Biliyormuydunuz?

Takvimin hikayesini biliyormusun?

Takvimin hikayesini biliyormusun?

 

    Takvimin hikayesini biliyormusun, Milattan önce Romalılar ilk takvim uygulamasına başlamışlardır. Romalılar takvimi 10 aylık olarak kullanıyorlardı. Bu takvimde başlangıç ayı olarak Mart (Martius) kabul edilirdir sonra Nisan (Aprilis), Mayıs (Maius), Haziran (Junius), Temmuz (Quintilis), Ağustos (Sextilis), Eylül (September), Ekim (October), Kasım (November), Aralık (December) gelirdi.

Temmuz ayından, Aralık ayına kadar olan aylardan 5,6,7,8,9,10 rakamlarının telafuz ediliş şekillerinden dolayı sırasıyla 5., 6., 7., 8., 9., 10. aylarıydılar. Romalıların takviminde fazladan 60 günlük bir fazlalık bulunuyordu bu da hesaplamalarda sıkıntı yaratıyordu, sorunu çözmek için Ocak (Janarius) ve Şubat (Februarius) ayları da eklenerek toplamda 12 ay olacak şekilde yeniden düzenleme yapıldı. Böylelikle takvim tamamlanmış, yılın ilk ayı Mart son ayı ise Şubat olmuştu. Uzun yıllar sonra Roma İmparatorluğunun başına geçen Roma imparatoru Julius Caesar (Sezar),takvimde bazı değişiklikler yaptı 12 ay içinde 11’aya 30 ve 31 gün olacak şekilde belirledi son ay olan Şubat ayına ise 29 gün verdi. Ayrıca 4 sene de bir olacak şekilde Şubata yılda 1 gün eklenecekti. Daha sonraları sebebi bilinmiyor Ocak (Janairus) yılın ilk ayı olarak ilan etmiştir.

Takvimin hikayesini biliyormusun

Sezar’ın ölümünden sonra imparatorlarının anısına Temmuz (Quintilis) ayı July olarak değiştirilmiştir. Sezarın ölümünden sonra tahta Augustus geçti kendisi için Ağustos (Sextilis) ayının adını değiştirerek August adını vermiştir. Bununla da kalmayıp Sezar ayı 31,Augustus ayı ise 30 çektiği için şubattan 1 gün daha alıp, Ağustos ayını da 31 gün olacak şekline getirmiştir.

Takvimin hikayesi bu şekildedir, takvimin icadı sonrası ortaçağda takvimler üzerinde çok sık değişiklikler yapılmıştır öyle ki İsa’nın kabul edilen doğum tarihinden önce doğduğu ileri sürülmektedir.

Benzer yazılarımız için tıklayın

İlginizi Çekebilir >>> Ekspertizde En Çok Karşılaşılan Hileler Neler?

                          >>> Hibrit Araçlar Nedir ?

                          >>> Dünyanın En Başarılı Korsanı Kimdi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
3
+1
1
+1
2
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler