EdebiyatTrend

JK Rowling

Harry Potter Yazarı

JK Rowling kimdir?

JK Rowling tarihin en popüler kitap ve film serilerinden biri olan ‘Harry Potter‘ fantezi serisinin yaratıcısıdır. J.K. Rowling , en çok yedi kitaplık Harry Potter çocuk kitabı serisiyle tanınan İngiliz bir yazar ve senaristtir. Seri, 500 milyondan fazla kopya sattı ve gişe rekorları kıran bir film serisine uyarlandı.

Hayatı 

J.K. Rowling, 31 Temmuz 1965’te İngiltere’nin Yate kentinde Joanne Rowling’de doğdu. Takma adını, J.K.’yi benimsedi ve büyükannesinin adı Kathleen adını ikinci baş harf olarak aldı (Rowling’in göbek adı yok).Exeter Üniversitesi mezunu olan Rowling, İngilizce öğretmek için 1990 yılında Portekiz’e taşındı. Orada Portekizli gazeteci Jorge Arantes ile tanıştı ve evlendi. Çiftin kızı Jessica, 1993’te doğdu.

Evliliği boşanmayla sona erdikten sonra Rowling, kız kardeşi Di.’nin yanında yaşamak için kızıyla birlikte Edinburgh’a taşındı. Rowling, bekar bir anne olarak kızı Jessica’yı daha iyi şartlarda büyütmek için hayatla mücadele ederken, Harry Potter serisindeki ilk kitabı üzerinde çalıştı. Kitabın fikrinin, 1990’da Manchester’dan Londra’ya bir trende seyahat ederken aklına geldiği söyleyecekti.

Kitapları

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Birkaç red den sonra, J.K. Rowling nihayet ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı‘nı yaklaşık 4.000 $ ‘a sattı, Haziran 1997’de raflara çıktı. Kitabın orijinal başlığındaki “Philosopher” kelimesi Amerikada “Sorcerer” olarak değiştirildi. Kitap, genç büyücü Harry Potter’ın ve onun Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki  arkadaşlık grubunun hayatını anlatan yedi kitaplık bir dizinin başlangıcıydı.

Harry Potter ve Sırlar Odası

Harry Potter serisinin ikinci kitabı Harry Potter ve Sırlar Odası, Temmuz 1998’de çıktı.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

J.K. Rowling’in serisinin üçüncü kitabı, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, Temmuz 1999’da raflarda yerini aldı. Sonraki yaz, ilk üç Harry Potter kitabı, üç yılda yaklaşık 480 milyon dolar kazandı ve 35 dilde 35 milyondan fazla basıldı.

Harry Potter ve Ateş Kadehi

Rowling’in kitaplarına olağanüstü ilgi, serinin dördüncü cildi olan Harry Potter ve Ateş Kadehi’nin 24 saat içinde en hızlı satan kitap haline geldiği Temmuz 2000’de doruğa ulaştı. Kitap 5,3 milyon kopya ile ilk baskıyı ve 1,8 milyonun üzerinde ön siparişi gördü.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Ertelenen çıkış tarihinden sonra, beşinci kitap, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Haziran 2003’te kitapçıları yerini aldı.

Harry Potter ve Melez Prens

Temmuz 2005’te yayınlanan altıncı kitap, Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk 24 saatte 6,9 ​​milyon kopya sattı. Harry Potter ve Melez Prens, yayın tarihinin en büyük açılışıydı.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Temmuz 2007’de piyasaya sürülmeden önce, Harry Potter serisinin yedinci ve son bölümü olan Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, kitapçılarda ve Amazon.com’da şimdiye kadar en çok sipariş edilen kitaptı. 

J.K. Rowling Diğer Kitapları

 

Ozan Beedle’nin Hikayeleri

Harry Potter kitap serisi The Tales of Beedle the Bard’da bahsedilen beş masaldan oluşan bu koleksiyon, 4 Aralık 2008’de Edinburgh’daki İskoçya Ulusal Kütüphanesi’nde 200 okul çocuğunun katıldığı bir çay partisinde yayınlandı.Rowling, kitaptaki tüm telif haklarını Doğu Avrupa’da  çocukları desteklemek için kurduğu bir hayır kurumu olan Children’s High Level Group’a (Lumos olarak yeniden adlandırıldı) bağışladı.

Boş Koltuk 

Rowling’in yetişkinlere yönelik ilk kitabı The Casual Vacancy, Eylül 2012’de yayınlandı. Küçük bir İngiliz kasabası olan Pagford’daki yerel bir seçimle ilgili kara bir komedi olan roman karışık eleştiriler aldı.

The New York Times’daki bir kitap eleştirisi; romanı “hayal kırıklığı yaratan” ve “sıkıcı” olarak nitelendirdi. Ancak The Telegraph’taki başka bir inceleme, kitaba beş yıldızdan üçünü verdi ve Barry’nin ölüm haberlerinin Pagford çevresinde bir virüs gibi yayıldığını gösterme şeklini takdir etti.

‘Cuckoo Calling,’ ‘The Silkworm,’ ‘Career of Evil,’ and ‘Lethal White’

Nisan 2013’te Rowling, Robert Galbraith takma adıyla yayınladığı bir romanla yeni bir tür olan polisiye kurguya girdi. Cuckoo Calling’in yayınlanmasını takip eden ilk birkaç ayda roman mütevazı satışlar yaptı ve olumlu eleştiriler aldı. Çalışmanın satışları, yazarının kimliği keşfedildiğinde Temmuz ayında fırladı. Bloomberg News’e göre Rowling, “Bu sırrı biraz daha uzun süre saklamayı umuyordum, çünkü Robert Galbraith olmak çok özgürleştirici bir deneyim oldu. Yutturmaca veya beklenti olmadan yayınlamak harika bir deneyimdi demişti.”

Rowling, Robert Galbraith takma adıyla üç kitap daha yayınladı: Haziran 2014’te “The Silkworm” ve Ekim 2015’te çıkan “Career of Evil”, ardından Eylül 2018’de “Lethal White”.

JK Rowling
JK Rowling

Very Good Lives: The Fringe Benefits of Failure and the Importance of Imagination (‘Güzel Bir Hayat: Başarısızlığın Yararları ve Hayal Gücünün Önemi’)

(Rowling’in Harvard mezuniyet konuşması)

Nisan 2015’te, Rowling’in 2008 Harvard mezuniyet konuşması “Güzel Bir Hayat: Başarısızlığın Yararları ve Hayal Gücünün Önemi” olarak kitap biçiminde yayınlandı. Kişisel gelişim kılavuzu, başarısızlığı nasıl kucaklayacağınız ve başarılı olmak için hayal gücünüzü nasıl kullanacağınız konusunda kişisel anekdotlar ve tavsiyeler hakkındaydı, Kitaptan elde edilen gelir, Rowling’in kar amacı gütmeyen çocuk organizasyonu Lumos’a aktarıldı.

‘Harry Potter: A History of Magic’

Rowling, 2017’de kendi web sitesinde, ilk romanı Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın 20. yılını kutlayan İngiliz Kütüphanesi’ndeki bir sergi için iki yeni kitap yayınlayacağını duyurdu.

Kitaplar, Harry Potter: A History of Magic (yetişkin versiyonu olarak tanımlanır) ve Harry Potter: A Journey Through a History of Magic (çocuk dostu versiyon) 20 Ekim’de yayınlandı ve el yazmaları, orijinal çizimler ve Harry Potter karakterleri ve büyüsünü kapsayan bir keşif içeriyor. Mayıs 2019’da Rowling’in dört tane daha Harry Potter hikayesi yayınlayacağı bildirildi. Yazar, hikayelerin , “küçük e-book” şeklinde olacağını yeni bir hikaye olmayacağını web sitesinde açıklayarak okuyucular arasındaki kafa karışıklığını ortadan kaldırdı. 

‘Harry Potter’ Filmleri

J.K. Rowling’in ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın film versiyonu Kasım 2001’de yayınlandı ve Chris Columbus tarafından yönetildi ve başrollerini Daniel Radcliffe, Emma Watson ve Rupert Grint yaptı.

ABD’deki açılış hafta sonunda, film 8.200 ekranda rekor bir  giriş yaptı ve önceki gişe rekorunu kırarak 93.5 milyon dolar kazandı (1999’daki The Lost World: Jurassic Park önceki rekordan 20 milyon dolar daha fazla). 2001 yılının en çok hasılat yapan filmi olarak yılı bitirdi. Serinin ikinci ve üçüncü filmleri – Kolomb’un yönettiği Harry Potter ve Sırlar Odası (2002) ve Alfonso Cuarón’un yönettiği Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (2004) – her biri benzer gişe rekorları kırdı. Bu başarı. Mike Newell’in yönettiği Harry Potter and the Ateş Kadehi, 2005 yılında da devam etti. David Yates’in yönettiği beşinci film, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı 2007’de gösterime girdi. Filmde senaryo yazarı Michael Goldenberg, ilk dört filmin senaristi Steve Kloves’un yerini aldı.

Altıncı filmde, Yates’in yönettiği Harry Potter ve Melez Prens, Temmuz 2009’da yayınlandı. Serinin yedinci kitabının son filmi iki parça halinde yayınlandı: Yates tarafından yönetilen Harry Potter ve Ölüm Yadigarları  1 (2010) ve Bölüm 2 (2011).

‘Fantastik Canavarlar’ Film Serisi

 

JK Rowling, 2013’te Warner Bros. ile yeni bir film serisini duyurdu. Entertainment Weekly’ye göre, Rowling, Harry Potter ile dünya çapındaki cadılar ve büyücüler hikayeleriyle 17 yıldır mutlu olduğunu, bu yeni filmin Harry Potter serisinin devamı olmadığını yalnızca büyücülük dünyasının uzantısı olduğunu söyleyecekti.

İlk senaryosu olan Rowling’in senaryosundan geliştirilen ve başrolünü Eddie Redmayne’ın paylaştığı Fantastik Canavarlar ve Nerede Bulunurlar, Kasım 2016’da yayınlandı. J.K. Rowling’in beyaz perdeye taşınan önceki kreasyonlarının izinden giden Fantastik Canavarlar, büyücülük tasvirleri ve dünya çapında 800 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Filmin devamı, Johnny Depp’in oyuncu kadrosuna dahil edilmesi ile Kasım 2018 çıkış tarihinden önce tartışmalara yol açtı. filmin hayranları , Depp’in Amber Heard’dan boşanması sürecindeki ayyuka çıkan olaylardan ve iddialardan rahatsız oldu. Bununla birlikte, 2017’nin sonlarında, hem JK Rowling hem de Warner Bros., Depp’i destekleyen açıklamalar yayınladı. Rowling, “Yapımcılar ve ben,orijinal oyuncu kadrosuna bağlı kalmaktan memnunuz, Johnny’nin filmlerde önemli bir karakteri oynamasından gerçekten mutluyuz” dedi.

Web Sayfası

JK Rowling, 2014 yılında kendi web sitesinde Pottermore‘da yetişkin Harry Potter ve Hogwarts okul buluşması hakkında kısa bir hikaye yayınladı. Site açıldığından beri, Harry Potter ile ilgili her şey hakkında daha fazla hikaye ve bilgi eklendi ve eklenmeye devam ediyor.

“Harry Potter ve Lanetli Çocuk” Oyunu

Haziran 2016’da, Jack Thorne tarafından yazılan ve Thorne, JK Rowling ve yönetmen John Tiffany’nin orijinal bir fikrine dayanan iki bölümlük oyun Harry Potter and the Cursed Child, Londra sahnesinde kapalı gişe bir izleyici kitlesine gösteri yaptı. Başlangıçta Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nın serinin son kitabı olacağını belirtmesine rağmen, oyunda yetişkin bir Harry Potter yer alıyor ve resmen serinin sekizinci taksimi olarak lanse ediliyordu. Oyunun oyuncu kadrosu, orijinal filmlerden farklıydı. Sonraki aylarda, önceki kitaplarında olduğu gibi, hayranlar kitapçılarda sıraya girdi ve Jack Thorne’un Harry Potter ve Lanetli Çocuk senaryosunun gece yarısı yayınlanmasını bekledi.

Eşi ve Çocukları

26 Aralık 2001’de JK Rowling, İskoçya’daki evlerinde anestezist Dr. Neil Murray ile evlendi. David (2003 doğumlu) ve Mackenzie (2005 doğumlu) birlikte iki çocukları var. Rowling’in önceki evliliğinden bir çocuğu Jessica (1993 doğumlu) var.

Benzer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler