Sosyal Medya

YouTube Markalaşmadaki Önemi

YouTube Markalaşmadaki Önemi

YouTube’un Markalaşmadaki Önemi

 

YouTube Markalaşmadaki Önemi, YouTube platformunun marka olmadaki önemi, özellikle küçük çaplı işletmelerin veya bireysel kullanıcıların en çok araştırma yaptıkları konular arasında kendine yer bulmaktadır. Kullanıcının bilgiye erişiminin hat safhada olduğu sürekli değişen rekabetin bulunduğu platformlarda dünyanın en fazla ziyaretçi alan popüler video paylaşım uygulaması olan YouTube gibi bir sosyal medya ortamlarında içerik yayınlamak önemlidir.

Bu yüzden YouTube ve markalaşma arasında ciddi bir korelasyon olduğu dikkat çekmektedir. Markaların hedefledikleri satış rakamlarından ziyade tüketicilerin gözünde marka algısı yaratabilmeleri için sosyal medya platformlarına büyük önem verdikleri artık herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Markalar satışlardaki artış ve gelişen marka imajı sayesinde, yapılan reklam yatırımlarına karşılık bulabilme amacını devam ettirmektedir. Markalar, tüketiciye yönelik seçenekleri sadeleştirdikleri ve filtreledikleri için doğru platformlarda doğru şekilde yer almak da markalaşma konusunda büyük avantajlar sağlayabilmektedir.

YouTube Platformunun Önemi

YouTube’un Markalaşmadaki Önemi, YouTube platformunun markalar için önemi konusunda yapılan pek çok araştırma bulunmaktadır. Özellikle genç kitlelerde kültüre katkıda bulunan ve trend belirleyen bir sosyal medya platformu olması sebebiyle dijital reklamcılık alanında YouTube video paylaşım sitesinin bir numaralı adres olduğunu söylemek de mümkündür. YouTube’un dijital reklam stratejileri doğrultusunda işletmeler açısından en doğru şekilde kullanılması durumunda, bir marka, YouTube’dan tüketicileri kültürel bağlam anlamında hem dolaylı hem de doğrudan etkilemek için güçlü bir araç olarak yararlanabilmektedir.

Uygulamada da pek çok örneğinin görüldüğü üzere YouTube’daki içerik kolaylaştırma, içerik oluşturma ve ortak markalı iş birlikteliğiyle, bir marka hem erişimini hem de tüketicilerin veya hedef kitlesinin gözündeki değerini başarılı şekilde artırabilmektedir. Kültürel alaka düzeyini sağlamlaştırabilen işletmelerin YouTube sosyal medya platformunu çok iyi şekilde kullandıkları da dikkatlerden kaçmamaktadır.

YouTubeun Markalaşmadaki Önemi
Youtube

YouTube Üzerinden Markalaşma Stratejisi

YouTube aracılığı ile markalaşma stratejisine olumlu katkıda bulunulması mümkündür. YouTube ve markalaşma ile birlikte markanın kültürel ortamdaki varlığı, yani markanın nasıl bir strateji seçtiği, harekete geçmek ve söz vermek için kendisine bıraktığı alandan farklı görülmemelidir. Dolayısıyla YouTube’un başını çektiği sesli ve görsel platformlar pazarlama modeli olarak 4P ( Product (Ürün); Price (Fiyat); Place (Yer); Promotion (Tutundurma). )’nin en önemli etken gücü olabilmektedir. 

Benzer yazılar için tıkla.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
error: Sayfa yazılarının kopyalanmasına izin verilmiyor. Teşekkürler