Biliyormuydunuz?

Yazın Niçin Açık Renk Giysiler Giyiyoruz?

Yazın Niçin Açık Renk Giysiler Giyiyoruz?

 

Yazın Niçin Açık Renk Giysiler Giyiyoruz, Yaz günleri, güneşli sıcak günlerde çoğunlukla beyaz yahut açılmış beyaz tonlarında giysiler giyeriz. Açık tonlu renkler üzerimize gelen zararlı zararsız tüm ışınları yansıtarak bizim terlemememizi sağlarlar. Siyah renk şayet tam tersine bütün ışınları emer. Siyah renk üzerinde hiç bir ışın yansımaz, yani gerçekte kara bir renk değildir, renksizliktir.

Koyu veya koyuya çalan giysiler üzerimize gelen ışık demetini hapsedeceği için, beyaz tondaki giysilere nazaran vücudumuzu daha da sıcak tutarlar. Peki öyleyse Sina çöllerindeki bedeviler niçin koyu renkte giyecek giymeyi tercih ediyorlar?

Yazın Niçin Açık Renk Giysiler Giyiyoruz
Yazın Niçin Açık Renk Giysiler Giyiyoruz

Çünkü koyu renkli giyecek, kumaş ile tenin arasındaki havayı ısıtıyor fakat eş vakitli bir havalandırma mekanizmasının dahi çalışmasını sağlıyor. Bu ısınan havanın konumunu alan hava bedevilerin serinlik  duymalarını sağlıyor.
Koyu giysiler güneşin bütün ışınlarını tenimize geçirirler fakat beraberlerinde enfraruj ışınlarını dahi. Bu sebeple çok güneşli bir günde açık ton renkli giyinmek kesinlikle faydalıdır. Kapalı bir yerde şayet enfraruj ışınları nüfuz edemeyeceği için koyu rengin ısıyı daha çok iletmesi yarar sağlayabilir. Belki de dışı beyaz tonlarında, içe koyu tonlarında giyinmek, giyecek, ten ve hava arasındaki ısı alışverişi için en ideal kombinasyondur. Tabii kışın tam tersi.
Kışın üst üste giyinmenin asıl yararı iki giyecek arasında hava tabakası oluşmasıdır. Bilindiği gibi hava iyi bir izolatördür. Yani ısı iletkenliği iyi değildir.
Bu şekilde güneşin ışığı tutulduğu gibi vücuttan dahi ısı kaybı olmaz. Yani kışın iki kat giyinildiğinde dıştakinin koyu ton, içteki giysinin şayet beyaz tonlarda renkli olması gerçekten faydalıdır.

 

Diğer yazılarımız için tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler