İnternet

Mobil Uygulama Geliştirme Trendleri

Kısa Bilgi

Mobil Uygulama Geliştirme Trendleri


Mobil Uygulama Geliştirme Trendleri, Mobil uygulamalar hayatımızın önemli bir parçası konumunda yer almakta. Peki, bu uygulamalar nasıl geliştiriliyor ve geliştirilirken hangi trendler takip ediliyor?


Mobil Uygulaması Geliştirme


Mobil uygulamalar günümüzde oldukça önemli bir noktada konumlanmış durumdadır. Halihazırda dünya üzerinde 7 milyardan fazla insanın olduğu tahmin edilmektedir. Bu insanlardan yaklaşık 5 milyarının ise mobil cihaz kullandığı bilinmektedir. Öte yandan yapılan araştırmalar, telefon ile geçirilen vaktin %90’ının mobil uygulamalarda geçtiğini belirtmektedir. Bu durum, mobil uygulama üreticilerinin de kendisini geliştirmesine vesile olmaktadır.


Teknolojinin gelişmesi, talebin ve tüketim artması ile oluşan rekabet ortamı mobil uygulaması geliştiricilerinin kendilerini geliştirmesine vesile olmuştur. Elbette mobil uygulama geliştirmek için çeşitli trendler bulunmaktadır ve mobil uygulaması geliştiricileri de bu trendleri takip etmektedir. Mobil uygulamalar, bilgisayarlar için oluşturulan uygulamalardan biraz daha farklıdır. Bu nedenle mobil uygulama üreticileri ile bilgisayar uygulamaları üreticileri pek çok alanda birbirinden ayrılmaktadır. Özellikle uygulama geliştirme trendleri noktasında bu bireylerin birbirinden ayrıldığı bilinmektedir. Gelinen son aşamada mobil uygulama geliştirme trendleri Yerel, Hibrit, Platform Tabanlı Yaklaşımlar ve bunun gibi trendler olarak sıralanmaktadır.

Mobil Uygulama Geliştirme Trendleri
Mobil Uygulama Geliştirme Trendleri


Mobil Uygulama Geliştirme Trendleri


Bahsi geçen uygulama geliştirme trendlerine kısaca değinecek olursak, ilk olarak karşımıza yerel uygulama geliştirme çıkmaktadır. Yerel uygulama geliştirme oldukça klasik bir yöntemdir ve en iyi uygulama geliştirme yönteminin bu olduğu kabul edilmektedir. Yerel uygulama geliştirme trendi, sıfırdan başlamayı gerektirmektedir. Elbette bu durum hem avantaj hem de dezavantajdır. Bu sayede süreci istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Ancak bu durum zaman ve para kaybına neden olabilir. Öte yandan bu sayede güvenilir bir uygulamaya sahip olabilirsiniz. Yerel uygulama geliştirme ile ilgili olarak bilmeniz gereken bir diğer husus ise, geliştirilen uygulamanın belirli bir işletim sistemi ve geliştiriciye bağlı kalmasıdır.


Bir diğer mobil uygulama geliştirme trendi ise hibrittir. Hibrit, karma veya melez olarak da adlandırılmaktadır. Hibrit mobil ve web yaklaşımlarını tek çatı altında buluşturmuş bir sistemdir. Hibrit uygulamalar sayesinde mobil görünümlü gerçek bir web uygulaması ortaya çıkar ve gerçek web uygulaması mobil uygulama olarak da başlatılabilir.


Kısıtlı bir bütçeye sahip olan uygulama geliştiricileri genellikle hibrit trendini takip etmektedir. Ancak bu yöntem yerel bir mobil uygulamanın sağladığı işlevselliği veremediği gibi aynı zamanda performans ve kullanılabilirlik açısından da eksik kalmaktadır. Bu trende dahil olmadan önce kapsamlı bir araştırma yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Mobil uygulama geliştirme trendlerinden bir tanesi de ileri web uygulaması geliştirmedir. Esasen bu yöntem bir mobil uygulama geliştirme trendi değildir. Ancak İleri web uygulaması geliştirme sayesinde mobil uygulamanın işlevselliği web uygulamasına taşınabilmektedir.


Bahsi geçen tüm bu trendlerin dışında Çapraz platform uygulama geliştirme yaklaşımı, Platform tabanlı uygulama geliştirme yaklaşımı, Mobil web siteleri ve bunun gibi mobil uygulama geliştirme trendleri bulunmaktadır.

Diğer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler