşılan Hileler Neler?

İlginizi Çekebilir >>> Hibrit Araçlar Nedir ?

İlginizi Çekebilir >>> Dünyanın En Başarılı Korsanı Kimdi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler