Sağlık

Varis Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Varis

Sayfa İçerik Tablosu

Varis Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Varis Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir, Varis, vücudumuzdaki toplardamarların basınç artışı sonucu şişmesi ve genişlemesi durumudur. İlk görüldüğü zamanlar sadece görüntüde bir bozukluk oluştursa da zaman ile ağrıya da neden olabilmektedir. Varis dikkate alınması gereken bir rahatsızlıktır. Çünkü varis zaman ile tedavi edilmez ise damar çatlamaları görülebilir. Bu yüzden varis belirtileriniz var ise bir an önce doktoruna gözükmenizde fayda var.

Varis neden oluşur?

Varis Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir, Varis oluşumunun birden çok nedeni vardır. Bunlardan ilki fazla kiloya sahip olmaktan geçer. Devamında hamilelik, uzun süre boyunca ayakta kalmak, uzun süre boyunca oturmak, dar giysileri tercih etmek ve yaşlılık varis oluşumunu meydana getirir.

Varisler üçe ayrılmaktadır. Kılcal damar varisleri, toplardamar varisleri ve reteküler varisler.

Varis Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir
Varis

Kılcal damar varisleri’nin bir diğer adı telenjiektazidir. Bu tür varislerin görüntüsü örümcek ağını andırır. Daha çok hamilelik dönemindeki kadınlarda gözlemlenir.

Eğer cildinizde büyük bir şekilde kabarmış, şişmiş ve yeşilimsi bir renk var ise bu tür varisler toplardamar varisleridir.

Son varis şeklide reteküler varisler’dir.   Bu tür varisler diz arkasında ve ayak bileğinin çevresinde gözükmektedir. Hafif kabarık ve mavi renktedir.

Varisin belirtileri çok açık şekildedir. Damarların belli olduğu noktalarda ağrı, kaşıntı, yanma hissi ve uyuşukluk varisin belirtileri arasındadır.

Varisin tedavisi nasıldır?

Varisin tedavisinde de birden çok yöntem kullanılmaktadır.

Varisler genişlemiş ama çap olarak küçük bir görünüm var ise skleroterapi veya köpük tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavide damarlara iğne enjeksiyonu gerçekleştirilerek damarın şişkinliğini ve görünmesini sonlandırır.

Halk arasındaki ismi lazer ile varis tedavisi olarak geçen endovenöz lazer tedavisi son yıllarda varisin ortadan kaldırılması için aramıza girmiştir. İyice genişlemiş toplardamarlarda kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem varis oluşmuş bölgelere yüksek ısı yayarak etki etmektedir. Endovenöz lazer tedavisiyle aynı şekilde uygulanan radyofrenkans tedavisi yöntemi de tercih edilebilir

Eğer varisler çok fazla ilerlemiş ve bacağınızı sarmış ise en geçerli yöntem cerrahi operasyon olacaktır. Eski zamanlardaki uygulamalar ile kıyasladığımızda son derece nazik bir ameliyat gerçekleştiriliyor.

Varis oluşumu nasıl engellenir?

Varis oluşumunu engelleyen ilk yöntem varis için özel tasarlanmış varis çorapları olacaktır. Ağrıyı azaltacak ve varisin artmasını engelleyecektir. Ancak şu da bilinmelidir ki varis çorapları varisi tedavi edemez.

Düzenli olarak spor ve egzersiz yapmak varis oluşumunu engeller. Çünkü düzenli olarak yapılan spor veya egzersiz damar yollarını açacak ve damar tıkanıklarını engelleyecektir.

İdeal kilonuzda olmanız da varis oluşumunu engellemek için önemli bir faktördür.

Uzun süre ayakta kalmak veya uzun süre oturmak varis oluşumunu tetikler. Ne uzun süreli ayakta kalınmalı ne de uzun süre oturulmalıdır.

Bunların dışında gereğinden fazla dar ve sık giysileri tercih etmeyerek, uzun süre bacak bacak üstüne atmayarak, topuklu ayakkabılar yerine rahat ayakkabılar tercih ederek varis oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Diğer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler