Sosyal Medya

Telegram Bilinmesi Gereken Tüm Özellikleri

Sayfa İçerik Tablosu

Telegram Bilinmesi Gereken Tüm Özellikleri

Telegram Bilinmesi Gereken Tüm Özellikleri, Telegram, uygulama piyasasına sürüldüğü andan bu yana, dünyanın en popüler mesajlaşma servisleri arasında yer almaktadır. Fakat bu kadar tanınmasına rağmen, Telegram hakkında bilgi sahibi olan az da olsa bir insan kitlesi mevcut. Uygulama, genel olarak çevrimiçi gizlilik ve güvenlik konuları ile ilgili tartışmalardan başarıyla sıyrılsa da tüm mesajlaşma uygulamaları arasında kıyas yapıldığında, hangisinin daha güvenli olduğu sorusunu akıllara getiriyor. WhatsApp ve Facebook Messenger gibi uygulamalarda da bulunan “uçtan uca” şifreleme sistemi, Telegram’dan daha iyi olarak gösteriliyor, gelin; birlikte göz atalım.

 Bu yazımızda sizlere, Telegram’ın ne olduğunu, temel özelliklerini ve neden kullanmayı düşünebileceğinizi aktaracağız.

Telegram, birçok platforma sahip bir mesajlaşma servisi olarak 20 Ekim 2013 tarihinde, Rus girişimci Pavel Durov tarafından oluşturulmuştur. Android destekli cihazlarda kullanımı mümkün olan bu uygulamanın, şu an ki yaklaşık kullanıcı sayısı 200 milyon civarındadır.

TelegramArtı Yönleri Nelerdir?

Telegram’ın temel özellikleri listesi diğer uygulamalarla benzerlik gösterebiliyor ancak Telegram ve rakipleri arasında den fazla farklılıklar var. İşte, birtakım büyük farklar:

Gizli sohbetler

Uygulamada yer alan gizli sohbetler, bir kişiyle uçtan uca şifreli mesajlaşmaya katılabileceğiniz bir alandır. Uygulama tarafından, gizli sohbetlerde mesajlaşıyor olduğunuz kişinin, oradan mesaj iletmesine ya da ekran görüntüsü almasına izin verilmez.

Telegram Bilinmesi Gereken Tüm Özellikleri
Telegram Bilinmesi Gereken Tüm Özellikleri

Kendini İmha Eden Zamanlayıcılar

Gizli sohbetlerinizde yer alan mesajların sonsuza kadar kalmasını istemiyorsanız, Telegram kendiliğinden imha zamanlayıcılarını kullanarak, mesajları kalıcı olarak kaldırmak için ayarlama yapmanıza imkan sağlıyor. Bir mesaj alındığından itibaren, kaybolmadan önce, daha önceden belirlenmiş bir süre boyunca sohbette yer alıyor. Uygulama, bir saniye ile bir hafta arasında kalan tüm süreleri seçebilme imkanı sunuyor.

Büyük Dosya Boyutu Sınırı

Büyük dosyalar göndermeyi istediğiniz zaman Telegram, 1,5 GB’a kadar çıkabilecek dosya desteği sunabiliyor. Bunun yanında kıyas yapabilmeniz adına WhatsApp’ın limiti 100MB, WeChat’in limiti 100MB ve Skype’ın limitinin de 100 MB olduğunu belirtmekte fayda var.

Telegram Eksi Yönleri Nelerdir?

Çevrimdışı durum işlevselliği

Telegram, bir kullanıcının uygulamaya son giriş zamanına ilişkin bir tahmin görüntüler, böylece diğerler kullanıcılar, son zamanlarda mı yoksa geçen ay içerisinde mi girmiş olduğunuzu görebilmektedir. Gizlilik açısından son derece ilgili bir uygulamada, çevrimiçi durumunuzu tamamen gizleyebilme gibi bir olasılık olmalıdır. Ancak bu uygulamada mümkün değil.

Hikayeler ve Durumlar

Telegram, bir kişiyle direkt olarak mesajlaşmadan resim ya da kısa videolar yayınlamanıza müsaade eden diğer rakip mesajlaşma uygulamalarında yer alan hikayeler özelliğine sahip değildir. Kuşkusuz bu durum, çoğu insan için bu durum, önemli kriterlerden bir tanesidir.

Kullanıcılar

Yüz milyonlarca seveni ve kullanıcısına rağmen Telegram, hala aktif olarak aylık kullanıcı sayısında WhatsApp, Facebook Messenger ve WeChat’ın gerisinde kalmıştır.

Diğer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler