SağlıkTrend

Mide yanması neden olur?

Mide yanması neden olur?

Mide yanması neden olur, Mide yanması midemizdeki mide asidinin yemek borusuna çıkması sonucu ağızda acı ya da asidik bir tat bırakarak yakmasıdır. Farklı şekilde acı direk olarak midede olabilir. Mide yanması genellikle akşamları,  yemek yedikten sonra, uzanırken veya eğilirken daha çok ağrı hissedilir.

Mide yanması neden olur?

Mide yanmanız gastroözofageal reflü neden olabilir. Reflü mide asidinin yukarı çıkarak yemek borusuna kadar gelip acı vermesidir. Reflü sadece midenin yanmasına neden olmaz. Göğüs bölgesinin yanmasına, yutkunmada zorlanmaya, kuru öksürüğe veya mide ekşimesine neden olabilir. Bazı besinler semptomların artmasına neden olabilmektedir. Bunlar kafein, baharatlı yiyecekler, yağlı kızartmalar, soğan, sarımsak, çikolata ve domatestir.

Bazı ağrı kesici ilaçlar mide yanmasına neden olabilir.

Midenin iç yüzeyindeki dokunun iltihaplanması sonucu mideniz yanabilir. Bu olayda tıpta gastrit olarak geçer. Eğer gastrit tedavi edilmez ise ülser hastalığına dönüşebilmektedir.

Midemizdeki asit bakteri bulunmasına engel olur. Ancak Helicobacterpyloribakterisi midenin asidine dayanabilmektedir. Bu bakteri midemizde bulunmasıyla mide yanmasına, iştah kaybı, kilo kaybı ve bulantıya neden olabilir.

Eğer bazı gıda hassasiyetiniz var ise mide yanması başta olarak başka şikâyetlerde neden olabilir. Çölyak hastalığı ve laktoz hassasiyeti de buna bir örnektir. Çölyak hastalığı mideye glüten girmesiyle laktoz rahatsızastroözofageal reflülığı ise mideye süt ve süt ürünleri girmesiyle midede yanmaya sebep olur.

Sigara ve alkol kullanımı da midenin yanmasına neden olabilmektedir.

Mide yanması neden olur?
Mide yanması neden olur?

Mide yanması nasıl geçer ne iyi gelir?

Mide yanmasını engellemek için geç saatlerde yiyecek ve gazlı içeceklerden kaçınılması gereklidir. Geç saatlerde yemek yememek, gün içinde yemekleri birçok öğüne bölmeniz gerekmektedir. Yemekleri gün içinde az miktarda sık yemek yemeniz midenizi rahatlatacaktır.

Mide yanmasının önüne geçmede bir diğer faktör ise sağlıklı kilonuzda olmanızdır. Fazla kilolar bireyin karnına baskı uygulayarak midesini yukarı ittiği için mide asidinin yemek borusuna çıkmasına neden olur.

Karna fazla baskı uygulanması sadece fazla kiloda değil, karna baskı uygulayan dar giyisiler, korseler ve benzeri ürünler de baskı uygular. Fazla baskı sonucunda da midemizde veya yemek borumuzda yanma oluşur.

Reflü rahatsızlığınız var ise yatmanız gerektiği durumlarda üst bölgenizi yükseltmeniz gerekmektedir. Bunu kolaylaştıracak reflü rahatsızlığı için yastıklar mevcuttur.

Bunların dışında zencefil mide ekşimesini, yanmasını ve hatta bulantısını da geçirebilir. Elma sirkesi her bireyde olmasa da bazı bazı bireylerde midenin yanmasını ve ekşimesini azaltabilir. Elma sirkesi su ile seyreltilerek içilmelidir. Meyan kökü de mide ekşimesini ve yanmasınıhafifletir. Ancak tansiyonun yükselmesine neden olabilir bu yüzden meyan kökünü doktorunuza danıştıktan sonra kullanınız. Son olarak sakız mide yanmasına iyi gelecektir. Bunun sebebi sakız çiğnemek tükürük salgılarını harekete geçirerek midede ki asidin seyrelmesine katkı sağlar.

Eğer mide yanması çok şiddetli ve sık tekrarlıyor ise doktorunuza gözükmeli, doktor tavsiyesiyle ilaç tedavisi uygulayabilirsiniz.

Diğer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler