Pazarlama

Viral Pazarlama Nedir?

Sayfa İçerik Tablosu

Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir, Viral pazarlama, yapılması hakkında detaylar aktarılırken, bu pazarlamanın ürün, firma, marka ile ilgili mesajları, oluşturulan içerikle internet ortamından başka sitelere ve kişilere yayarak yapılan bir satış modeli olduğu, viral pazarlama işleminin internete viral reklam sürülerek yapıldığı bilgilerine değinilir.

Viral Pazarlama Araçları Nelerdir?

Viral pazarlama materyalleri şu şekilde sıralanırlar:

  • Ürünün ilgi çekici görsel, fiyat ve özellik açıklamalarını içeren viral reklam fotoğrafları,
  • Ürün ile ilgili video reklamlar,
  • Şirket tarafından ürüne yönelik yaptırılan ve sosyal medyadan müşterilere duyurulan kampanya reklamları,
  • Şirketin müşterilerine indirim, ürün katalogları hakkında gönderdiği E-posta bildirimleri,

Tüm bu ürünlerin tanıtımını sağlayan viral reklamların kullanılması ile internet üzerinden gerçekleştirilen ve satışları tanıtımlar ile yükseltmeyi hedefleyen pazarlama çeşidi, viral pazarlama olarak ifade edilir.

Viral Pazarlama Yayma Motivatörü

Viral pazarlamada duyurma motivatörü, bir ürünün veya markanın özellikleri ile ilgili ve satışa destek olacak viral içeriklerin, insanlara aktardığı mesajlardır. Diğer bir ifade ile viral pazarlamada, profesyonel bir ürün videosu ile satışların yükseltilmesi amaçlanırken, bu video içerisine hedef kitleyi etkileyecek merak, mutluluk öğelerine yer verilir. Hedef kitleyi genişletecek olan bu öğeler viral yayma motivatörleri olarak adlandırılırlar.

Motivatörler kapsamında bir ürünün psikolojik ihtiyaçlara cevap vereceğini anlatma, ürünün hayatı kolaylaştırmasında bahsetme gibi işlemlerin uygulaması tercih edilebilir.

Viral Pazarlama Nedir?
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Alma Motivatörü

Viral pazarlama edinme motivatörü, ürünü alma eğilimi bulunan hedef kitlenin ikna edilmesi için kullanılan satışı özendirici mesajdır. Diğer yandan hedef kitlenin kendisi de bir çeşit viral pazarlamada alma motivatörüdür. Bireyler ürünü satın alırlar ve beğenirlerse, diğer kullanıcılara önerme eğilimine girerler.

Bu bilgilere bağlı olarak viral pazarlama sırasında, yayma motivöründe kullanılan psikolojik mesajlara ek olarak, alma motivatörü kapsamında satışı temel alan mesajlar verilir. Bir ürünün neden alınması gerektiği çık ve kısa bilgiler ile video, resim, kampanya içeriklerinde belirtilerek viral pazarlama alma motivatörünü kullanma tekniği ön plana çıkarılır.

Örneğin, sivilceleri geçirmekte oldukça başarılı olan bir ürün için viral pazarlama yöntemi tercih ediliyor ise bu ürünün alınma sebebinin, ‘’sivilceleri etkili şekilde geçirme’’ olduğu vurgulanır.

 

Benzer yazılar için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler