İnternet
Trend

Udemy Nedir?

Udemy vs. Coursera , Skillshare , Pluralsight

Sayfa İçerik Tablosu

Udemy Nedir?

Udemy Nedir, Udemy dünya genelinde çevrimiçi kurs sağlayıcısıdır ve öğrenme deneyimi, kurs çalışmalarını videolar, metin notları ve değerlendirme testleri içerebilen bir dizi modül ve ders şeklinde düzenler. Udemy’nin video oynatıcısı, kapalı açıklamalı alt yazı ve not alma işlevleri gibi işlevsel özelliklere sahiptir. Dersler çevrimdışı görüntüleme için indirilemez; ancak Udemy mobil uygulaması, kullanıcıların dersleri çevrimdışı görüntülemesine ve uygulamanın podcast modunda hareket halindeyken dersleri dinlemesine olanak tanır.

Udemy kullanıcıları, kursları Apple TV ve Google Chromecast üzerinden de izleyebilir. Udemy, 130.000’den fazla çevrimiçi kurs oluşturan 57.000 uzman eğitmenden yeni beceriler öğrenen 35 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir. Öğreticiler, 180’den fazla ülkeden 65’ten fazla dilde öğrencilere ulaşır ve binlerce kurumsal müşteri, çalışan eğitimi için Udemy’yi kullanır. Şirket, 2010 yılında Eren Bali, Oktay Çağlar ve Gagan Biyani tarafından kurulmuştur. Udemy’nin merkezi San Francisco da dır, ayrıca Amerika Denver, Brezilya, Hindistan, İrlanda ve Türkiye’de ofisleri bulunuyor.

Udemy Maliyet ve Fiyatlandırma

 

160 Dolar ve üzerindeki birçok Udemy kursu ücretsizdir ve sitedeki bu  kurslar sık sık indirime girer. Udemy, akredite dereceler veya sertifikalar sunmaz, ancak profesyonel gelişim sağlayabilir. İşverenler için Udemy for Business nedir, 5.000’den fazla kursa abonelik erişimi, öğrenme analizi, barındırma ve dağıtım ayrıcalıklarına sahip bir çalışan eğitim ve geliştirme platformu sunar. Uzmanlar teknoloji, iş dünyası, sağlık ve daha birçok alanda kurslar veriyor. Benzer şekilde, Devlet için Udemy, kamu görevlileri için tasarlanmıştır.

İşletmeler için Udemy ve Devlet için benzer değer ve hacme dayalı fiyat yapıları vardır. Örneğin, İş İçin Udemy Ekibi planı, beş ila 20 kullanıcılı ekipler için kullanıcı başına yıllık 360 ABD doları artı geçerli vergilerdir. 21 veya daha fazla kullanıcı için Kurumsal Planı, daha fazla koltuk ve koltuk başına daha düşük bir fiyat anlamına gelir.

Udemy Geri Ödeme Politikası


Memnun olmayan kullanıcılar, şirketin geri ödeme yönergelerini izleyerek satın alma tarihinden itibaren 30 gün içinde kurslar için geri ödeme talep edebilir. Çoğu geri ödeme, nakit ödeme yöntemiyle yapılır, ancak şirketin geri ödeme politikasına göre bazı kurslar nakit para iadesi için uygun olmayabilir ve bunun yerine Udemy kredileriyle iade edilir. Krediler, Udemy’de başka bir kurs satın almak için kullanılabilir. Geri ödeme talepleri Udemy mobil uygulaması aracılığıyla gönderilemez. Müşteriler, Udemy’ye masaüstü veya dizüstü bilgisayardan erişerek kurs oyuncusu “Kurslarım” dan uygun bir kurs için geri ödeme talep edebilir.

Udemy Buna Değer mi?


Yeni beceriler öğrenmek istiyor ancak bir kolej veya üniversiteye bağlı bir derece veya kurslar aramıyorsanız, Udemy sizin için uygun olabilir. Udemy sertifika verir, ancak bunlar akredite veya üniversiteye uygun değildir. Ancak bu, Udemy aracılığıyla edinilen bilginin öğrenimi ve kariyerleri ilerletemeyeceği anlamına gelmez. Udemy iletişim yöneticisi Patrick Heffernan, “Udemy öğrencileri neredeyse her konuda en güncel kurslara her zaman erişebilir” diyor. “Bunu sağlayabiliyoruz çünkü herkesin her şeyi öğretebileceği açık bir pazarız ve eğitmenlerimiz uzmanlık alanlarındaki en son gelişmeleri bilen gerçek hayattaki pratisyenlerdir.” Udemy’deki kurs konuları farkındalıktan müziğe ve tasarımdan köpek eğitimine kadar çeşitlilik gösterir. Herhangi bir eğitim türünü sürdürürken, seçeneklerinizi araştırın. Udemy, Better Business Bureau tarafından derecelendirilmemiştir veya akredite edilmemiştir. 

udemy nedir
udemy nedir

Udemy vs Coursera Karşılaştırması


Belirli bir beceriyi öğrenmek istiyorsanız, Udemy kursları bir hedefe ulaşmak için adım adım size yardım sağlayabilir. Öte yandan Coursera, konu ve kursları daha çok akademik bir odağa sahiptir. Udemy kursu satın alanlar, eğitim materyallerine ömür boyu erişim elde eder ve Udemy’deki birçok eğitici, daha pratik, uygulamalı uygulamalara odaklanma eğilimindedir. Yavaş ve sindirirerek tekrar tekrar videolardan çalışma eğiliminiz varsa da Udemy buna uygundur.

Öte yandan Coursera, daha akademik materyallere daha derinlemesine imkan sunuyor. 1.000’den fazla ücretsiz kurs denetimi sunan Coursera’ya kaydolmanın hiçbir maliyeti yoktur. Bireysel kurslar genellikle 180 günlük erişim için tek seferlik bir ödeme alır. Udemy, Coursera’nın yaptığı gibi geçerli uzmanlık sertifikaları vermez. Uzmanlıklar genellikle birden fazla kurs içerir ve abonelik temelinde çalışır, genellikle ayda 39 ila 89 ABD doları arasındadır. 

Udemy vs Skillshare Karşılaştırması


Skillshare ve Udemy’nin her biri, farklı maliyet yapılarına ve kurs uzunluklarına sahip binlerce çevrimiçi kurs sunar.

Skillshare dersleri 10 dakika kadar kısa, Udemy’ler ise en az 30 dakika uzunluğunda olabilir. Her iki platform da birkaç saat süren kurslar sunar, ancak genel olarak Udemy daha detaylara inerken, Skillshare daha kısa ve daha doğrudan derslere yönelir. Udemy kullanıcıları aldıkları her kurs için ödeme yaparken, Skillshare tüm platform kurslarına premium erişim için sabit bir aylık veya yıllık abonelik ücreti alır. Skillshare ayrıca ücretsiz kurslardan oluşan bir kütüphane sunar.

Udemy ve Skillshare, üniversiteler veya şirketler yerine bireyler tarafından oluşturulan kurslar sunar. Bu eğitmenler, web geliştiricileri, fotoğrafçılar, kodlayıcılar, işletme yöneticileri ve alanlarında uzman olan diğer kişilerdir. Sürekli yeni şeyler öğrenmek isteyenler için Skillshare’ın premium abonelik modeli mantıklı olabilir. Belirli becerileri öğrenmek isteyen kişiler için Udemy muhtemelen daha pratiktir.

Udemy vs Pluralsight


Udemy ve Pluralsight arasındaki farklar satın alma modeliyle başlar. Udemy, kullanıcıların ömür boyu erişime sahip tek bir kurs satın alabileceği bir pazar oluşturdu. Buna, bu kursla bağlantılı makalelere, testlere, pratik sorularına ve diğer materyallere erişim dahildir.

Pluralsight ise, 7.500’den fazla kursa erişim sağlayan aylık bir abonelik ücreti ile çalışır. Pluralsight öğrencileri çevrimdışı öğrenebilir. Udemy dersleri, müzikten pazarlama ve geliştirmeye kadar birçok konuyu kapsar. Pluralsight, daha seçkin eğitim seçenekleri ve açıkça tanımlanmış beceri yolları ile kodlama ve programlama modüllerine odaklanır. Sıradan öğrenenler için Udemy muhtemelen daha iyi bir seçimdir. Gelecek vadeden teknoloji endüstrisi profesyonelleri ve derinlemesine profesyonel gelişim için Pluralsight daha stratejik bir yol olabilir.

Yazımızı beğendiyseniz diğer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler