Sağlık

Tırnak Batması Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

Tırnak Batması Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

Tırnak Batması Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir, Tırnak batması, tırnağın uzayarak yumuşak etimize baskı uygulaması ve sonucunda da etimize batması sonucu oluşan ağrı veya yaradır. Eğer bu yara ilerler ise iltihaplanmasına neden olabilir. Tırnak batması çoğunlukla ayak başparmağında görünmektedir.

Tırnak batması neden olur?

Tırnak batmasının en çok görülen nedeni tırnağın yanlış kesilmesi dir. Çünkü ayak tırnaklarımızın belirli bir şekli vardır bu da yarım hilal şeklidir. Tırnağın yarım ay şeklinde değil de düz kesilmesi sonucunda batma meydana gelir.

Ayaktaki tırnaklarımız için ayak yapımıza uygun ayakkabılar ve çoraplar giymek tırnak batmasını engelleyebilir. Ayak yapımıza uymayan ayakkabılar ce çoraplar tırnağımıza baskı uygulayacağı için tırnak batmasına neden olabilmektedir.

Tırnağımıza alınan darbeler tırnak batmasına neden olabilir. Tırnağımıza aldığımız her darbe tırnağın daha da batmasına neden olacağından batma meydana gelir. Bunların en sık rastlanan örneği topa ayak tırnaklarımıza baskı uygulayacak şekilde vurmaktır.

Bir diğer neden bilinçsizce yapılan manikür ve pedikür uygulamalarıdır. Bilinçsizce yapılan uygulama sonucu tırnağın ete batmasına neden olur.

En sık görülen tırnak batma nedenlerinden biride genetik faktördür. Buna örnek olarak bazı bireylerde ayak tırnakları genetik olarak içe doğru kıvrılarak uzar. Sonucunda da tırnak batması meydana gelir.

Tırnak Batması Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir
Tırnak Batması Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

Tırnak batması nasıl tedavi edilir?

Tırnak batmasını engellemek için tırnak kesmeye özen gösterilmelidir. Tırnağı gerektiğinden fazla kısa kesilmemeli, kesilirken de yarım ay şeklinde kesilmelidir.

Ayakkabıyı topu yüksek, dar, sivri veya topuğu sivri değil, düztabanlı topuksuz ayakkabılar tercih edilmelidir.

Tırnak ve etin arasına pamuk koyarak tırnak batmasının önüne geçilebilir. Sıcak bir duş yaptıktan sonra cımbız ile tırnak nazik ve hafifçe kaldırarak tırnağın altına zeytinyağına bandırılmış pamuk yerleştirilebilir. Bu sayede tırnağın ete batması engellenebilir. Ancak bunu yaparken dikkatli olunması gerekir. Çünkü uzmanlar tırnak ve etin arasına pamuk koymak bakterilerin çoğalmasına neden olabileceğini söylemekte. Bu riski minimum indirmek için de ayağı öncesinde ve sonrasında dezenfekte edilmelidir.

Ayak tırnağında batma var ise ayağın kuru tutulması gereklidir. Çünkü ayağın sürekli ıslak kalması tırnağın şeklini bozmasına ve sonucunda ete batmasına neden olabilir.

Tırnak batmalarının çeşidine göre doktorlar parmak ateli veya parmak koruyucusu verebilmektedir.

Eğer tırnak batması çok şiddetli veya sürekli olarak ağrı veriyor ise en kısa sürede doktorunuza gözükmeli gerekli önlemleri veya tedavileri almalısınız.  Aksi taktirde tırnak batması büyüyebilir veya etin iltihaplanmasına neden olabilir.

Diğer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler