Sağlık

Koronavirüs nasıl bulaşır?

Koronavirüs nasıl bulaşır?

 

      Koronavirüs nasıl bulaşır, Koronavirüs hastalığı (COVID-19) yeni keşfedilen bir koronavirüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. COVID-19 virüsü bulaşmış çoğu insan hafif ila orta şiddette solunum hastalığı yaşayacak ve özel tedavi gerektirmeden iyileşecektir. Yaşlı insanlar ve kardiyovasküler hastalık, diyabet, kronik solunum hastalığı ve kanser gibi altta yatan tıbbi sorunları olanların ciddi hastalık geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bulaşmayı önlemenin ve yavaşlatmanın en iyi yolu COVID-19 virüsünün, neden olduğu hastalık ve nasıl yayıldığı hakkında iyi bilgilendirilmektir.

Ellerinizi yıkayarak veya alkol bazlı bir ovma yaparak ve yüzünüze dokunmadan kendinizi ve başkalarını enfeksiyondan koruyun. COVID-19 virüsü, enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında öncelikle tükürük damlacıkları veya burun akıntısı yoluyla yayılır, bu nedenle hapşırırken veya tıksırırken belli kurallara uymamız gerekir. (örneğin, bükülmüş bir dirseğe öksürmek gibi). Şu anda, COVID-19 için spesifik aşılar veya tedaviler yoktur. Bununla birlikte, potansiyel tedavileri değerlendiren birçok klinik çalışma bulunmaktadır. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü), klinik bulgular elde edilir edilmez güncellenmiş bilgi vermeye devam edecektir.

Koronavirüs nasıl bulaşır


Koronavirüs Semptomları nelerdir?


COVID-19 virüsü insanları farklı farklı şekillerde etkiler. COVID-19 bir solunum hastalığıdır ve enfekte kişilerin çoğu hafif ve orta şiddette semptomlar geliştirir ve özel tedavi gerektirmeden iyileşir. Altta yatan tıbbi durumları olan ve 60 yaşın üzerindeki kişilerde ciddi hastalık ve ölüm gelişme riski daha yüksektir. Yaygın semptomlar şunlardır: ateş yorgunluk, kuru öksürük. Diğer semptomlar şunları ise: nefes darlığı, ağrı ve sızılar boğaz ağrısı ve çok az insan ishal, bulantı veya burun akıntısı. Sağlıklı olan hafif semptomları olan kişiler, kendilerini izole etmeli, test ve  sevk konusunda tavsiye için tıbbi sağlayıcılarına veya bir COVID-19 bilgi hattına başvurmalıdır (Sağlık bakanlığı Alo 184). Ateşi, öksürüğü veya nefes darlığı olan kişiler doktorlarını aramalı ve tıbbi yardım almalıdır.

Koronavirüs nasıl bulaşır

Koronavirüs korunma yolları nelerdir?

Enfeksiyonu önlemek ve COVID-19’un yavaş bulaşmasını önlemek için aşağıdakileri yapmalıyız:

1)Ellerinizi düzenli olarak sabun ve su ile yıkayın veya alkol bazlı dezenfektanla ovuşturarak temizleyin (Örneğin 80 derece Kolonya)

2)Öksüren veya hapşıran kişiler ile aranızda en az 1 metre mesafe bırakın.

3)Yüzünüze dokunmaktan kaçının.

4)Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kapatın.

5)Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın.

6)Sigara ve akciğerleri zayıflatan diğer aktivitelerden kaçının.

7)Gereksiz seyahatlerden kaçınarak ve büyük insan gruplarından uzak durarak fiziksel mesafeyi uygulayın.

Kaynak: Dünya Sağlık Örgütü

Diğer Yazılarımız için tıklayın.

İlginizi Çekebilir >>> Diş Ağrısı

İlginizi Çekebilir >>> Diz Ağrısı

İlginizi Çekebilir >>> Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler