Oyun

Oyun Kasası İçin Ram Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Oyun Kasası İçin Ram Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Oyun Kasası İçin Ram Seçimi Nasıl Olmalıdır, Ram Seçimi Nasıl Olmalıdır, Dijital ortamda oyun oynamayı seven kimselerin ilk etapta dikkat etmesi konu bilgisayar performansıdır. Özellikle oyun bilgisayarlarındaki ram özellikleri ekstra özen gerektirir. Çünkü oyunlardaki hızınızı doğru ram ile sağlayabilirsiniz.
Burada ram’ın amacı, bilgisayarın en ideal şekilde çalışmasını sağlamak ve ihtiyacınız olan tüm verileri saklayabilmektir. Dolayısı ile tüm verilerinizin kaybolmadan saklanabilmesi için ram seçimine özen göstermeniz gerekmektedir. Esasen ram bir geçici bellek görevi görmektedir. Bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz tüm bilgileri ram sayesinde saklayabilirsiniz. İsterseniz, sakladığınız verileri silme imkanına da sahipsiniz. Peki, oyun severler için oyun kasası için ram seçimi nasıl olmalı? Sorusunun yanıtı yazımızda…

Anakart İle Uyumlu Ram Seçimi Yapmanız Gerekir

Öncelikle ram seçimi yapmadan öce mutlaka, ram kapasitesini göz önüne almadan önce anakart ile uyumlu olup olmadığına bakmanız gerekir. Çünkü yanlış teknik özelliklere sahip olan ram bilgisayarınızın performansını artırmak yerine verimini ve bilgisayarınızın gücünü düşürecektir. Bu da oyun bilgisayarlarında istenemeyen yavaşlanmaların ortaya çıkmasına sebebiyet verecektir.

Modül tipi; bilgisayarınıza takacağınız ram, anakart üzerinde yuvalara yerleşir. Eğer doğru ram seçimi yapılmaz ise dişler anakart üzerindeki yuvalara net oturmayacak ve istediğiniz performansı vermeyecektir. Günümüzdeki son teknolojik bilgisayarlar genelde ddr4 ram’ları desteklemektedir. Dolayısı ile bilgisayarınıza ram seçerken bu detaya dikkat etmeniz önerilir.

Ddr4 – sdram; bilgisayarlarda, sdram kullanılır. Bu da dram işlemcilerin frekansları ile uyumludur. Dolayısı ile sizlere daha yüksek performans sunacak ve transfer hızı gibi detayları artıracaktır.

Oyun İçin Ram Kaç Mhz Hızında Olmalı?

Oyun için ram kaç MHz hızında olmalı? Oyun severlerin en çok sorduğu sorulardan biridir. Bu nedenle doğru ram hızını seçmek, daha verimli oyun oynamanızı sağlayacaktır. Burada önemi olan nokta doğru kapasite ile hız arasındaki doğru dengeyi bulabilmek olacaktır. Yani 32 gb yavaş ram 4 gb hızında bir ram sizin için uygun olmaz.
Esasen ddr4 ram hızı genelde 1600 MHz seviyesindedir. Ama bu hız günümüzde yine çok ideal bir hız seviyesi olarak görülmez. Bu nedenle intel core i9 – 10900 işlemci 2933 MHz desteklemektedir.
Oyun oynayacak kişiler için işlemci hızı ya da anakart hızı çok etki göstermez. Ama ram hızı oyun için çok daha önemlidir. Bu nedenle oyun severler için ram hızı 2933 olmalıdır. Ama bu hızı anakartın da destekliyor olması gerekir. Aksi halde bilgisayarınızdan istediğiniz performansı alamayabilirsiniz.

Oyun oynamayı seven kişiler ram hızına dikkat ettiği kadar oyunun performans iyileştiricisine de dikkat etmelidir. Çünkü ram hızı bazı oyunlarda iyi bir iyileştirme sağlarken bazı oyunlarda bu etki oldukça az olarak gözlemlenir. Eğer oyun için ram hızınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız, elbette bunun için ilk olarak oyunun buna değip değmediğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunun için de oyun saniyesindeki ortalama kare hızlarını karşılaştırmanızda fayda vardır.

Oyun Kasası İçin Ram Seçimi Nasıl Olmalıdır
Oyun Kasası İçin Ram Seçimi Nasıl Olmalıdır

Oyun İçin Ne Kadar Ram Gerekli?

Oyun için ne kadar rama ihtiyacınızın olup, olmadığı farklı durumlara göre değişiklik göstermektedir. Yani sadece oyu oynayacak kişiler için farklı ram hızı ile online oyun oynayacak kişiler için veya canlı yayın açacak kişiler için farklı ram hızları gerekir. Burada AAA sınıfında olan oyunlar için 8 GB ram değeri yeterli olarak kabul edilir. Ama ileri seviye oyunlarda ve önümüzdeki günlerde çıkacak oyunlar için 16 GB ram önerilmektedir. Ama oyunların yanında farklı işlemler de yapmayı planlıyorsanız, o halde 32 GB ram kullanmanız önerilmektedir.

Benzer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler