Sağlık

Siyez Buğdayı Nedir

Siyez Buğdayı Nedir

 

Siyez Buğdayı Nedir, Batı Karadeniz’in bir çok doğal güzelliklerini barındıran iki tane milli parkının olduğu Türkiye’nin en fazla ormanlık alanlarına sahip ili Kastamonu’daki birçok çiftlik, halen var olan en eski buğday türü olan ve Türkiye’de Siyez olarak bilinen Triticum monococcum’u yetiştirmeye devam ediyor. Tahıl, düşük glüten seviyesi ve yüksek protein içeriği (yaklaşık% 20) nedeniyle geleneksel bildiğimiz türlerinden farklıdır. Olağanüstü özelliklerine rağmen, Einkorn buğdayı olarak da bilinen Triticum monococcum’un yetiştiriciliği sürekli olarak azalmaktadır.

Bunun nedeni mahsulün karlı olarak görülmemesidir: Her Başak yalnızca bir kapalı tahıl üretir, uzun bir bitkisel döngüye sahiptir ve genellikle kötü bir hasatı vardır. Bununla birlikte, en az üç aylık kar örtüsü ile sert iklimlerde hayatta kalabilen modern melezlerin mücadele edeceği fakir topraklarda gelişir. Bu nedenle Kastamonu’da 900’den fazla çiftçi onu çoğunlukla bulgur denilen temel bir gıda yapmak için kullanarak yetiştirmeye devam ediyor.

Siyez Buğdayı Nedir
Siyez Buğdayı Nedir

Bulgur üretim süreci nispeten basittir. Kabuklu taneler yaklaşık 20 dakika kaynar suyla örtülür, ardından hemen soğuk suyla soğutulur ve kuruması için güneşte yayılır. Buğday daha sonra tahıllar temizlenene ve ezilene kadar tekrar tekrar öğütüldüğü bir değirmene getirilir. Kastamonu iline yaklaşık 40 kilometre mesafedeki İhsangazi ilçesinde yaşayan ve siyez bulguru için buğdayı eken köylüler, siyez bulguru için “Sivrisineğin kanatları gibi ikiye bölünmeleri gerekiyor” diyor.
Temizlendikten ve ezildikten sonra buğday iri bezlere serilir ve hava durumuna göre bir veya iki gün kurumaya bırakılır ve sık sık çevrilir. Bulgur günlük yemeklerde kullanılır ve genellikle pilav olarak servis edilir, üstü kapalı bir tavada et suyunda pişirilir ve tereyağı veya yağda sotelenmiş kıyılmış soğan ile birlikte sunulur.

Kastamonu siyez buğdayından yapılan kastamonu siyez bulguru, bulgur çeşitlerinin en doğalı ve sağlıklısıdır. Günümüzde bu ürünün bulgur çeşitleri arasında en sağlıklısı olduğunun ortaya çıkmasından sonra bu bulgur çeşidine ülke çapında talep artmış, kastamonu yöresel ürünleri olarak raflarda kastamonu siyez bulguru, kastamonu siyez unu ve saf kastamonu siyez buğdayı olarak yerini almıştır.

Diğer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler