Biliyormuydunuz?

Niçin tahtaya vuruyoruz?

Niçin tahtaya vuruyoruz?

Niçin tahtaya vuruyoruz, Meşe ağacına insanların manevi bir kıymet vermesi çok eskilere dayanır. Ağacın yüksekliği ve sağlamlığı sebebi ile birtakım güçlere sahip olduğuna inanılıyordu. Tahtaya vurma inancı dünyanın bambaşka iki yerinde birbirinden özgür olarak gelişti. Önce milattan evvela 2000’li senelerde Kuzey Amerika yerlilerinde, sonra dahi Ege’de Helen uygarlığında.

Her iki kültür de meşe ağacına çok sık yıldırım düştüğünü gözlemlemişti. Amerika yerlileri meşenin, Tanrının yıldırımla yeryüzüne inip üstünde oturduğu yer olduğuna, Helenler şayet Yıldırım Tanrısı olduğuna inanmışlardı.
Kuzey Amerika yerlileri bu temelsiz inancı bir adım daha ileri götürdüler. Bu ağacın köküne vurarak, gelecekte başlarına gelebilecek tehlikelere ve şansızlıklara karşı Tanrı ile ilişkiye geçtiklerine inanıyorlar ve ondan kendilerini korumasını istiyorlardı.

Ortaçağda  Hıristiyan din adamları bu inancı kendi devirlerine taşıdılar. Onlara göre bu inanışın esasında Hz. İsa‘nın tahta bir çarmıhta öldürülmesi yatıyordu. Hatta Avrupa’nın her katedralinde orjinal tahta haçın ufak bir
parçasının bulunduğuna inanılıyordu. Bu tahtaya vurmak şayet “Tanrım dua ve isteklerimi gerçekleştir” manasına geliyordu.

Niçin tahtaya vuruyoruz
Niçin tahtaya vuruyoruz

Bu arada başka kültürlerde inanıştaki tahta tıpkı kaldı fakat cinsi azıcık değişti. Amerika yerlileri ve Helen medeniyetinin ağacı meşe iken, Mısırlılar incir ağacını, Almanlar dişbudağı tercih ettiler. Hollandalılar ağacın cinsine önem vermediler. Boyasız ve cilasız olması onlar için yeterliydi.

Amerikalıların tahtaya vurma inancının kökeni ne tuhaftır ki Amerikan yerlilerine dayanmıyor. Romalılar devrinde Avrupa’daki adamakıllı yaygınlaşan eski Helen inancının bir parçası olarak Amerikalılar tahtaya vuruyorlar.
Başımıza gelebilecek kötü şeyleri geçiştirmek için tahtaya vurma inancı hala devam ediyor fakat devamlılığı çok daraldı. 

Siz en iyisi yanınızda her daim bir ufak tahta parçası bulundurun. 

Diğer yazılar için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler