İnternet

Salgın Über Ve Airbnbde Zor Günlere Sebep Oluyor

Salgın Über Ve Airbnbde Zor Günlere Sebep Oluyor

 

Salgın Über Ve Airbnbde Zor Günlere Sebep Oluyor, Popüler girişim modelleri arasında yer alan Über ve Airbnb, corona virüsü pandemisine bağlı olarak zorlu günler geçiriyor. Şirketler birçok çalışanını pandemi etkisiyle işten çıkarmak zorunda kaldı. İki şirket aynı zamanda maddi kayıplar yaşıyor.

Über Ve Airbnbde Pandemiye Bağlı Ekonomik Sorunlar

CNN İnternational’in açıkladığı rapora göre Airbnb, 2020 yılının ilk çeyreğinde çalışanlarının dörtte birini işten çıkarmak zorunda kaldı. Popüler girişimci şirketin dünya genelinde 7500 çalışanı bulunurken, 1700 çalışan sayısı işten çıkarılma problemi ile karşı karşıya kaldı. Aynı rapor kapsamında hakkında açıklama yapılan diğer bir şirket ise Uber.

Uber şirketi 2020 yılında çalışanlarının % 14’ünü salgın sebebi ile yaşadığı ekonomik sorunlara bağlı olarak işten çıkarmak zorunda kaldı. Uber bu orana bağlı olarak toplamda 3700 çalışanı ile yollarını ayırdı.

Gündemde olan salgın nedeniyle ekonomik açıdan, belirli sektörlerde kayıplar, belirli sektörlerde ise kazançlar yaşanıyor. Dijital medya gibi ev ortamında sıklıkla kullanılan hizmet tipleri, ekonomik açıdan yükselişe geçerken, ulaşım ve konaklama hizmetleri maddi güçlükler ile karşılaşıyor. Dijital kapsamda faaliyet göstermeyen firmaların finansal küçülmeye gittikleri gözlemleniyor.

Salgın Über Ve Airbnbde Zor Günlere Sebep Oluyor
Salgın Über Ve Airbnbde Zor Günlere Sebep Oluyor

Airbnb CEO’sundan İşten Çıkartılan Çalışanlara Destek

Salgın Über Ve Airbnb’de Zor Günlere Sebep Oluyor, Airbnb CEO’su Brian Chesky kendi hesabından paylaştı bir Tweet ile iyi insanlar diyerek hitap ettiği çalışanları ile yollarını ayırmak zorunda kaldıklarını açıkladı. CEO aynı zamanda çıkarılan çalışanlara iş verebilecek başka şirketlere çağrı bulunarak, eski çalışanlarının yeni birer istihdam elde edebilmeleri için destekte bulundu.

CEO, Tweet ile kendi iletişim adresini vererek, çalışanlara iş verebilecek firmaların kendisi ile iletime geçmelerini talep etti. Ekibinin firmalara geri dönüş yapacağını belirten Brian Chesky, bu açıklamalar ile CNN İnternational araştırma verilerini doğrulayan bir tablo sergiledi. Al

Araştırmalar kapsamında, pandemi etkisi ile oluşan finansal kayıplar en çok turizm, konaklama, ulaşım, kafe, restoran hizmetlerini etkilemiştir. Bu sektörlerin yanında dijital ortamda e-ticaret ile ilgilenen şirketler ise kazançlarını genişletmeye devam ediyor. Gıda ve temel ihtiyaçları internet satışı ile sunan firmalar ise finansal kayıplardan daha düşük oranda etkileniyorlar.

Benzer yazılar için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler