İnternet

İstanbul’daki Tabiat Harikaları

İstanbul' Gezi Programı

İstanbul’daki Tabiat Harikaları

 

  İstanbul’daki Tabiat Harikaları, İstanbul’da yaşıyorsanız veya İstanbul’a gezi amacı ile gitmeyi planlıyorsanız mutlaka görmeniz gereken çeşitli alanlar yer almaktadır. İşte gezebileceğiniz 10 tabiat harikası


Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Alan


İstanbul’daki Tabiat Harikaları, İstanbul’da gezilebilecek yerler listesi esasen oldukça fazla. Hiç kuşku yok ki İstanbul, dünyanın en çok ilgi çeken şehirlerinden bir tanesidir. Oldukça köklü bir tarihe sahip olan şehir hem kültürel hem de doğal alanları ile ülkemizde ön plana çıkıyor.

Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından milyonlarca kişi her yıl İstanbul’a turist olarak geliyor. Ülkemize yıl içerisinde en çok yabancı turist sanılanın aksine Akdeniz ve Ege’ye değil, İstanbul’a geliyor. İstanbul’a turist olarak gelen veya İstanbul’da ikamet eden bireylerin görmesini tavsiye ettiğimiz alanlar ise şu şekilde sıralanmaktadır:


1. POLONEZKÖY
2. BÜYÜKADA
3. BURGAZADA
4. RİVA
5. ANADOLU KAVAĞI, YOROS KALESİ, POYRAZKÖY
6. GÖKTÜRK GÖLETİ TABİAT PARKI
7. SAKLIGÖL / ŞİLE
8. ATATÜRK ARBORETUMU
9. EMİRGAN KORUSU
10. BELGRAD ORMANI, SARIYER


Şimdi de bu alanlardan kısaca bahsedelim.

İstanbul'daki Tabiat Harikaları
İstanbul’daki Tabiat Harikaları


En Sevilen 10 Tabiat Harikası


1 – Polonezköy


İstanbul’da doğada gezilebilecek yerler listesinde ilk sırada Polonezköy yer almaktadır. Burası yeşilin ve ormanın korunduğu nadir yerlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğa ile iç içe olmayı seven her bireyin muhakkak gitmesi gereken yerlerden bir tanesidir.


2 – Büyükada


Büyükada gerek doğal özellikleri gerekse kolay ulaşılabilir olması ile bilinmekte ve tercih edilmektedir. Buraya vapur veya motorla ulaşabilir ve burada fayton gezisi veya bisiklet turu gerçekleştirebilirsiniz. Adadayken kendinizi İstanbul’dan farklı bir yerdeymiş gibi hissedecek ve geçmişten izler bulacaksınız.


3 – Burgazada


Burgazada’da Büyükada gibi eşsiz bir doğal alana sahip. Eğer kalabalıktan hoşlanmayan biriyseniz Büyükada yerine Burgazada’yı tercih edebilirsiniz. Burgazada, Sait Faik Abasıyanık roman ve öykülerine konu olmuş olan bir alandır. Adanın yeşil alanlarının dışında Heybeliada ve Kınalıada manzarası da bulunmaktadır.


4 – Riva


Yaz aylarında denize girmek ve güneşten yararlanmak için ulaşabileceğiniz en kısa yer Riva’dır. Her ne kadar yaz aylarında daha çok tercih edilse de bahar aylarında ve soğuk olmayan kış günlerinde de gidebilir ve denizin kokusu ve sesleri ile huzur bulabilirsiniz.


5 – Anadolu Kavağı, Yoros Kalesi, Poyrazköy


Burası, doğada keyifle gezebileceğiniz bir alan. Ancak hafta sonları oldukça kalabalık olduğu unutulmamalıdır. Burada boğazı izleyebilir ve manzara eşliğinde güzel kahvaltılar yapabilirsiniz.


6 – Göktürk Göleti Tabiat Parkı


Göktük Göleti Tabiat Parkı, ismini içinde yer alan Göktürk Göleti’nden alıyor ve şehrin kaos ortamından tamamen uzak bir alan. Ormanlık alan ve gölet, insana son derece huzur veriyor.


7 – Saklıgöl / Şile


Deniz havası almak ve balık yemek istiyorsanız burası tam olarak size göre. Özellikle de günübirlik gezilerde sık tercih edilen yerler arasında yer almakta.


8 – Atatürk Arboretumu


Bilimsel araştırmalara hizmet veren Atatürk Arboretumu aynı zamanda fotoğraf çekinmeyi seven kişilerin de vazgeçilmez noktası.


9 – Emirgan Korusu


Kendinizi doğanın kollarına bırakmak ve ormanlık alanda gezmek istiyorsanız Emirgan Korusu’na gidebilirsiniz. Özellikle de nisan ayında düzenlenen Lale festivaline katılmalısınız.


10 – Belgrad Ormanı


Ormanlık bir alanda yürüyüş ve koşu parkuru bulunan bu alan pek çok insanın vazgeçilmezi. İstanbul doğal alanları denildiği zaman akla gelen ilk alanlardan biridir.

Diğer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler