Biliyormuydunuz?Teknoloji

Robo Danışman Nedir ?

Robo Danışman Nedir ?

Robo Danışman Nedir

Yatırımlarınızı planlamak göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Bir yanda şaşırtıcı bir dizi seçenek, diğer yanda ise portföyünü her zaman planlamak, izlemek ve ayarlamak için gereken çaba. Peki ya tüm yatırımlarınızı yönetebilecek otomatik bir araç olsaydı? Otomasyonun hayatın her alanına girdiği bir dünyada, robo danışmanlar kişisel serveti yönetmek için bir seçenek olarak ortaya çıkıyor.

Bir robo danışman, orta ila minimum insan müdahalesi ile finansal tavsiye sağlayan veya yatırımları yöneten dijital bir finansal danışmandır. Robo danışmanlar, yatırımcıdan alınan girdilere dayalı olarak dijital olarak tavsiye vermek üzere tasarlanmıştır. Robo danışmanların minimum insan girdisi ile çalışması amaçlanmış olsa da, pratikte bu senaryo gerçek olmaktan çok uzaktır. Hindistan’daki çoğu robo danışman hala oldukça basit ve yatırımcı davranışını anlamak için temel bir anket kullanmaktadır.

Bir Robo Danışman Nasıl Çalışır?

Robo danışmanlar, yatırımcı tercihlerini, riskleri ve hedeflerini anlamak ve tahmin etmek için algoritmalar kullanır. Genellikle bunu, bir model portföye götüren bir dizi psikografik ve demografik soru sorarak yaparlar.

En temel profil anketi cinsiyet, gelir, yükümlülükler, risk alma istekliliği ve cari varlık dağılımı ile ilgili soruları içerecektir.

Basit robo danışmanlar, yatırımcı profilini oluşturmak için bu bilgileri kullanacaktır. Kapsamlı robo-danışmanlar, yapay zeka ve veriler aracılığıyla daha derinlemesine bilgi arar. Yatırımcının gerçek finansal davranışını anlamak için yatırım, banka ve kredi kartı işlemleri dahil olmak üzere finansal işlemleri kullanırlar. Bu gelişmiş araçlar, kapsamlı robo danışmanların finansal davranışınızı ve belirli bir durumda nasıl davranacağınızı belirlemesine yardımcı olur.

Bu, kapsamlı robo danışmanların yalnızca iddialarınıza güvenmek yerine gerçekte ne yaptığınızın net bir resmini oluşturmasını sağlar. Bu süreçte, tahmininizden daha yüksek harcamalar, gözden kaçan yükümlülükler veya temkinli karar verme modeli gibi farkında olmadığınız bilgileri ortaya çıkarabilir.

Robo Danışman Türleri

Robo danışmanları sınıflandırmanın üç yolu vardır:  teknik yeterliliklerine, gelir yapılarına veya kapsamlarına göre.

Teknik yeterlilik:  Robo danışmanlar iki ana kategoriye ayrılır: basit ve kapsamlı.

Basit danışmanlar, bir portföy oluşturmak için geleneksel profil oluşturmayı kullanır. Potansiyel yatırımcılar, risk profillerini değerlendirmek için tasarlanmış kısa bir anketi yanıtlamak zorundadır. Bu veriler, yatırımcının portföy tasarımındaki amacına göre değerlendirilir. Kapsamlı danışmanlar, yatırımcı profilinin daha derinlemesine anlaşılmasını sağlamak, yapay zeka (AI) ve verileri kullanarak davranışları tahmin etmek için olağan risk profili testinin ötesine geçer. Bu kategoride, AI sürekli olarak sizin hakkınızda ve profiliniz için en uygun yatırımı öğrenirken, veriler robo’ya gerçek net değeriniz, cari borçlarınız, harcama kalıplarınız ve çeşitli durumlarda ve senaryolardaki davranış hakkında bilgi verir. Örneğin, INDwealth, kullanıcılara gerçek zamanlı olarak hiper kişiselleştirilmiş tavsiyeler sağlamak için makine öğrenimini kullanır.

Gelir akışı: Bazı robotlar, ürünün üreticisi tarafından komisyon yoluyla gelir elde ederken, diğerleri yatırımcıdan bir danışmanlık ücreti alır. Geliri tavsiyelerini etkileyebileceğinden, birincisinin bir çıkar çatışması vardır. İkincisi, geliri için üreticiye bağımlı olmadığı için bu tür çatışmalardan muaftır. Bu nedenle sadakati yalnızca size aittir. Danışmanlık ücreti 10 bps (baz puan) ile 50 bps arasında değişebilirken, bir danışman tarafından alınan ortalama komisyon 100 bps’dir.

Kapsam: Robo danışmanlar, görev kapsamlarına göre de bölünebilir. Bugün Hindistan’daki çoğu robo, yalnızca yatırım fonları konusunda tavsiye verirken, bazı robolar daha geniş bir varlık ve finansal ürün sınıfı hakkında tavsiyelerde bulunuyor.

Robo danisman Nedir
Robo danisman Nedir

Robo Danışmanların Faydaları

Robo danışmanların faydalarından bazıları şunlardır:

Kolay erişim: Bir robo danışmana erişmek için gereken tek şey bir internet bağlantısıdır. Çoğu robot, basit ve kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak onları ortalama insan serveti yönetimi danışmanından daha erişilebilir kılan şey, daha düşük ücrettir. Bu özellikler bir araya geldiğinde, robo danışmanlara servet yönetimini çok sayıda insan için daha erişilebilir hale getirerek demokratikleştirme potansiyeli verir.

Önyargısız: İnsanlardan tavsiye almanın dezavantajlarından biri, önyargı olasılığıdır. En yetkin danışman bile, riski değerlendirirken bir varlık sınıfına veya değerlendirme yöntemine yönelik bilinçsiz önyargıları nedeniyle kör olabilir.

AI tabanlı bir robo danışman ise yatırımcıyı değerlendirmek için matematiksel bir algoritma kullanır. Bu onu tarafsız ve önyargısız kılar. Ancak, ister insan ister robot olsun, ürün üreticileri aracılığıyla gelir elde eden ücretsiz danışmanların tamamen önyargısız olmayabileceğini unutmayın.

Kapsamlı hizmetler: Günümüzde robo danışmanlar, tüm finansal planlamanızla ilgilenen bir dizi hizmet sunmaktadır. Bu, emeklilik planlaması, vergi stratejisi planları ve portföyün yeniden dengelenmesi gibi hizmetleri içerebilir. Robo, portföyünüzü yönetebilir, yatırım hedeflerinize ulaşma yolunda olduğunuzdan emin olabilir ve tek bir platformda tüm yükümlülükleri en aza indirebilir.

Yatırım önceliklerinizi takip etme: Bir robo danışman, profilinize dayalı olarak yatırım hedeflerinizi oluşturur. Bu süreçte, farklı hedeflerin peşindeyken hemen belli olmayabilecek finansal öncelikleri veya sorumlulukları ortaya çıkarabilir. Bir robo danışman hesabı oluşturduğunuzda, şu anda önemli görünmeyen ancak gelecekte kritik olabilecek sorumlu kararlar almanız için sizi teşvik etmeye devam edecektir. Örneğin, emeklilik planlaması gibi uzun vadeli hedefler veya hayat sigortası gibi öncelikler genç yatırımcılar tarafından genellikle göz ardı edilir. INDwealth, Scripbox ve Paytm Money gibi Robo danışmanları, zamanında hatırlatıcılar aracılığıyla bu hedefleri takip etmeye yardımcı olacak yerleşik mekanizmalara sahiptir.

Kaynak: Forbes

Beğendiysen diğer Bilgiler…

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler