Sağlık

Mide Bulantısı Neden Olur ve Tedavisi Nelerdir?

Mide Bulantısı Neden Olur ve Tedavisi Nelerdir?

Mide Bulantısı Neden Olur ve Tedavisi Nelerdir, Mide bulantısı üst karın bölgesinde rahatsızlık hissetme sonucu oluşur. Bulantı bir sorunun habercisi olabileceği gibi sadece geçici bulantıda olabilir. Mide bulantısı iştah kaybına neden olabilir. Bulantı iştah kaybının yanı sıra baş ağrısı ve baş dönmesiyle birlikte görülüyor ise bir uzmana gözükmeniz gereklidir.

Mide bulantısı nedeni

Mide bulantısı nedeni yediğimiz ve içtiğimiz besinlerden kaynaklanıyor olabilir. Yağlı, baharatlı yiyecekler, fazla acılıyı veya ekşili yemekler mide bulantısına neden olabilir.

Sigara ve alkolün aşırı miktarda kullanılması mide bulantısına neden olabilir. Çünkü aşırı şekilde aldığımız sigara ve alkol zehirlenmeye yol açabilir.

Bazı koku türleri de midenin bulamasına yol açabilir. Yemekten hoşlanmadığımız yiyecekler, bazı kötü kokulu dezenfektanlar bunlardan bazılarıdır.

Solunum yolunu etkileyen pH derecesi yüksek olan bazlar ve asitlik düzeyi yüksek olan asidik uçucu maddeler mide bulantısına yol açabilir. Özellikle çamaşır sularının karışmasıyla ortaya çıkan gazlar zehirleyebilir ve dolayısıyla mide bulantısına neden olabilir.

İçtiğiniz ilaç yan etki yapmış olabilir. İlaç türlerinin çoğunda yan etki olarak mide bulantısı varıdır.

Bunların dışında bağırsak tıkanıklığı, diyabet sorunu, enfeksiyon kapma, araç ile seyahat etme ve gebelikte mide bulantısına neden olabilmektedir.

Mide Bulantısı Neden Olur ve Tedavisi Nelerdir
Mide Bulantısı Neden Olur ve Tedavisi Nelerdir

Mide bulantısı nasıl geçer

Mide bulantısının tedavisi bulantının türüne göre değişiklik göstermektedir. Eğer sürekli olarak tekrarlayan mide bulantınız var ise doktora gözükmeli ve doktorunuz bulantının türüne göre tedavi uygulamalıdır.

Mide bulantısını geçirebilecek etkili ve en basit yöntem temiz hava almaktır. Havasız ve kokusu rahatsız edecek ortamda iseniz dışarı çıkmalı temiz hava alıp nefes egzersizleri yapmalısınız.

Mide bulantısını geçiren bir diğer yöntem tuz tüketmektir. Tuzlu ayran içmek, tuzlu kraker yemek gibi tuz içeren besinler tüketmek mide bulantınızı hafifletebilir hatta geçirebilir.

Sizi ve midenizi rahatlatacak ferahlatıcı besinler tüketmek mide bulantınıza iyi gelebilir. Bunlara örnek olarak nane, limonata, yoğurt ve elma verilebilir.

Mide bulantısını psikolojik olabilir. Bu nedenle kafanızı dağıtacak aktivite yapmak mide bulantısının geçmesine yararlı olabilir.  Kitap okumak, müzik dinlemek işinize odaklanmak mide bulantısını geçirebilecek aktivitelere örnek olarak gösterilebilir.

Bulantıyı önlemek için de bir şeyler yapabiliriz. Baharatlı yiyeceklerden uzak durarak, toplu taşıma araçlarında tekerlik bölümündeki koltuklara oturmaktan kaçınarak, araçta ters koltuklara binmekten uzak durarak, yavaş ve çok çiğneyerek yemek yemek, sigara ve alkolden olabildiğince uzak durmak mide bulanmasını engelleyebilir.

Diğer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler