Seo

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor

Sayfa İçerik Tablosu

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor, Instagram kullanıcı algoritması çalışma prensibi, özellikle bu platform üzerinden ticari faaliyetler sürdüren küçük veya büyük ölçekli işletmeler tarafından merak edilmektedir. Instagram mobil uygulaması üzerinde yapılan 2016 yılındaki algoritma değişikliği ile birlikte 800 milyondan fazla kullanıcı arkadaşlarının gönderilerinin yüzde 90’ını görebilmektedir. Instagram algoritması çalışma prensibi hakkında detaylı açıklamalar şirket yetkilileri tarafından yapılarak kullanıcıların bilgisine sunulmuştur.


Öncelikle Instagram, bütün kullanıcıları için en ideal ve benzersiz bir haber kaynağı haline gelebilmek için kullanıcıların geçmiş dönemdeki davranışlarına bağlı olarak makine öğrenmesi sitemini kullanmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir kullanıcı ile benzer hesapları takip etseniz dahi bu hesaplarla nasıl etkileşimde bulunduğunuz göz önünde bulundurularak çok daha kişiselleştirilmiş bir haber kaynağına sahip olabilirsiniz. Şirket yetkililerinden Instagram’ın güncel algoritmasının çalışma prensibi hakkında üç önemli faktör bulunduğu açıklanmıştır.


Instagram İlgi Alanı Algoritması


Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor, Instagram kullanıcın ilgi alanına göre haber kaynağı oluşturma prensibini kullanmaktadır. Dolayısıyla platform üzerinde herhangi bir gönderiye ilgi duyduğunuzu tahmin eden algoritma motoru, sizin için önemli olan içeriklere kolay erişebilmeniz için ilgi alanınızla ilgili konulara en üst sıralarda yer vermektedir. Benzer içeriklere gösterdiğiniz geçmiş dönemdeki davranışlarınızı kayıt altına alan bu faktöre göre, gönderinin asıl içeriğinin analizi için makine görselleştirmesi sistemi uygulanmaktadır.


Instagram Yenilik Algoritması


Instagram yeni içerik algoritma sistemi sayesinde kullanıcılara çok daha güncel ve keyifli bir deneyim sunmayı amaçlamaktadır. Dikkat edildiği üzere bu kriterde gönderinin haber kaynağında sıralanmasında ilk öncelik gönderi zamanı olarak belirlenmektedir. Örnekle açıklamak gerekirse bugün paylaşılan gönderi ve iletiler, bir hafta önceki paylaşımlara göre daha üst sıralardan kullanıcılara sunularak güncel gelişmelerden anında haberdar olmaları sağlanmaktadır.


Instagram Etkileşim Algoritması


Instagram etkileşim algoritma prensibi de en çok merak edilen kriterler arasında kendine yer bulmaktadır. Kullanıcı deneyimini iyileştirmede öne çıkan bu prensibe göre paylaşımda bulunan kişi ile sizin yakınlık dereceniz değerlendirmeye alınmaktadır. Bu Instagram algoritması çalışma prensibi kapsamında geçmiş dönemde Instagram üzerinden sıkça etkileşime girmiş olduğunuz birinin paylaşımlarını gönderim sıralaması bakımından daha üst sıralarda bulmanız mümkündür.

Benzer yazılar için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler