Sağlık

Tansiyon Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Sayfa İçerik Tablosu

Tansiyon Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

 

Tansiyon Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir, Tansiyonun düşük olması da yüksek olması da insan sağlığı için tehlikeli bir durumdur. İnsanın kendini iyi hissetmesi için tansiyonun ideal olması gereklidir. İki çeşit tansiyon vardır. Bunlardan biri büyük tansiyon (hipertansiyon) diğeri ise küçük tansiyondur (hipotansiyon).  Hipertansiyon, kalbin belirli zaman diliminde ölçülmesiyle damarlarda oluşan basınçtır. Hipotansiyon ise kalbimizdeki kasın gevşemesiyle birlikte ölçülen basınçtır.  Hipertansiyon 90-120 aralığında, hipotansiyon ise 60-80 aralığında olması ideal tansiyon olarak kabul edilmektedir.

Tansiyon neden düşer?

Tansiyon düşmesinin birden çok sebebi vardır. Bu sebeplere bağlı olarak da farklı tedaviler uygulanır.

Tansiyonun düşük olması sebebi gece vakti ‘dir. Çünkü insan vücudu geceleri tansiyonun en düşük, sabahları uyandığında en yüksek tansiyon seviyesindedir.

Hamilelik süreci düşük tansiyona neden olabilir. Hamilelik döneminde olan bireyin dolaşım sisteminin genişlemesi ve sonucunda tansiyonun düşmesi görülür.

Bazı kalp ile ilgili olan rahatsızlıklar tansiyonun düşmesine neden olabilir. Bunlardan bazıları bradikardi halk adıyla düşük kalp hızı rahatsızlığı, kalp kapağındaki problem olan bireyler ve kalp yetmezliği rahatsızlığı olan bireylerdir.

Vücudumuzun ihtiyacı olan suyun az alınması sonucu tansiyon düşebilir.

Bazı kullandığımız ilaçlar da tansiyonun düşmesine neden olabilir. Özellikle yüksek tansiyonu sıkça olan bireylere hipertansiyon ilaçları verilir. Bunun yan etkisi ile tansiyon düşebilir.

Tansiyon Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir
Tansiyon Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir

Tansiyon neden yükselir?

Tansiyonun yükselmesinin,  düşmesi kadar birçok nedeni vardır.

Bunlardan ilki yaş faktörüdür. Yaşın yüksek olması nedeniyle hipertansiyon gençlere nazaran yaşlılarda daha çok görülür.

Yüksek tansiyonun başlıca sebeplerinden biri ise genetik faktördür. Tansiyonun sürekli olarak yükselmesi genetik faktörden kaynaklanıyor olabilir.

Bireyin ideal kilodan oldukça yüksek kiloda olması tansiyonun yükselmesine neden olabilir.

Bunların dışında diyabet rahatsızlığı yani şeker hastaları, alkolün fazla tüketimi, çok fazla ve sıkça stresli olma durumu ve hareketsiz yaşam tansiyonun yükselmesine neden olabilmektedir.

Tansiyon nasıl ideal duruma gelir?

 

Tansiyonu ideal duruma getirmenin ilk yöntemi sağlıklı beslenmek olacaktır. Sağlıklı beslenmek içinde tahıl tüketimi özellikle kepekli tahıl, meyve, sebze, az yağlı kırmızı et, beyaz et tüketilmelidir.

Tuz tüketimi de önemli faktördür. Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan bireylerde tuz tüketimi azaltılmalı, düşük tansiyon rahatsızlığı yaşan bireylerde tuz tüketimi arttırılmalıdır.

 Tansiyonu ideal seviyede tutmak için sigara ve alkol kullanımı kesinlikle kesilmelidir.

Bireyin aksatmadan egzersiz yapması tansiyonun ideal seviyede tutulması için önemli bir faktördür. Günlük yürüyüşler ve nefesimizi düzenleyen egzersizler yapılmalıdır.

Tansiyonu sürekli ideal tansiyon dışında olan bireyler doktor gözetiminde ilaçlar ile tansiyonu ideal seviyeye getirmektedir.

Eğer tansiyonunuz sürekli idealin dışında ve baş dönmeleri, mide bulanmaları yaşıyorsanız en kısa zamanda doktorunuza gözükmelisiniz.

Diğer yazılar için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler